31. týden těhotenství


Třicátý první týden těhotenství je ve znamení větší náročnosti pro vaše dýchání. Miminko reaguje pohybem na zvukové podněty, přibírá na váze, vaše bříško se zvětšuje a již vás omezuje ve většině činností.
31. týden těhotenství

Jak se vyvíjí vaše miminko?

Orgány miminka jsou již zcela vyvinuty, kromě plic, které ještě nejsou dostatečně zralé. Mozek stále roste a nervové buňky a spoje již nyní fungují. Kolem nervových buněk se tvoří ochranný obal, aby vzruchy putovaly rychleji a miminko se mohlo více učit. Nyní cítí bolest, na podnět se pohybuje a můžete cítit, že při náhlém zvuku poskočí. Měří asi 39 cm a váží zhruba 1,5 kg.

Vy a vaše tělo

V této fázi vás mohou velmi trápit problémy s dýcháním, pokud se přepínáte, tak ještě o to intenzivněji. Miminko je stále větší a tlačí vám na bránici. S přibývající váhou miminka je děloha více tlačena na spodní stranu bránice a tím je dýchání ztíženo. Dochází i k pocitu, že takzvaně „nemůžete popadnout dech“ nebo se pořádně nadechnout. Tento stav se změní, jakmile se hlavička posune do pánve a během několika týdnů sestoupí děťátko níže. Vaše tělo se chystá na porod, a proto je tato fáze těhotenství velmi důležitá.

V tomto týdnu těhotenství už se vám může hůř dýchat.

Počítání pohybů

Stav vašeho dítěte si můžete zkontrolovat počítáním pohybů. Pokud máte jakékoli pochybnosti i lékař vás může požádat, abyste si vedla tabulku zaznamenávající prvních 10 pohybů každý den. Ke konci těhotenství se miminko pohne zhruba 10-12 krát za dvanáct hodin.

Jak zvládnout změny a na co se připravit?

Začínáte se psychicky připravovat na porod. Přemýšlejte nad tím, jak bude probíhat a kdo u něj bude přítomen. Strach z porodu je přirozený, ale mějte ho pod kontrolou. Jak na něj? Možností je mnoho, nebojte se probrat vaše pocity s odborníkem.

Během poslední fáze těhotenství můžete pociťovat kontrakce, které nemusí být příjemné, ale nejsou většinou bolestivé. Říká se jim poslíčci a stahují děložní svalovinu asi každých 20 minut po celé těhotenství, ačkoli v prvních měsících jste si je tolik neuvědomovala. Během posledních týdnů, jsou tyto kontrakce silnější, neboť začínají připravovat dělohu k porodu. Při jejich pociťování, můžete je zkoušet již teď prodýchat a připravovat se takto na porod i prakticky.

Můžete trénovat prodýchávání kontrakcí.

Tipy pro nastávající maminky

  • Snažte se co nejvíce odpočívat a zvolněte svůj životní rytmus tak, aby vám vyhovoval.

 

  • Vynikající způsob uvolnění napětí i bolestivých zad, je plavání. Pokud ovšem chcete navštěvovat veřejný bazén, je nutné se o tom poradit se svým gynekologem.

 

  • Zkuste si sednout do pozice lotosového květu, opřít se zády o zeď a tímto uvolníte tlak dělohy na bránici.

 

  • Kupte si kvalitní podprsenku, která je uzpůsobena i na kojení. Zvolte rozhodně široká ramínka, která pohodlněji ponesou zvětšená prsa. Nezvětší se jen velikost samotných prsou, ale i obvod hrudníku. Jak roste miminko a děloha, orgány se posouvají do horní části těla, dochází k mírnému rozestoupení žeber, aby bylo pro všechno dostatek místa. Po porodu se zase vše postupně vrátí do původního stavu, proto pokud vybíráte kojící podprsenku v závěru těhotenství, odečtěte z naměřeného obvodu cca 5 cm. Kvalitní spodní prádlo je také důležité u velkých prsou, kde mohou vznikat opruzeniny, které nejen že jsou nepříjemné, ale mohou být i velmi bolestivé.

Anketa

Co vy a kojící podprsenka?
100 %
0 %

Zdroj: 

Mackonochie, A., Těhotenství a péče o dítě, 2. vyd. Svojtka & Co., 2002. ISBN 80-7237-594-6  

Tehotenstvi.cz, Dularadka.cz

Foto: Pixabay.com

Připravovala jste se na porod nebo jste nechala vše jen tak plynout? Podělte se o své zkušenosti s ostatními maminkami.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook