3. adventní neděle, tedy stříbrná

16.12.2018 Renata Šejnová

Třetí adventní neděle se nazývá Gaudete. Pro většinu z nás je známá jako stříbrná a podle tradice patří mezi nejradostnější. Již třetí zapálená adventní svíčka naznačuje, že vánoční svátky, ke kterým se všechny přípravy upínají, jsou na dosah. Do Štědrého dne zbývá už jen týden. Máte vše připraveno?
3. adventní neděle, tedy stříbrná

Radostná neděle

Tradiční temně fialovou barvu, která byla charakteristická pro adventní období, vystřídala růžová barva, která je symbolem lásky, přátelství, ale také božské energie, jednoty a zdraví. Třetí neděli bychom měli na adventním věnci zapálit světle růžovou svíčku přátelství, které se také říká pastýřská. Vyjadřuje radost z toho, že postní období je téměř u konce a advent získává slavnostnější ráz.

Kněží si v tento den oblékali růžové mešní roucho, které představovalo radost z narození Spasitele. V tomto dni, jako v jediném, nebyla v kostele zakázána květinová výzdoba.

Imagem

Ukliďte si

V minulosti se lidé o stříbrné neděli připravovali na příchod Ježíše Krista jako na nejvzácnější návštěvu a důkladně uklízeli.

Týden do Vánoc znamená pro mnoho lidí stres. Zástupy lidí v obchodech, shánění dárků, úklid, pečení…Naši předci by se asi divili, jak se původní tradice v moderním pojetí liší. Tím nechci říci, že byste se měli na vše vykašlat. Advent v původním smyslu má být dobou rozjímání, zklidnění a „úklidu” naší duše.

Podle psychologie má každý člověk v sobě světlo i stín. Obvykle se snažíme své stinné stránky potlačit. Onu dokonalou radost najdeme pouze tak, že přijmeme svůj stín a smíříme se s ním. Místo stresu a přemýšlení nad tím, co vše ještě musíte stihnout, se zkuste alespoň na chvíli zastavit a vyčistit si myšlenky.

Prožijte advent

Víte, že advent se neslaví? Advent se prožívá. Smyslem Vánoc není jenom obdarovávání se a honba za dárky. Ano, vánoční svátky znamenají dobu oslav, ale také především dobu, kdy bychom se při oslavě měli setkat se svými blízkými, udělat si na ně čas a být s nimi.

Vyměňte shon a odkládání návštěv kvůli přípravám za čas vzájemného navštěvování. Připravujte se na vánoční svátky společně se svými nejbližšími a nezapomeňte přizvat děti. Dny jsou krátké a brzy se smráká, přesto vyrazte na procházku. Návraty za tmy budou pro děti tajuplné a budou je bavit.

Imagem

Advent s dětmi

V Bibli se praví, že Bůh chodil mezi lidmi a rozdával radost. Třetí adventní neděli můžete využít k přípravám, ale místo lamentování, jak nic nestíháte, si je zkuste užít společně s vašimi blízkými. I děti mohou pomáhat. Přizvěte je, bude je to bavit.

Povídejte si o smyslu Vánoc a adventních příprav: vysvětlete si, co je půst, kdo byl svatý Mikuláš, proč se dělá velký úklid a zdobí se domácnost a stromeček. Zapátrejte společně na internetu. Třeba se dozvíte něco, co jste nevěděli.

Pečte cukroví s dětmi: nejen holčičky se rády zapojí do pečení. I kluky baví vážení, přidávání surovin, vykrajování nebo zdobení. Nechte děti upéct vlastní tvary. Vůbec není důležité, že cukroví nebude dokonalé.

Tip: Pokud zrovna neoplýváte trpělivostí, dejte dětem kus těsta, se kterým si mohou hrát. Výsledek můžete upéct jako poslední.

Adventní trhy a městské akce: snad všechna města pořádají v době adventu různé akce a trhy. Vyrazte na ně společně. Adventní trhy mívají i doprovodné programy: kluziště na náměstí, koncerty, pouliční divadlo, perníkářské a jiné tvůrčí dílny, akce pro děti. Pokud vyrazíte vlakem nebo pěšky, můžete bez obav ochutnat vánoční punč nebo svařák a strávit příjemný den společně s rodinou. Návrat domů osvětlenými ulicemi bude na děti působit magicky.

Černé hodinky: večer si rozsviťte maximálně svíčku a vyprávějte dětem, jaké byly Vánoce, když jste byli malí. Ideálně pozvěte na návštěvu babičku a společně zavzpomínejte. Věřte, že děti budou napjatě poslouchat.

Dekorace z přírody: hledáte, čím byste ještě vyzdobili domov? Vydejte se na společnou procházku a nechte děti nasbírat přírodniny. Šišky, větvičky, kamínky. Fantazii se meze nekladou. Doma jim připravte tekuté lepidlo a trochu třpytek, použít můžete i vodou ředitelné barvy a nechte je tvořit. Třpytící se přírodniny patří mezi vánoční tradice a nadělají více parády než plastové ozdoby z obchodu.

 

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook