19. týden těhotenství


Jste v pátém měsíci, hoďte se do klidu, miminko vnímá vaši energii. Bříško se pomalu zvětšuje, dítě roste a do porodu zbývá přibližně 150 dní. Už se těšíte, až bude venku? Je na vás těhotenství už pořádně vidět? Kolik jste břibrala, tak 3 kila?
19. týden těhotenství

Už cítíte pohyby?

V těchto dnech, týdnech byste pomalu měla začínat cítit pohyby. Prvorodičky si možná ještě týden, dva počkají, ale miminko je už velice aktivní a užívá si v plodové vodě. Ve vaší děloze se nachází asi 200 ml plodové vody. Být aktivní je vhodné i pro maminky, proto nezapomínejte na dostatek pohybu. Stačí třeba jen víc chodit nebo si zajděte na plavání, jsou i speciální hodiny plavání – cvičení pro těhotné.

Imagem

Co sex?

Pravidelná fyzická aktivita je přímo vyžadována, takže pokud vám to doktor vysloveně nezakázal, určitě ano. Oblast pánevní je prokrvená díky zvyšující se hladině estrogenu. Co to znamená? Můžete zažívat velice intenzivní vzrušení. Jako nejlepší polohy se doporučuje na koníčka (teda žena v sedě nahoře – nejlépe ovlivníte rychlost i hloubku), na boku či klasická misionářská. Pamatuji si
vyprávění kamarádky, která si stěžovala, že manžela přestala "s tím bubnem" přitahovat... Důležité je, abyste si připadala sexy vy. Nechuť nemusí znamenat, že manžel ztratil zájem, spíš se bojí, aby neublížil dítěti, roste v něm pocit zodpovědnosti, příprava na roli táty. Určitě si o tom promluvte a navzájem si řekněte, že se není čeho bát, naopak, doporučuje se to.

Imagem

Jak se vyvíjí dítě?

V průměru měří 15 cm a váží zhruba 200 g. V tomto období je plod již natolik vyvinutý, že například rozeznává světlo a tmu, může pohybovat rty, kope nožičkami a všelijak mění polohy. Začínají mu růst vlasy a nehty. Také se objevuje základ pro zuby a mázek neboli vernix caseosa. Kožní mázek pokrývá celé tělíčko a chrání ho. A pokud chcete to své malinké vidět líp než na ultrazvuku, můžete se objednat na 3D/4D ultrazvuk, nejlepší čas pro tento snímek. Já to můžu doporučit, máme krásnou památku. Je to podobné jako ultrazvuk, mají pouze lepší vybavení, není se čeho bát. Jen je potřeba připravit si peněženku. Zákrok trvá 15 - 30 minut a stojí přibližně 1000 Kč, ale možná ho některá máte v rámci těhotenského balíčku.

Jak přibíráte vy? Proberte to s ostatními maminkami.

Zdroj (foto): Pixabay.com

 

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook