30. týden těhotenství


Třicátý týden těhotenství začíná být o intenzivnějším odpočinku. Miminko vyplňuje většinu dělohy a pohyby nejsou díky tomu tak intenzivní. Od tohoto týdne budete na vyšetření do prenatální poradny chodit minimálně každé dva týdny.
30. týden těhotenství

Jak se vyvíjí vaše miminko?

Miminko se pohybuje méně důrazně, neboť má v děloze méně prostoru. Nohy a ruce má překřížené, aby si vytvořilo co nejpohodlnější pozici  Nyní měří asi 40 cm a váží kolem 1 300 g. Dýchací pohyby jsou rytmické a kostra miminka je stále pevnější. Dozrávají mu svaly, plíce i mozek. Sílí vlásky, rostou nehty. Kostní dřeň převzala krvetvorbu, proto se červené krvinky už netvoří v játrech. Miminko reaguje na váš hlas a zpěv.

Vy a vaše tělo

Pomalu se začínáte cítít neohrabaně a vaše pohyby jsou pomalejší. Nyní je víc než kdy jindy důležité zachovat si správný postoj a držení těla, abyste předešla bolestem zad. Mohou se také objevit problémy se spaním a můžete trochu ztrácet dech, jestliže jdete rychle nebo do schodů. Miminko teď přibírá nejrychleji za celou dobu těhotenství a vaše tělo tak dostává zabrat. Pokud jste do této chvíle svoje životní tempo nezpomalila, teď už byste zvolnit přece jen měla. 

Miminko reaguje na váš hlas a zpěv.

Jak zvládnout změny a na co se připravit?

Ve 30. týdnu těhotenství jsou jednou z nejčastějších komplikací bolesti zad. Hormony uvolnily vaše vazy a nadváha, kterou nyní nosíte, nesrovnatelně více zatěžuje břišní svaly, což se přenáší i na zádové svaly. Jsou-li bolesti zad opravdu nesnesitelné, obraťte se na lékaře, aby vyloučil závažnější problém, jako například zánět ledvin. Bolesti horní části zad můžete utišit tím, že si lehnete na pevnou podložku a hlavu a kolena podložíte polštáři.

Anketa

Používala jste pro větší pohodlí speciální těhotenský polštář?
60 %
0 %
40 %

Čeká vás vyšetření v prenatální poradně, vyšetření krevního obrazu a serologické vyšetření protilátek proti pohlavním chorobám. V nejbližších dnech půjdete také na třetí ultrazvukový screening plodu, jehož hlavním cílem je zhodnotit růst plodu. Zároveň se zjišťuje předběžná poloha plodu, uložení placenty a množství plodové vody. Plodová voda v tomto týdnu dosahuje svého maxima, což je asi 800 ml. Pokud je plod menší, je potřeba zkontrolovat průtoky krve v plodu i v placentě. Do poradny budete nyní docházet každé dva týdny. Mohou si vás zvát i častěji, záleží na průběhu těhotenství.

Čeká vás třetí ultrazvukový screening.

5 tipů pro nastávající maminky

  • Každý den se věnujte relaxaci a dechovým cvičením. Zklidníte mysl a prodýchejte a uvolněte celé tělo.
  • Navštěvujte cvičení pro těhotné anebo cvičte doporučené cviky doma, abyste předešla bolestem zad anebo je zmírnila.
  • Pokud byste v takto pokročilé fázi těhotenství chtěla ještě cestovat, není důvod se této možnosti vzdát, ale vše nejdříve konzultujte se svým lékařem.
  • Ohýbejte se z kolen, nikoli z pasu. Zvedejte předměty ze sedu na bobku.
  • Dbejte na dostatek odpočinku a vyhýbejte se stresu.

 

Zdroj: https://prenatal.cz/http://www.porodnice.cz/

Mackonochie, A., Těhotenství a péče o dítě, 2. vyd. Svojtka & Co., 2002. ISBN 80-7237-594-6  

Foto: Pixabay.comhttps://unsplash.com/

Trápily vás v těhotenství bolesti zad? Co vám přinášelo úlevu? Podělte se o své tipy s ostatními maminkami.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook