16. týden těhotenství

28.11.2018 Renáta Šejnová

Vašeho těhotenství si teď už všimne opravdu každý. Přibýváte na váze a vaše miminko také. V bříšku začíná pořádný tělocvik. Aktivitě a pohybu se meze nekladou. Je možné, že již tento týden ucítíte první pohyby.
16. týden těhotenství

Pohlaví vašeho děťátka už je zcela jasně rozpoznatelné. Pokud jej tedy ještě neznáte, požádejte svého gynekologa, aby vám pohlaví vašeho miminka prozradil. V tomto týdnu vás totiž čeká další návštěva prenatální poradny. Samozřejmě pokud se nechcete nechat překvapit.

Co se děje v bříšku?

Vaše miminko váží odhadem mezi 75 až 100 g. Délka od hlavičky k zadečku se pohybuje od 11,5 do 16 cm. Mějte prosím na paměti, že hodnoty jsou jen orientační. Každé děťátko pochopitelně roste individuálně, takže se nenechte čísly zbytečně znervóznit.

Velkým objevem minulého týdne byly vlásky a cucání palce. Tento týden však začíná v bříšku ten pravý tělocvik. Svaly reagují na podněty z mozku, takže pohyby jsou cílenější a koordinovanější. Aktivitám se meze nekladou. Váš drobeček pracuje tento týden hlavně na zvedání hlavičky a krku z původní zakřivené polohy. Aktivně také pohybuje rukama a nohama a může dokonce dělat kotrmelce. Právě proto můžete již v tomto týdnu poprvé ucítit pohyby. Jsou to nejprve takové malé bublinky nebo jemné šimrání. Každá nastávající maminka to může vnímat jinak.

Díky ukládání vápníku se miminku zpevňují kosti, takže již může ohýbat všechny klouby. Občas také škytá. Uši i oči má již téměř na svém místě. Oční víčka zůstávají ještě zavřená, přestože již sítnice reaguje na světlo. V 16. týdnu těhotenství imunitní systém vašeho děťátka začíná tvořit první protilátky.

Imagem

Vaše těhotenství

Zlepšila se vám pleť, vlasy a nehty? Mohou za to hormony, které se nyní, po předchozí bouři ve vašem těle, odměňují.

Vaše děloha se zvětšuje a stejně tak množství plodové vody v ní. Aktuálně je jí tam kolem 200 ml a miminko má kolem sebe dostatek prostoru. Pokud tedy ještě pohyby miminka necítíte, případně pouze slabě a nepravidelně, není důvod k panice.

Začněte si zvykat na spaní na boku. Kvůli spaní na zádech se vám můžou zhoršit bolesti zad, zvláště jak přibýváte na váze. Ideální je spát na levém boku, zlepšuje se tak krevní oběh dítěte a tím i jeho výživa z placenty. Poloha na levém boku také napomáhá vašim ledvinám efektivně odvádět přebytečné nebo škodlivé látky a tekutiny z těla a můžete tak předejít otokům. Ale i v tomto ohledu mějte namysli, že nejdůležitější je vaše pohodlí, takže pokud se vám spí mnohem líp v úplně jiné poloze, věřte svému tělu.

Tento týden vás čeká další vyšetření v prenatální poradně. Odeberou vám krev kvůli stanovení krevní skupiny a RH faktoru. Také se provádí testy na syfilis, HIV a žloutenku typu B. Pokud jste nebyla na kombinovaném screeningu k odhalení vrozených vývojových vad, počítejte s ním nyní, na začátku druhého trimestru.

Co může potrápit?

Máte dostatek železa? Vaše děťátko si bere zásoby z vaše těla, milá maminko. Proto můžete vypadat bledě. Nedostatek železa totiž způsobuje chudokrevnost. Doplnit železo lze buďto tabletkami, které vám doporučí lékař, nebo přírodní cestou. Najdete jej v tmavé listové zelenině, červeném mase, vaječném žloutku a sušeném ovoci.

Zácpa vás pravděpodobně bude provázet celé těhotenství. Zhoršit ji mohou bohužel i tabletky železa. Hodně pijte a doplňujte vlákninu. Výborné jsou například sušené švestky, které přes noc namočíte do vody a ráno zamícháte do ovesné kaše.

Imagem

Ach ty chutě! Vrátily se vám chutě na jemně řečeno neobvyklé kombinace jídel, nebo byste nejraději spořádala křídu? Než váš partner začne vytáčet číslo do blázince vysvětlete mu, že těhotenství je jedna velká záhada a zvláštní chutě k němu prostě patří. Pokud byste opravdu měla chutě na věci, které se nejí, zeptejte se svého lékaře, možná vám chybí některé vitamíny.

Zdroj (foto): Pixabay.com

 

Už cítíte první pohyby miminka v bříšku? Podělte se o to s ostatními maminkami.

 

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook