3+1 tipy, jak své tělo připravit na porod


Porod představuje velký předěl v životě ženy, která se stane matkou. Pro prvorodičky je něčím zcela neznámým a mohou z něj mít obavy. Ani maminky, které jej už absolvovaly, by neměly přípravy k dalšímu porodu podcenit. Co můžete udělat?
3+1 tipy, jak své tělo připravit na porod

Důležité je se dobře připravit, abyste věřila sobě a svému tělu. Hodit se vám bude dobrá kondice. Může vám pomoci masáž hráze nebo trénink s balónkem Aniball, případně Epi-no. Jako prvorodička nezavrhujte ani předporodní kurz, na kterém se dozvíte spoustu zásadních informací a navíc vám hodně pomůže po psychické stránce.

Imagem

Zdroj: Pixabay.com

Buďte fit

Udržujte se v kondici i během těhotenství. Dobrá fyzička se vám bude hodit při porodu. Choďte často na čerstvý vzduch. Na protažení je dobré plavání, ale pozor, pokud jste náchylná k vaginálním infekcím, navštěvujte jen lekce pro těhotné, kde je kvalita vody kontrolována. Bezpečné je také moře. Šetrné je těhotenské cvičení s balóny nebo jóga pro těhotné, pokud jste ji již dříve cvičila. Vyhýbejte se sportům, při kterých hrozí otřesy či vyšší riziko úrazu.

Naučte se dýchání k porodu na předporodním kurzu

Nejen, že se na kurzu dozvíte řadu informací týkajících se průběhu porodu, ale také si na něm zpravidla můžete natrénovat správné dýchání při tlačení nebo používání břišního lisu a pánevního dna. Naučíte se pracovat s bolestí a dostanete tipy, jak si od ní ulevit. Stojí za to vzít na předporodní kurz i budoucího tatínka, pokud se chystá být u porodu, aby věděl, jak vám může být nápomocný.
Jestliže plánujete kojení miminka, zvažte absolvování přípravného kurzu. Zkušené laktační poradkyně vám během něj vysvětlí, jak připravit prsa na kojení, jaké existují polohy a jak se má dítě správně přisát. Řada žen si myslí, že  kojení je přirozené a snadné. Začátky však nemusí být jednoduché.

Masírujte si hráz

Své tělo můžete na porod připravovat také masáží hráze, což je oblast mezi pochvou a konečníkem. Ideální je s ní začít 4-6 týdnů před porodem. Masáž zvyšuje pružnost hráze, díky čemuž se sníží pravděpodobnost, že při porodu bude nutné ji nastřihnout (takzvaná epiziotomie). Také může pomoci k nácviku uvolnění hráze, což je více než žádoucí.
Masáž hráze si můžete provádět sama, případně do ní zapojte partnera. Obvykle postačí  4-5 minut denně. Před zahájením je nutné si dobře umýt ruce a při masáži používat olej přímo k tomu určený, například od firmy Saloos.
Někdy je však nástřih hráze nutný, a to i přes pečlivé masírování. V případě, že jsou porodní cesty pevné a miminko má váhový odhad přes 4 kg, by bez nástřihu mohlo dojít ke vzniku vážných porodních poranění. Je dobré si vybrat takovou porodnici, kde epiziotomii neprovádějí rutinně.

Trénujte s balónkem Aniball

Pomůckou, na kterou nedá řada maminek dopustit, je balónek Aniball, případně Epi-no. Je určen k procvičování svalů pánevního dna a přípravě porodních cest. Díky jeho používání bývá závěrečná fáze porodu snazší a také méně často dochází k poranění hráze, protože cvičení s balónkem zlepší pružnost a přizpůsobivost poševního vchodu. Zejména prvorodičkám pak pomáhá i psychicky, protože si díky němu vyzkouší techniku vytlačování a zjistí, jaký je to pocit. Při porodu tak nebudou tolik překvapené, jako kdyby balónek nepoužily. Následně slouží jako prevence inkontinence.
S tréninkem je dobré začít až 3-4 týdny před termínem, když je miminko už úplně vyvinuté. Cvičení provádějte každý den 15-30 minut. Balónek si vsunete do pochvy, několikrát jej tam nafouknete a vytlačíte ven. Postupným tréninkem se dopracujete až na obvod 28-30 cm, což je ideál dostačující pro průchod hlavičky. Je to ale hodně individuální, proto při nácviku dejte hlavně na své pocity. Centimetry nejsou až tak důležité.

Imagem

Zdroj: Pixabay.com

Další tipy

Vyberte si porodnici, která vám bude vyhovovat svým přístupem. S partnerem proberte, zda vás doprovodí k porodu, případně se domluvte s maminkou, nebo kamarádkou. Nachystejte si věci pro miminko dostatečně dopředu a v klidu. Snažte se hodně relaxovat a pozitivně se na příchod miminka naladit, to je ta nejlepší příprava na porod.


Myslete také na to, že se vše nemusí vyvíjet podle vašich představ. Na internetu nebo v časopisech a knihách o mateřství je často popisován jakýsi ideální porod. V některých případech se ale situace může klidně z minuty na minutu změnit a vše je jinak. Maminky pak často trpí zbytečným pocitem selhání. Uvědomte si, že pokud budete po porodu v náručí držet své miminko, pak proběhl dobře a to je nejdůležitější.

 

Zdroj (úvodní foto): Pixabay.com

  

Máte ještě další rady pro nastávající maminky? Napište jim je do fóra.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook