Bylinky a ženský organismus


Dnešní rostliny a byliny přežily mnoho miliónů let. Musely si tak samy vytvořit dostatek účinných látek, aby obstály. A tyto látky dnes pomáhají i lidskému organismu. Byliny nám předávají to nejlepší ze svého přirozeného výběru. Pojďme spolu nahlédnout do největší a nejstarší lékárny světa, jakou je sama příroda.
Bylinky a ženský organismus

Jak bylinky pomáhají

Léčbu bylinami je možno uplatnit téměř na každou nemoc. Úspěch léčby je podmíněn správnou volbou byliny, dávkováním a formou použití. Fytoterapie – léčba bylinami působí jemněji a je vhodná v případech, kdy nelze použít silné chemické léky, v těhotenství, při kojení a pro děti. Podstatou léčebného působení je obsah biologicky účinných látek v rostlinách, vznikajících a ukládajících se v jejich různých částech. V listech, stoncích, květech, oddencích, kořenech, plodech i semenech. Tyto sloučeniny mají schopnost ovlivnit životní pochody v lidském těle a v léčebných dávkách tak přinášet úlevu a zdraví. K nejdůležitějším látkám v rostlinách patří: alkaloidy, glykosiny, třísloviny, saponiny, silice, hořčiny a organické kyseliny. Čerstvé bylinky nám navíc dodávají potřebné minerální látky, vitamíny a enzymy. Léčba bylinami trvá většinou déle než léčba klasická a je k ní třeba trpělivosti.

Obecně bývají k přírodní léčbě vstřícnější ženy.  Možná proto, že přemýšlí nejen o obsahu léku, ale vnímají i jeho formu. Léčba nemoci může znamenat pouhé „slupnutí“ pilulky, anebo ji povýšíme na obřad. Čaj z hrníčku s veselými barvami, jež nám svou vůní připomene teplé léto. Nasušené bylinky, jež provoní a zútulní místnost. Přiznejme si otevřeně, nejen dětská onemocnění jsou především voláním po lásce a péči rodičů. I dospělý nemocný člověk si péči zaslouží. Vůně ozdravné bylinky umí přihrát tu pravou vzpomínku třeba až z dětských let, a může tak aspoň částečně nahradit laskavou náruč rodiče.

Ženské bylinky

Mezi bylinky, které jsou vhodné výhradně pro ženský organismus, patří kontryhel obecný, jetel luční, jeřáb ptačí nebo řebříček obecný. Pojďme se teď nejen na ně podívat podrobněji.

  • Kontryhel

V souvislosti s ženskými obtížemi je nejvíce skloňovanou bylinou kontryhel obecný, lidově „ženská bylina“. V listech kontryhele se nachází kapička vody – rosička, kterou rostlina sama vylučuje.  Již v 16. století se o této bylině zmiňuje známý německý botanik Adam Lonicer:“ Kontryhel tiší a léčí všechny krvácející rány a otoky“. List kontryhelu připomíná symbolicky ženský plášť „pláštík panny Marie“a byl již od středověku používán hlavně k léčení ženských obtíží. Má účinky protizánětlivé, močopudné a stahující. Tlumí gynekologické krvácení a menstruační bolesti. Příznivě ovlivňuje i psychiku a je vhodný i při klimakterických potížích. Zevně se používá na výplachy a koupele při bílém výtoku, gynekologických zánětech, hemoroidech a proti svědění. U žen zpevňuje svaly v podbřišku při náchylnosti k potratům.

Kontryhel obecný

  • Řebříček

Řebříček obecný je u nás hojnou a planou rostlinou, roste v trsech, hojně u cest, v příkopech a loukách. Kvetoucí nať řebříčku má vyšší protizánětlivou účinnost než heřmánek a je vedle kontryhele hlavní ženskou bylinou, jež účinně tlumí všechna krvácení. Potlačuje křečovité bolesti při menstruaci, podporuje chuť k jídlu a trávení.

  • Řimbaba

Řimbaba obecná je silně aromatická, hořká bylina, jejíž květy připomínají heřmánek. Lidově se nazývá „kopretinou řimbabou“. Kvetoucí nať řimbaby je účinným prostředkem proti horečce, migréně a bolestem hlavy. Pomáhá i při menstruačních bolestech a v šestinedělí při rekonvalescenci dělohy. Není vhodná pro dlouhodobé podávání, v těhotenství a při kojení.

  • Jeřáb

Jeřáb ptačí je u nás divoce rostoucí strom, jehož vzhled zná asi každý. Plody jeřábu mají protirevmatický účinek a pomáhají při ledvinových nemocech. Jeho květy se podávají na všechny ženské hormonální potíže. Jelikož pomáhá vyrovnat hormonální hladinu a srovnat cyklus, je často doporučován v době klimakteria.

  • Fytoestrogeny

Některé rostliny obsahují i takzvané fytoestrogeny, tedy látky podobné ženským hormonům. Jednou z nejsilnějších bylin plnou fytoestrogenů je obyčejný jetel luční. Pomáhá při návalech horka a nevolnosti, což patří k častým projevům menopauzy. Při sběru jetele je však potřeba dát pozor na to, jaký druh sbíráte – u nás jich roste okolo dvaceti druhů, a ne všechny mají požadované účinky.

Anketa

Spoléháte na účinné látky v bylinkách?
100 %
0 %
0 %

Když se nedaří otěhotnět

Plánujete-li otěhotnět, nebo se vám to dokonce nedaří, aniž by k tomu existovaly objektivní příčiny, bylinky umí pomoci i tehdy. Problém může být v psychice. Jako účinné přírodní antidepresivum se označuje třezalka tečkovaná. Ta zmírňuje neklid a napětí organismu, navíc je silně protizánětlivá, takže působí i na skryté záněty v těle. To vše může otěhotnění napomoci. Třezalka se dokonce nedoporučuje užívat při antikoncepci, protože snižuje její účinnost. Bylinek podporujících plodnost existuje ovšem více. Zkuste například vyzkoušet známý a vděčný recept na bylinnou směs na otěhotnění podle Ludmily Mojžíšové; smícháme 10 g mateřídoušky,15 g dobromysli, 5 g heřmánku, 20 g řebříčku, 20 g šípku, 7 g květ hluchavky, 15 g truskavce, 10 g čekanky, 7 g jitrocele a dáme do bavlněného pytlíku, v kterém vše důkladně promícháme a protřepeme. Do 300 ml studené vody pak přidáme 10 g hotové směsi, necháme přejít varem a louhujeme asi 30 minut. Pijeme dvakrát denně, nejlépe nalačno.

Bylinky pro těhotné a kojící

Pokud jde o bylinky pro ženy těhotné, v prvním trimestru je lépe se jim vyhnout zcela. Mezi bylinky, které se pak v rozumné míře mohou používat v pokročilém těhotenství, patří například meduňka lékařská. Roste v bohatých trsech a kvete počátkem léta drobnými bílými až nafialovělými kvítky.  Celá rostlina příjemně voní po citrónech. Meduňka přispívá k hormonální rovnováze a doporučuje se jak v těhotenství, tak při klimakteriu. V těhotenství podporuje trávení a zklidňuje trávicí trakt. Meduňka se navíc přidává do kosmetických přípravků pro péči o obličej, vlasy, ústní dutinu a intimní hygienu. Mezi další bylinky, které jsou obecně považovány za zdravotně nezávadné pro vyvíjející se miminko i nastávající maminku patří máta, která má obdobné činky jako meduňka. Dále lipový květ a heřmánek, které pro změnu uleví při zácpě. Naopak na pozoru se mějte, pokud jde o bazalku, tymián, eukalyptus, zázvor, šalvěj, aloe vera a maliník.

Obdobnou ostražitost je třeba mít i v době kojení, kdy mohou některé látky z bylin přecházet do mateřského mléka. Známými a doporučovanými bylinkami pro dobu kojení jsou fenykl, anýz a jestřabina lékařská. Fenykl obecný je podobný našemu kopru, pěstuje se hlavně v teplejší Itálii. Už ve středověku se používal jako lék pro kojící ženy. Dodnes se z něj vyrábí speciální bylinné čaje na podporu tvorby mateřského mléka. Fenyklová semena zas mají výborné účinky při tlumení křečí a nadýmání při zažívání.  Jejich žvýkáním se již kdysi zaháněl hlad v době půstu. Toho se dodnes využívá při hubnoucích dietách. Anýz a fenykl jsou běžnou součástí dětských a kojících čajů právě pro své schopnosti uvolňovat křeče a pomáhat při dětských kolikách. Tyto aromatické bylinky zvyšují produkci mateřského mléka podobně jako již výše zmiňovaný kontryhel. Ten je opravdovým pokladem pro každou ženu bez rozdílu věku a je možné ho užívat neomezeně.

Od bylinkářky k hospodyňce

Přesuneme-li se od éterické ženy bylinkářky do její praktičtější podoby, napadne nás, která hospodyňka by se nezamyslela nad tím, jak voňavou, barevnou bylinnou přírodní složku zakomponovat do jídla. Abyste zúročili veškerý chuťový potenciál bylinky, není nic lepšího než  si do kuchyně pořídit bylinku čerstvou. Kuchyně plná bylinek je místo, které samo k vaření vyloženě vybízí. Stačí přidat jen špetku té správné rostliny a pokrm dostane novou vrstvu chutí a nezaměnitelný vzhled. Nechte se inspirovat některými recepty a kuchařkami.

Bylinky v kuchyni

Bylinky pro zdraví

Pro úplnost zmíníme ve stručnosti ještě pár bylinek v souvislosti s jejich účinkem v případě zdravotních potíží. V zimě, pokud nás přepadne chřipka, hodí se vedle „ženské“ bylinky řebříčku také například bez černý, česnek, kopřiva, řebříček, křen, cibule, citron, rakytník a šípek. Na bolesti hlavy pomáhá z námi zmíněných bylinek meduňka, dále pak mateřídouška, bazalka, sedmikráska, máta, levandule, rozmarýn, třezalka a kozlík lékařský.  Nervy pomůže zklidnit meduňka a řebříček. A ze zimní deprese nás dostane obligátní meduňka, anýz, třezalka, heřmánek, skořice, lípa a majoránka.

Vidíte, že bylinky jsou připravené nám pomoci ve všech ohledech. Pomohou díky svým účinným látkám a současně nám dělají radost i svým vzhledem a vůní. Léčí nás i uklidňují, pomohou při nemocech a umí pohladit i po duši.

Zdroj:

Magdaléna Staňková-Kröhnová. Bylinky pro děti a maminky. První vydání. Praha: Grada Publishing, a.s., 2009. ISBN 978-80-247-2312-9

www.vitalia.cz, www.cestabylin.cz, www.novinky.cz, hanakovagynekologie.webnode.cz, www.mesicnikzdravi.cz

Foto: Pixabay.com

Důvěřujete síle přírody? Jaké bylinky běžně používáte? Diskutujte o svých zkušenostech s ostatními.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook