Čím míň víš, tím líp spíš


Zítra čeká prvňáčky jejich první vysvědčení. Je to veliká událost, ale rozhodně ne drama! Pojďme se s trochou nadsázky podívat na povinnou školní docházku a novodobé trendy ve školství.
Čím míň víš, tím líp spíš

Už víc jak čtvrttisíciletí uplynulo od zavedení povinné školní docházky, díky které se zvýšila gramotnost obyvatelstva. Je tedy s podivem, že dnes, v době neskutečných, takřka neomezených možností přístupu k informacím, zvolna, nenápadně, a přitom systematicky podnikáme kroky, které naopak směřují ke vzdělanosti čím dál nižší.

Větný rozbor? Příliš složitý!

    Po návrzích na zjednodušení nebo úplnou eliminaci psacího písma, dospěli odborníci na český jazyk k názoru, že větný rozbor je natolik složitá záležitost, že bude lepší jej zcela vyškrtnout z učebních osnov. Asi poněkud naivně jsem si myslela, že dokonalá znalost rodného jazyka patří k základní vybavenosti každého člověka.

Cim-min-vis-mom4moms-2

    Ze všech stran se na nás hrnou zprávy o tom, jak klesá úroveň znalostí žáků ve školách, jak neochotně, a hlavně bez zájmu se studenti základních a středních škol staví k získávání vědomostí, nehledě na to, jak významně se zúžil seznam zájmů mimoškolních. Ale protože je očividně cesta nejmenšího odporu stále oblíbenější, tak místo hledání způsobů motivace se hledají způsoby, jak tu náročnou školní docházku přetěžovaným studentům, co nejvíce zjednodušit.

Proč se učit složité teorie?

    Měla jsem pocit, že učit se není jen o tom získat informace, které jsou upotřebitelné v běžném životě, ale že se tím rozvíjí různé typy myšlení, že si tím člověk osvojuje různé dovednosti jako je schopnost vyjadřovat se, zformulovat konkrétní myšlenku nebo názor, umět analyzovat problém, dokázat si poradit v nečekané situaci, využít již získaných vědomostí k poznávání těch složitějších. Zřejmě jsem se mýlila.

Cim-min-vis-mom4moms-3

    Možná by i matematici mohli přijít s myšlenkou, že i Pythagorova věta je příliš složitá a přitom nepodstatná, zeměpis by se možná mohl zrušit úplně, když máme mapy.cz, a k čemu dějepis, když máme wikipedii. Zajímavé je, že kupodivu osnovy sexuální výchovy se stále rozšiřují.

    Jak se zdá, konzumní trend ovládá i školství. Učme se tedy jen to, co skutečně upotřebíme, proč si zatěžovat hlavu zbytečnými složitostmi. Pro komunikaci na sociálních sítích, pro účast na internetových seznamkách a chatech, ani pro zapojení se do rozmanitých diskuzí u článků na webových stránkách bulváru člověk nijak zvláštní schopnosti ani vědomosti nepotřebuje. Pak bychom si ale měli dát pozor, abychom si s tímto přístupem nevychovali jen spokojené bezduché stádo ťukající do klávesnice počítače, dokonale se řídící svými sexuálními pudy a pochopitelně bez jakýchkoli potíží se spánkem.

Co si myslíte o vzdělávání a vzdělání vy? A jak oslavujete vysvědčení? Zajímá nás váš názor.

Zdroj (foto): Pixabay.com

Máte pocit, že se dnes ve školách děti přetěžují? https://www.mom4moms.cz/forum/mate-pocit-ze-se-dnes-ve-skolach-deti-pretezuji_fv521

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook