Šetřete s ohleduplností vůči planetě


"Z rodičovské se fakt ušetřit nedá!", "Potřebuju pro malou nějakou bundu na zimu...", "Musím koupit...", "Na to nemám..." To známe všichni, ale co vám říkají tyto pojmy: Swap, Zerowaste, Upcyklace... Už jste to zaslechli, ale moc nevíte, o čem je řeč? Nevadí! Také se s těmito termíny postupně seznamuji a musím přiznat, že se mi to hodně líbí. Pojďme společně zjistit jak šetřit peněženku i planetu.
Šetřete s ohleduplností vůči planetě

SWAPování

Swap znamená, v doslovném překladu, výměna. Měníme něco nechtěného, nepotřebného, starého či nového za něco, co se nám hodí, chybí, co potřebujeme. Jednoduše řečeno: něčeho se zbavíte a něco si zase můžete vzít. Zadarmo. Pravidlem je, aby věci, které na swap přinesete, nebyly rozbité, zničené, prostě k ničemu. Já si vždycky říkám, že na swap vezmu pouze to, co bych se nestyděla darovat kamarádům. Takže jsem například odevzdala staré, ale funkční hračky, kuchyňský robot, který mi už 5 let strašil v kuchyni, šperky, nevhodné dárky apod. Swap má mnoho podob a organizátoři určují, na co je sběr zaměřen. Někdy tam můžete najít všechno, ale jsou i tématické swapy: dětské, dámské, knižní... Každý si přijde na své. Pokud si chcete před Vánoci uklidit, navštivte swap a zároveň tam můžete omrknout vánoční dárky.

Jak na to?

 • projděte dům a pořádně se rozhlédněte. Určitě najdete věci, které nepoužíváte, nechcete...
 • na internetu zjistěte, kdy a kde se swap koná a věci tam odneste
 • pokud nechcete věci pouze darovat, ale také něco potřebujete, přesně si určete cíl – je to
  výměnný obchod – zdarma, což může být velice lákavé... víte, jak to myslím, nemusíte na swap přinést igelitku a domů se vrátit se třemi (a obráceně)
 • udělejte si vlastní swap – určete téma, pozvěte kamarádky a vyměňujte

Bez odpadu neboli zerowaste a méně odpadu tedy lesswaste

Žít tak, aby nevznikal žádný odpad, je filozofie, životní styl a veliká výzva. Jsem určitě pro, ale bohužel zatím neumím vyprodukovat za rok pouze jednu zavařovačku odpadu... taky si teď kladete otázku: "Cože?" a čtete předchozí větu ještě jednou? Ano, jednu zavařovací sklenici ročně. Mistryně zerowaste Bea Johnson to dokáže i s dalšími třemi členy její rodiny. Přečtěte si knihu "Domácnost bez odpadu". Bravo! Myslím, že důležité je to zkoušet, proto se mi pro začátek (změny mého myšlení i života) zamlouvá více pojem lesswaste – méně odpadu. Na toto téma by šlo psát mnoho, ale určitě ušetříme peníze i životní prostředí, a bude to skvělý start, pokud si do obchodu vezmeme vlastní nákupní tašku a nebudeme pokaždé utrácet za kus plastu.

Imagem

Jak na to?

 • pozvěte kamarádku na kávu domů (ušetříte peníze i plastový kelímek – tedy pokud nemáte
  vlastní hrníček)
 • nekupujte si pořád dokola balené vody, pořiďte si svou láhev a tu si noste
 • odličovací tampóny? denně použijete třeba 3-4, tak si jich můžete pár ušít (návod naleznete
  na internetu)
 • vlastníma rukama si můžete vytvořit taky obaly na svačinu, látkové sáčky na chléb, ovoce
  apod., stačí jen zadat heslo zerowaste a je to
 • bez obalu – v České republice je dokonce pár bezobalových obchodů, kde můžete nakupovat do vlastních nádob

Upcyklace

Představte si, že vezmete věc, kterou byste normálně vyhodili a přetvoříte jí v něco nového, lepšího, užitečného. To je skvělá myšlenka, ne? Jednoduše a grátis. Upcyklace je často umění, ale můžete si přece doma ze starého šuplete udělat parádní úložný prostor pod postel nebo třeba závěsnou polici na zeď. Stačí mít fantazii. A když do akce zapojíte i děti, uvidíte, že se dá mnoho věcí, které by už ležely někde na smetišti, zachránit.

Imagem

Jak na to?

 • nevyhazujte, odložte si věci a popřemýšlejte, co by se z nich dalo udělat (můžete je zkusit
  prodat)
 • vyrobte, přetvořte, obnovte
 • inspiraci, typy i rady najdete na internetu
 • z ničeho jde udělat něco
 • pár nápadů: rolka z toaletního papíru – krabička na šperk (stačí správně ohnout na obou stranách), košile – moderní top (odstřihnout rukávy a cípy zavázat do uzlíku) = slow fashion, koš na prádlo – pelech pro psa, květináč na zahradu...

Je to jen stručný vhled do "možností šetrného života", ale doufám, že jsem otevřela zajímavé téma a uvědomíme si, že se dá žít moderně a zároveň skromně, minimalisticky a šetrně k životnímu prostředí.

Zdroj (foto): Pixabay.com 

 

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook