Čím jsou příušnice nebezpečné?


Příušnice jsou virové infekční onemocnění, proti kterému se v České republice povinně očkuje. V čem je jejich nebezpečí? Jak je poznat a jak je léčit?
Čím jsou příušnice nebezpečné?

Infekční onemocnění

Příušnice jsou virové infekční onemocnění, které nejčastěji postihuje děti od 2 let, ale nevyhýbá se ani dospělým. Původcem nemoci je RNA virus z čeledi paramyxovirů, který napadá příušní slinné žlázy a způsobuje jejich zduření a otok. Zduření příušních žláz bývá často asymetrické a hlavně bolestivé. U většiny dětí je ale průběh naštěstí mírný. Nebezpečí spočívá v možných komplikacích, které mohou být velmi závažné a vést až k trvalým následkům. Virus může kromě příušních žláz napadnout i další orgány. Jde zejména o centrální nervovou soustavu, pak se jedná o virovou meningitidu (zánět mozkových blan) a encefalitidu (zánět mozku), dále může napadnout slinivku břišní a varlata. Poslední komplikace patří mezi nejobávanější, protože může zapříčinit sterilitu. Následkem příušnic může být i trvalá nebo přechodná hluchota. Infekce u těhotných žen může vést k potratu. Pozitivní je, že po prodělání nemoci si tělo vytváří dlouhodobou až doživotní imunitu.

Jak nemoc probíhá?

Příušnice se šíří především kapénkovou infekcí, ale není vyloučen ani přenos prostřednictvím kontaminovaného předmětu. Inkubační doba je 14–21 dní. Nejprve v nosohltanu, tedy v místě vstupu infekce, dojde k pomnožení viru. Odtud se lymfou dostane do uzlin. Prvními příznaky jsou malátnost, únava, bolesti kloubů a hlavy, objevuje se zvýšená teplota až horečka. Následně dochází k otoku za ušima. Dalšími příznaky jsou bolesti uší, bolest při otáčení hlavy, při žvýkání i otevírání úst, nechuť k jídlu. V případě podráždění slinivky se objevují bolesti břicha a zvracení. Horečka může stoupnout až ke 40 °C, v některých případech se ale neobjevuje vůbec.

Priusnice-mom4moms-3

Léčba

Specifická léčba neexistuje, je možné pouze mírnit projevy. Je důležité podávat dostatek vlažných tekutin, vyhněte se ale kyselým nápojům. Vhodná je také měkká strava, například polévky a kaše, vzhledem k bolestivosti při kousání. Od otoků mohou alespoň částečnou úlevu přinést studené obklady. Dle potřeby je možné podávat léky ke zmírnění bolesti a na snížení horečky. Dítě, nebo i dospělý, s příušnicemi je infekční již před nástupem otoků a ještě 5 dní potom, proto by mělo být minimálně 5 dní od zduření uzlin mimo kolektiv.

Priusnice-mom4moms-2

Prevence

Účinnou, i když v případě příušnic ne stoprocentní, prevencí je očkování. Příušnice patří mezi onemocnění, proti kterým je očkování povinné a je zahrnuto v očkovacím kalendáři. Očkuje se živou vakcínou MMR, která kombinuje zároveň i oslabené viry spalniček a zarděnek. Tato vakcína se používá od roku 1995 a počet nemocných stonásobně poklesl. Epidemie příušnic opakující se v intervalech 2-5 let tak probíhá bez větších komplikací. Díky očkování je tak možné držet příušnice v příslušných mezích.

 

Zdroj: http://www.szu.cz/, https://www.ockovani-zahranici.cz, https://www.vakciny.net
Zdroj (foto): Pixabay.com 

Setkali jste se s příušnicemi? Jak se vám je podařilo zvládnout?

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook