17. týden těhotenství

05.12.2018 Renáta Šejnová

Sedmnáctým týdnem vstupujete do 5. lunárního měsíce. Vaše miminko čeká týden růstu a přibírání na váze, což se projeví i u vás. Jestliže jste dosud nosila běžné oblečení, teď už je opravdu čas obměnit šatník.
17. týden těhotenství

To, že jste těhotná, už je vidět na první pohled. Vaše děloha dosahuje až k pupku. Doplňte šatník o slušivé kousky a nebojte se zvýraznit bříško. Nosíte pod srdcem své dítě, máte být nač hrdá!

Co se děje v bříšku?

Váha vašeho děťátka se na konci 17. týdne pohybuje kolem 140 g. Délka od temene k zadečku mezi 13 až 17 cm. Prosím berte tyto údaje s rezervou. To, jak bude vaše miminko velké, závisí na mnoha faktorech, mimo jiné také na výšce rodičů.

Imagem

V tomto týdnu začíná malý človíček uvnitř vás nabírat první tuk - adipózní tkáň, která mu pomáhá regulovat tělesnou teplotu. Přesto je jeho kůže zatím velmi tenká a stále pod ní můžete vidět cévy. Na kůži se také začínají tvořit potní žlázy.

Jak děťátko roste, prodlužuje se a zesiluje pupeční šňůra. Oči jsou ještě zavřené, ale nyní už jsou ozdobené řasami a obočím. Na prstech vyrostly drobné nehtíky. Ouška již má vaše maličké na svém místě a vnímá zvuky ve vašem okolí. Příliš hlasitý a ostrý zvuk může způsobit, že sebou miminko trhne.

Srdíčkem proteče 24 litrů krve za den. Stále pokračuje proces kostnatění, kdy se původní chrupavčitý základ kostí mění v kostní tkáň. Vzniká slepé střevo.

Pokud čekáte holčičku, vyvíjí se u ní speciální skupina tkání, které vytvoří základ pro budoucí dělohu a pochvu. U chlapečků se tkáně vydají jinou cestou a dají vzniknout penisu a prostatě.

 

Radosti a strasti vašeho těhotenství

Pokud se cítíte fit a v dobré kondici, bez obav se vydejte na dovolenou. Nemusíte se obávat ani letadla. Cestujte s partnerem tak, jak to máte rádi a jak jste zvyklí. Cestování však pro jistotu konzultujte s lékařem, zvláště jedná-li se o delší cestu. Poradí vám, co si vzít na nevolnost a případně napíše zprávu o průběhu vašeho těhotenství.

Imagem

Objevit se mohou tmavé pigmentové skvrny. Zvýšená pigmentace způsobuje ztmavnutí bradavek, i typický pruh táhnoucí se od pupíků dolů do středu bříška. Nazývá se linea negra. Jak se objeví, tak zase zmizí, ale musíte vydržet až do šestinedělí.
Pozor ale dejte na pigmentové skvrny vznikající z nadměrného slunění. Ty mohou zůstat dlouhodobým, někdy až trvalým problémem. Pokud budete cestovat do zahraničí, nevystavujte se přímému slunečnímu záření.

To, o čem nikdo moc nemluví, je fakt, že až polovinu žen trápí v těhotenství hemeroidy. Křečové žíly konečníku, které se vlivem zvýšeného množství a průtoku krve v pánevní oblasti rozšiřují. Hemeroidy mohou také vzniknout při zácpě. Nejlepší prevencí, jak se jim bránit, je dostatek tekutin a vlákniny. Pomoci může i pravidelné cvičení.

Díky prokrvenější pánevní oblasti a vysoké hladině estrogenu může vás i vašeho partnera příjemně překvapit zvýšená chuť na milování, stejně tak jako intenzivnější prožitky. Sex v těhotenství není žádným rizikem. Užívejte si jej, otěhotnět už nemůžete :)

Tip na nákup: Pořiďte si těhotenské prádlo. Je mnohem pohodlnější. Navíc se nebudete muset děsit vytahaných gumiček u oblíbeného prádla, až se k němu po porodu vrátíte.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook