20. týden těhotenství


Věřte nevěřte, ale už jste v polovině. Zázrak! Pokud se vám to do teď táhlo, tak od teď to bude fičák... Necítila jste zatím pohyby? Teď je určitě ucítíte. Nevíte zatím pohlaví? Pokud to chcete vědět, doktor už to určitě pozná. 20. týden je tu!
20. týden těhotenství

Co vás čeká?

Lechtání, šimrání, bublání. Ano, to jsou první pohyby a budou nabírat na intenzitě – vaše miminko začne každým dnem pořádně kopat. Je možné, že vám ztmavnou prsní bradavky a prsa začnou nabírat na objemu. Pokud půjdete na prohlídku či screening plodu, už je možné určit pohlaví. Jestli jste milovnicí velkých párty, můžete si zkrátit čekání na miminko chystáním oslavy v modré či růžově barvě. V poslední době jsou hitem takových oslav černé balónky, které když prasknete, vyletí z nich konfety. Růžové pro holku, modré pro kluka.

Imagem

Je možné, že vypadáte líp?

Určitě, ano. A zřejmě se i lépe cítíte. Budete zářit, pleť, vlasy i nehty se zlepšují. Vlasy přestanou padat, nehty se nebudou lámat, vaše pleť bude hebká. Je nejlepší čas pro malou oslavu. Začněte myslet na výbavičku pro dítě, co všechno je potřeba koupit, udělat, připravit. Právě malá oslava by vám mohla ulehčit. Pozvěte kamarádky a ony vám poradí, co se hodí a co je naprosto zbytečné. "Baby shower" není zatím u nás obvyklé, ale proč to neudělat, proč neudělat vítání příchodu novorozence. Pobavíte se, dostanete užitečné rady, ale i dárečky.
Od teď budete přibírat přibližně 0,5 kg za týden, nezapomínejte proto na kvalitní, pestrou stravu a dostatek pohybu. Dbejte také na správné držení těla, odlehčíte tak páteři, která je poměrně zatížená.

Imagem

A jak vypadá dítě?

Měří 16 – 25 cm, váha může činit až 340 g a je uprostřed svého prenatálního vývoje. Je sice drobné, ale roste rychle. Už umí sevřít pevně prsty. Dozrávají nervové buňky. V tomto týdnu se mu začínají prodlužovat dolní končetiny a může vás pěkně kopat. Nadále se mu tvoří chrup, rostou vlásky na hlavičce, tvoří se mázek. Srdce plodu bije 2x rychleji než srdce matky a užívá si pohyb v plodové vodě. Jak miminko roste, děloha se zvětšuje a vy cítíte pohyby. Nezapomínejte, že dítě vásslyší, proto je vhodné ho stimulovat hudbou, zpívat, vyprávět – povídat si s bříškem. Hned jak se narodí, pozná vás i podle hlasu.

Jak se cítíte vy? Sdílejte své pocity a dojmy s ostatními maminkami.

Zdroj (foto): Pixabay.com

 

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook