Bezplenková metoda: pro a proti

05.03.2020 Jana Novotná

Bezplenková komunikační metoda spočívá v zachycení jednoduchých signálů, které vaše miminko vysílá před každou vykonanou potřebou. Pokud budete jeho chování pozorovat, jistě si všimnete soustředěného pohledu a zamručení, které předchází každému čůrání. Podívejme se na to, kdo a kdy může s bezplenkovou metodou začít a jaké výhody a nevýhody metoda přináší.
Bezplenková metoda: pro a proti

Naslouchejte svému miminku

S bezplenkovou metodou specialisti doporučují začít do šesti měsíců od narození dítěte. Obecně ale platí, že čím dříve, tím je to pro vás i miminko snazší. Všechny děti vydávají jasné signály, které značí blížící se vykonání potřeby. Pokud na ně rodič nereaguje, po několika měsících již děti čůrají bez varování. Zůstane-li tedy signál miminka bez reakce, jeho přirozená schopnost udržet moč nebo stolici a dávat najevo svou potřebu mizí okolo 4.-6. měsíce. Proto je těžké začínat s bezplenkovou metodou později. Nicméně v pozdějším věku už hovoříme spíše o učení na nočník.

Jak na to?

Jakmile zpozorujete změnu ve výrazu nebo v chování, zkuste vzít miminko do náruče, zády k sobě, stočit ho do klubíčka a vyčkávat nad vhodnou nádobou.  U nejmenších dětí vám úplně postačí malá miska. Na polohu v klubíčku jsou děti zvyklé z bříška a bývá oblíbená. Odborníci doporučují dělat zvuk například tekoucí vody nebo cokoliv jiného, co si sami vymyslíte. Důležité je tento zvuk opakovat při každém dalším pokusu. Nikdy takto malá miminka neposazujeme přímo na nočník, jejich páteř zatím není na takovou zátěž připravena.

Nevěšte hlavu, když se vám zpočátku nebude dařit. Když jsme s bezplenkovou metodou začínali, bylo počůrané všechno, jen ne nočník, a to jsem syna pořád sledovala. Asi až po měsíci jsem mohla opravdu říct, že se nám to povedlo.

S druhou dcerou to bylo mnohem jednodušší. Začínala jsem už v porodnici. Nejprve tak, že jsem ji dávala nad nádobu ve chvíli, kdy se probudila nebo dojedla. Obdobným způsobem to děláme i nyní a ve svých dvou měsících počůrá asi tři plenky denně. Metoda se sice jmenuje bezplenková, ale je dobré používat plenku jako pojistku pro případ nehody.

Nezáleží, zda děti plenky nosí, důležitá je zejména komunikace a naslouchání dítěti. Díky praktikování bezplenkové komunikační metody dochází k navázání velmi blízkého vztahu rodiče s dítětem a naplnění primární potřeby dítěte být v čistém prostředí. Děti bývají také klidnější, méně plačtivé, nemají takové problémy s bolestmi bříška, ani s opruzeninami.

Bezplenková metoda pomáhá navázat velmi blízký vztah mezi rodiči a dítětem

Jaký rodič, takové dítě

Prakticky v každé situaci platí, že pokud je klidný rodič, je klidné i dítě. V případě bezplenkové komunikační metody to platí dvojnásob. Zpočátku pravděpodobně strávíte nějaký čas pozorováním miminka, abyste zjistili, jaké signály vydává. Určitě vás čeká i celá řada nepovedených pokusů a počůraného oblečení, ale nevěšte hlavu. Cílem bezplenkové metody není zbavit se plen pouhých několik dní po porodu, ale naučit se komunikovat s miminkem i v intimních chvílích. Ostatně plenku dáváte dítěti zcela běžně, jen by měla být téměř vždy suchá.

Anketa

Uvažovali jste o bezplenkové metodá právě kvůli vysoké spotřebě jednorázových plen?
83.33 %
16.67 %

Bezplenková metoda není nic nového

V mnoha zemích Afriky i Asie je bezplenková metoda běžně používaná, byť nemá žádné pojmenování. V těchto zemích děti plenky vůbec nenosí. Matky dokáží rozeznat každý signál svého dítěte. Nikoli proto, že by byly vnímavější, ale proto, že jinou cestu neznají a bezplenková metoda je pro ně zcela samozřejmá. U nás někteří lidé vnímají alternativy často negativně a považují je za výmysly dnešní doby. Nejde zde ale o žádný trend, ale o pohodlí miminka.

Pro úspěšnou bezplenkovou komunikační metodu je nejdůležitější:

  • Sledovat signály dítěte
  • Správné časování – začněte například hned po probuzení, kdy dítě přirozeně dává signál, že chce čůrat, a hlavně tehdy, jste-li i vy v pohodě
  • Intuice – zkuste přestat poslouchat, co říká okolí a poslouchejte své děťátko
  • Zvolte si čůrací zvuk

Výhody a nevýhody

Začněme tím, jaké má bezplenková metoda výhody. Na prvním místě bych uvedla pohodlí dítěte. Pozice, ve které dítě díky vám vykonává svou potřebu, podporuje pohyb plynů ve střevech a zabraňuje tak častému bolení bříška. Když se miminko vyčůrá, víte, že ho můžete alespoň několik minut nechat nahaté a nehrozí žádná nehoda. Tímto způsobem bude pokožka krásně větrat a zamezíte tak vzniku nepříjemných opruzenin. Samozřejmě je to i přijatelná poloha pro vykonání potřeby. Sami si představte, jak místo sezení na záchodě ležíte. Pravděpodobně to nebude nic příjemného.

Další výhodou je úspora plen a tím i peněz. Pokud používáte jednorázové plenky, jistě víte, jak jsou nákladné. Neslibuji, že ušetříte tisíce, ale i kdybyste denně použili o dvě pleny méně, tak je to úspěch. Když vydržíte, bude se počet ušetřených plenek zvyšovat, a navíc se dítě velmi brzy naučí chodit na nočník.

Bezplenková komunikační metoda je pro dítě příjemná

Všechno ale není tak snadné, jak se na první pohled může zdát. Abyste mohli bezplenkovou metodu úspěšně praktikovat, neměli byste vynechávat ani v noci, což může být značně nepohodlné. Stejně tak nastává problém při delším cestování. Venku na procházkách můžete s dítětem zaskočit do křoví nebo si pořídit cestovní nočník, ale při cestě autem často nemáte kde včas zastavit. Problém představuje i hromadná doprava, kde toalety nejsou vůbec. Určitě doporučujeme miminko oblékat tak, aby bylo jednoduché ho dát vyčurat. Existuje například i minimální plenka, která se pouze odklopí a zase zasune. Každopádně se obrňte trpělivostí a klidem, spokojené miminko vám bude odměnou.

Zdroj: kontaktnirodicovstvi.czwww.latkovky.info

Foto: Pixabay.com, Unsplash.com

 

Máte s bezplenkovou metodou zkušenosti? Plánujete ji vyzkoušet, nebo už jste začali? Sdílejte své zkušenosti a rady s ostatními.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook