29. týden těhotenství

15.01.2020 Tereza Hradecká

Porod už se blíží mílovými kroky. Co všechno vás může překvapit ve 29. týdnu těhotenství? Jak rozeznat pravé kontrakce od poslíčků a proč byste neměla spát na zádech?
29. týden těhotenství

Jak se vyvíjí miminko?

 • Miminko už přesáhlo váhu jednoho kilogramu, váží okolo 1100 g a měří 38 cm.
 • Hlavička vašeho děťátka roste díky tomu, že se mozek neustále vyvíjí.
 • Chlapcům sestupují varlata a u děvčátek je již dobře viditelný klitoris.
 • Plíce ještě stále nejsou zcela vyvinuté. Pokud se stane, že se miminko narodí v následujících týdnech, pravděpodobně bude muset být napojeno na dýchací přístroje.
 • Kostní dřeň miminka již produkuje červené krvinky.
 • Pokud se vám podaří zachytit na ultrazvuku tu správnou chvíli, uvidíte, jak miminko čůrá. Nyní vyčůrá až půl litru moči, která je součástí plodové vody.

Miminko již překročilo 1 kilogram váhy.

Na co si dát v tomto týdnu pozor?

 • Pohyby vašeho miminka byste měla v této fázi těhotenství cítít každý den. Možná vám přijde zvláštní, že se kopance objevují na jiných místech než dříve. Může to být dáno tím, že se miminko otočilo hlavičkou dolů. Pokud pohyby necítíte, informujte svého gynekologa.
 • Rozmazané vidění či velice silné bolesti hlavy neprodleně hlaste lékaři. Mohou být příznakem vysokého tlaku či preeklampsie.
 • Krvácení či špinění v těhotenství nemusí vždy značit nějaký problém. Pokud mu předcházelo vaginální vyšetření nebo pohlaní styk, může být vše v nejlepším pořádku. Pokud je ale krvácení silné a doprovází ho bolest nebo křeče v podbříšku, vyhledejte lékaře.
 • Pravé kontrakce nebo poslíčci? Pokud si nejste jistá, běžte si odpočinout, pokud kontrakce nepřejdou, jeďte pro jistotu do porodnice. Braxton-Hicksovy kontrakce nebo-li poslíčky poznáte podle náhlého ztvrdnutí břicha, bolesti v podbřišku ( připomínající menstruační bolest) nebo bolesti v kříži.

Anketa

Musela jste během těhotensví užívat železo?
100 %
0 %

Co čeká maminku?

 • Doplňujte i zinek, jeho nedostatek může vašemu děťátku způsobit neplodnost nebo špatný vývoj pohlavních orgánů.
 • Dozvíte se, jak dopadly laboratorní testy krve. Podle výsledku lékař určí, zda například není potřeba doplnit některé stopové prvky, nejčastěji železo.
 • Křečové žíly jsou bohužel dědičné, zkuste jim alespoň předcházet. Dodržujte pitný režim a noste podpůrné punčochy.
 • Nespěte na zádech! Děloha tlačí na dolní dutou žílu a omezuje průtok krve. Může se vám zamotat hlava nebo můžete omdlít. Zkuste polohu na boku, pomoci vám může i těhotenský polštář.
 • Bolesti zad se nevyhnou asi žádné ženě, která prochází těhotenstvím. S rostoucím bříškem se mění i těžiště. Nezapomínejte tedy na správné držení těla a pravidelný pohyb, ať už ve formě procházky nebo těhotenského cvičení.

Příprava dítěte na příchod sourozence je důležitá.

Už nějaké dítě máte? Připravte ho na příchod sourozence!

Pokud už nějaké dítě máte, možná řešíte otázku, jak ho připravit na příchod sourozence a předejít tak sourozenecké rivalitě. Žádný přesný recept neexistuje, ale pár osvědčených a prověřených rad ano. Až ucítíte pohyby, zkuste přiložit ruce staršího sourozence na bříško, ucítí jak miminko kope. Můžete ho zapojit i do příprav. Vyberte společně nějaké hračky, vyzdobte spolu pokojíček. Vyvětlete dítěti, co ho čeká, že bude vozit kočárek nebo jak může pomoci, třeba umýt sestřičce nožičky během pravidelného koupání.

Imagem

 

 

 

Nejšťastnější miminko v okolí

Sympatický průvodce, který provede rodiče situacemi každodenního života.

KOUPIT 

 

 

 

 

Vysvětlete také dítěti, jak probíhá každodenní péče o miminko. Proč miminka pláčou, jak se k miminku správně chovat, jaké hračky miminku do ruky nepatří a proč. Nezapomínejte, až se miminko narodí, věnovat čas i staršímu sourozenci. Vyčleňte si chvilku jen na něj, aby neměl pocit, že je odstrčený. Většína dětí se na příchod miminka těší, ale pokud máte pochybnosti, zkuste se vcítit do jeho situace. V případě, že se vaše dítě trápí, zkuste požádat o radu psychologa.

Zdroj: Jaknamaterstvi.cz, Tehotenstvi.cz 

Weissová, R., E., Pietrantoni, M., Těhotenstsví krok za krokem, 1. vyd. Praha: Fortuna Libri, 2010. ISBN 978-80-7321-518-7

Zdroj foto: Pixabay.com

Jak jste připravili na příchod sourozence vaše děti? Zkuste poradit ostatním maminkám!

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook