32. týden těhotenství


Součástí vašeho života i těla je již 32 týdnů nová bytost. Tuto skutečnost jste jistě již dávno přijala po stránce psychologické. S čím dalším je však potřeba se vyrovnat jsou fyziologické změny, kterých přibývá, a nejsou vždy jen příjemné. Jak se mohou projevit a jak se s nimi vyrovnat?
32. týden těhotenství

V předposledním měsíci těhotenství si ještě lze vychutnat každý jeho okamžik. Nebo se pomalu ale jistě bude do vašeho života vkrádat únava z vláčení břicha velkého asi jako vodní meloun (a to s ním ještě musíte každý den spát). Tak či onak možná začínáte být z očekávané události rozechvělá až rozčilená. Pokud ano, nebojte se promluvit si o svých pocitech s přáteli nebo členy rodiny, kteří vás s rodičovstvím předběhli. Pravděpodobně zjistíte, že každý z nich poprvé cítil totéž.

Vývoj miminka

V 32. týdnu těhotenství měří vaše děťátko 27 cm od hlavy ke kostrči a 40,5 cm od hlavy k patám. Váží 1,9 kg. Jeho nehty dosahují na konec prstů na rukou, ale ne na konec prstů na nohou. Pokožka je růžová, pořád ještě svraštělá. Dítě spotřebovává velké množství vápníku na prodlužování a zpevňování svých kostí. Tato spotřeba by neměla být na úkor vaší vlastní kostry nebo chrupu. Je proto dobré denně jíst pasterizované sýry a pít mléko.

Po skončení 32. týdne vás bude lékař sledovat častěji. Pozve si vás přibližně jednou za čtrnáct dnů. Stejně jako na předchozích návštěvách se i na těchto kontroluje správný vývoj plodu, u matky se sleduje, zda je hrdlo dělohy dobře zavřené a rozměry její pánve. Pokud jsou tyto menší, než je obvyklé, doplní se vyšetření rentgenovým snímkem pánevních kostí.

30. až 32. týden je rovněž nejvhodnějším datem pro třetí ultrazvuk. Ověřuje se při něm množství plodové vody, uložení placenty a zjišťují se eventuální vrozené vývojové vady.

Čeká vás třetí velký ultrazvuk.

Jaké změny se odehrávají s vámi

V průběhu těhotenství zvýší děloha desetinásobně svou váhu a asi pětinásobně svůj objem. Především v tomto týdnu začne být proto znát, že jak děloha roste, tlačí na bránici, která se zvedá a opírá se o okraj hrudního koše. Pokud sedíte, může být tento tlak dost nepříjemný. V takovém případě vstaňte a protáhněte se s rukama nahoru a s nádechem. Při výdechu ruce spusťte.

V této fázi těhotenství možná již cítíte stahy, tedy ztvrdnutí nebo napětí vycházející z vrcholu dělohy, sestupující směrem dolů, kde povoluje. Nevzrušujte se tím, pokud nejsou tyto stahy pravidelné. Nemusí být nutně předzvěstí porodu, nicméně o nich určitě informujte lékaře.

Protože je ve vašem břiše stále těsněji, můžete občas pocítit prsty nebo lokty miminka, které vás dloubají do žeber. Pokud se vám doslova zaklíní pod hrudní koš, lehněte si na bok nebo změňte polohu tak, abyste donutila miminko se posunout.

Anketa

Měla jste někdy pocit, že vás dítko snad prokopne skrz?
100 %
0 %

Termín porodu se blíží, je čas začít s přípravou

V 32. týdnu vás od porodu dělí sedm týdnů. Od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu začíná zpravidla mateřská dovolená. Sama asi již tušíte, že význam slova „dovolená“ nebude naplněn v jeho pravém slova smyslu. Nepůjde totiž jen o nějaký luxus, ale čeká vás období plné překvapení, a to ne vždy jen těch radostných. Jste výrazně těžší o zvětšenou dělohu, v důsledku zrychleného krevní oběhu se cítíte unavenější a díky stlačené bránici se vám obtížněji dýchá. Využijte proto tento čas k odpočinku a vyhýbejte se činnostem, které by mohly vyvolat předčasný porod.

Provádějte relaxační a dechová cvičení i cvičení pro pružnost hráze. Mezi ty patří posilování pánevního dna. Zkuste třikrát denně následující cvičení. Na tři vteřiny stáhnout svaly zevního dna, pak na tři vteřiny povolit, to celé desetkrát zopakovat.  Lze také použít speciální silikonový balónek, který se zavede do pochvy a který se postupně nafoukne. Poté dochází k jeho vypuzování, a to jen pomocí svalů pánevního dna. Tento cvik je současně vhodnou pomůckou k nácviku porodu – vypuzování novorozence.

Další možností, jak uvolnit hráz, a podpořit její pružnost, je pravidelná masáž. K té stačí jen olejíček, kterým masáž provedete, a to buď speciálně určený přímo na masáž hráze, anebo běžný slunečnicový olej. Masáž se provádí prsty a neměla by být delší než pět minut. Je důležité důsledně dodržovat hygienu, a pokud vám masáž není příjemná, nenutit se do ní. Pomáhá sice uvolnit hráz, ale není vždy stoprocentní jistotou, že k nástřihu nakonec nedojde. Nicméně cvičení i masáž hráze zvyšuje vaši šanci vyhnout se zákroku nastřihu hráze, tzv. epiziotomie, a navíc po porodu umožní její rychlejší zhojení.

Je čas začít s přípravou dětského pokojíčku.

Dokončujte také pomalu praktickou část přípravy na příchod dítěte, například přípravu dětského pokoje, pokud tento zamýšlíte. Začněte pomalu plánovatpobyt v porodnici a eventuální výpomoc během prvních dní po návratu z porodnice domů.

V této době je také nejvyšší čas zúčastnit se kurzu porodní přípravy. V něm se můžete seznámit s jednotlivými fázemi porodu, technikami zmírnění bolesti, léky a běžnými lékařskými postupy. Zvažte případně i kurz péče o novorozence a je-li váš partner nakloněn tomu zapojit se do příprav intenzivněji, určitě jej vezměte sebou. Pokud čekáte prvního potomka, bude vás oba po návratu z porodnice čekat mnoho nového. A základní znalost péče o miminko jako je oblékání, přebalování, zvládání hygieny a plánování jeho denního režimu se vám oběma pak v tomto náročném a citlivém období bude jen hodit.

A na závěr jeden užitečný tip!  Pošlete na správu sociálního zabezpečení žádost o peněžitou podporu v mateřství, podepsanou a potvrzenou zaměstnavatelem.

Zdroj:

Delahaye, M., Praktický průvodce těhotné ženy. První vydání. Praha: Nakladatelství Portál, 2006. ISBN 80-7367-073-9

Murkoffová, H., Eisenbergová, A., Hathawayová, S., Co čekat v radostném očekávání. První vydání. Nakladatelství Slovart, 2004. ISBN 80-7209-457-2

Foto: Pixabay.com

Imagem

Snažíte se připravit na porod i masáží hráze? Zkoušely jste balonek? Diskutujte s ostatními maminkami.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook