Darování vajíček pomáhá oběma stranám

27.04.2019 Martina Horová

Darování vajíček je šancí pro ženy, které z různých důvodů nemohou otěhotnět z vajíček vlastních. Darování vajíček nemůže podstoupit kdokoli, všechno má svá jasně daná pravidla. Jak celý proces probíhá a jaká jsou případná rizika? Co pozitivního z toho pro dárkyni může plynout?
Darování vajíček pomáhá oběma stranám

Darování vajíček v České republice

Pokud se rozhodnete darovat vajíčka, v České republice to probíhá anonymně a zcela dobrovolně. Vaši identitu se dítě nedozví ani po 18. narozeninách. V průběhu darování si můžete vše rozmyslet a proces přerušit. Darování vajíček je bezplatné, ale dárkyni náleží ze zákona finanční kompenzace ušlého zisku a účelně vynaložených nákladů. Ta je v jednotlivých zařízeních různá, pohybuje se v rozmezí 20 000 až 28 000 Kč. Darovat vajíčka lze v centrech ve větších městech, nejvyšší kompenzace nabízí centra v Praze. Peníze ale nejsou to hlavní, co získáte. Můžete pomoci ženám a párům, kteří touží po dítěti, ale mají s početím problém. „Je fajn mít dobrý pocit z toho, že někomu umožníš mít děti. Šla bych do toho určitě znovu. Nedělala jsem to primárně pro peníze," popisuje svoje pocity dárkyně Míša (29 let), která se pro tento krok rozhodla ve svých 20 letech.

Kdo se může stát dárkyní

Míša je v podstatě ideálním příkladem dárkyně. Dle zákona by žena měla být ve věku 18 až 35 let, zdravá a s normálními výsledky genetického a sérologického vyšetření. Vyšetřují se pohlavně přenosné choroby a nemoci jater. Vzhled ani inteligence ženy by neměly vybočovat z normálu, překážkou je ale například nadváha. BMI by nemělo přesáhnout hodnotu 29. Ideální je, aby dárkyně měla vlastní dítě, ale není to nutné.

U dárkyně vajíček hraje roli věk i zdravotní stav

Celý proces může odhalit problém 

Někdy se během vyšetření zjistí, že žena vhodnou dárkyní není. V tomto případě ale platí, že všechno zlé je pro něco dobré. „Jedné slečně, co chtěla darovat vajíčka společně se mnou, nakonec žádná neodebrali, protože se nedovyvinula. Doporučili jí, aby měla děti co nejdříve," líčí svou zkušenost dárkyně Míša. Můžete tak zjistit potíže, které by jinak zůstaly skryté, a vše včas řešit.   

Na co se připravit

Darování předchází vstupní konzultace s lékařem a série testů. Je nutné vyloučit možnost přenosu genetických vad. Dále se testuje krev na pohlavně přenosné choroby a moč. Žena je vyšetřena i gynekologicky. Pokud vše dobře dopadne, přechází se k hormonální stimulaci, díky které dochází ke zrání více vajíček v obou vaječnících najednou. Stimulace se provádí injekční aplikací hormonů, která může probíhat doma, a trvá zhruba 10 až 12 dní. Úspěšnost stimulace je pravidelně kontrolována lékařem pomocí ultrazvuku. Jakmile vajíčka dozrají do potřebné velikosti, následuje punkce. Jde o odebrání vajíček, které se provádí v celkové anestezii. Ta trvá přibližně 10 až 15 minut. Pokud je žena po narkóze v pořádku, zhruba za dvě hodiny odchází domů.

Co je hyperstimulační syndrom

Hormonální stimulace může vyvolat hyperstimulační syndrom

Dárkyně Míša se komplikací spojených s darováním vajíček nebála: „O možných komplikacích jsme s lékařem mluvili, ale nepřipouštěla jsem si žádné komplikace. Byla jsem mladá a zdravá a říkala jsem si, že mi přinejhorším přijdou na nějaký problém a bude se to moct řešit." Pokud jde o možné komplikace, nejčastěji se mluví o možném hyperstimulačním syndromu, který je spojený s dozráním většího počtu vajíček. V závažnějších případech vaječníky mohou začít propouštět tekutinu, která se může dostat až do břicha a způsobovat bolest v této oblasti a zvětšení obvodu pasu. Hyperstimulaci může doprovázet i průjem, nevolnost či napětí v oblasti vaječníků. Své si nakonec užila i Míša: „V den odběru jsem měla velké bolesti břicha. Zjistilo se, že trpím hyperstimulačním syndromem. Po odběru mě tedy připojili na infuzi a rychle se to srovnalo."

Pomoc, která není bez rizika

Otázek před darováním vajíček je mnoho. Možné obavy jsou často spojeny s hormonální stimulací. Ženy se bojí nárůstu hmotnosti, hovoří se i o vlivu  na rozvinutí rakoviny prsu či dělohy. Tyto problémy mohou souviset s výrazně zvýšenou hladinou estrogenů během dlouhého období. K tomu ovšem při krátkodobé hormonální stimulaci nedochází. Darování vajíček také neovlivňuje plodnost ženy, protože odebrána jsou vajíčka, která by v rámci menstruačního cyklu podlehla samovolnému zániku. Hormonální stimulace ovšem není bez rizik, stejně tak samotná punkce, při které může dojít k poranění nebo zanesení infekce. Stále se ovšem jedná o bezpečnou metodu, která může přinést naději párům v beznadějné situaci.

Zdroje: www.odbervajicek.cz, www.fnmotol.cz, www.zenska-neplodnost.cz

Foto: www.pexels.com, www.unsplash.com

 

Imagem

Co si myslíte o darování vajíček vy? Máte s tím nějaké zkušenosti? Nebojte se sdílet svůj názor s ostatními.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook