Děti na vodítku


Otázka používání vodítka na dítě je jedno z těch rodičovských témat, které vzbuzuje výrazné protichůdné reakce. Cílem tohoto článku nebude nalézt jednoznačnou odpověď na to, je-li správné vodítko používat či nikoliv. Každý rodič si nese těžké břemeno odpovědnosti za život a výchovu svého dítěte sám, a volí proto takový způsob, na který právě stačí. Těžko proto kohokoli soudit.
Děti na vodítku

Svoboda dítěte končí tam, kde začíná svoboda rodiče

Malé dítě se může kdykoliv a především nečekaně vrhnout do vozovky pod auto. S touto skutečností rodič obvykle počítá a nakládá s ní, jak dovede. Někdo se pokusí dát dítě do kočárku. To se mu u chodícího dítěte dost pravděpodobně nepovede. Zde si dovolím odbočit a vzpomenout na výchovu našich maminek, tedy dnešních babiček. Ty se většinou svých dětí neptaly, zda do kočárku chtějí či nechtějí. Aby si mohly obstarat nákup, prostě je tam bez diskuze a suverénně „šouply“. A námitky nepřipouštěly. Vnímavé dítě rychle pochopilo, a zvyklo si. A asi právě proto dáváme my dnes svým dětem více na výběr. Výsledkem ale je, že dítě v kočárku nevydrží.

Existují i další možnosti. Vzít jej do náruče. Nebo mu bezpečnou zónu zajišťovat tak, že kolem něj poskakujeme a co nejpřesněji kopírujeme jeho dráhu, čímž zabraňujeme vnějšímu ohrožení. Obě tyto varianty však vyžadují bezvadnou fyzickou kondici, odhodlání a „boží“ trpělivost. Nedostává-li se toho hojně, tráví dnes často mladí rodiče volný čas s dětmi na dětských hřištích, v parcích či v hernách. Případně se stěhují mimo velkoměsta, aby svým dětem dopřáli více svobodného pohybu v rámci bezpečnějšího prostoru. Pakliže ovšem není zbytí, žijete uprostřed města a po obchodech prostě jít musíte, je tu ještě jedna možnost. A tou je vodítko.

Děti na vdítku jsou vnímány velmi kontroverzně.

Typy vodítek

Dětské vodítko je výrobci prezentováno především jako bezpečnostní pomůcka a často i opora při prvních dětských krůčcích. Vodítkem vytvoříme dítěti rámec, ve kterém se může volně a bezpečně pohybovat. Existují různé druhy vodítek. Některé fungují jako kšíry, jiné se připevňují na zápěstí. Tato vodítka však nejsou úplně tou nejšťastnější volbou, protože když za ně rodič prudce zatáhne, může v případě křehké dětské kostry snadno dojít k úrazu paže či vykloubení ramene.

Anketa

Pořídili byste si vodítko na dítě?
50 %
50 %
0 %

Některá vodítka se dají využít i jako speciální pomůcka při výuce lyžování. Díky své pružnosti a při zkušeném zacházení pomáhají dítěti lépe najíždět do obloučků. Ovšem pozor.  Lyžařské vodítko neovlivňuje jen správné přenášení váhy, ale především celkově koriguje rychlost lyžaře. Ten se tak vždy může spolehnout na to, že zvýši-li nebezpečně rychlost, je tu vodič, který jej zastaví. Malý lyžař tím však ztrácí možnost naučit se v lyžování to nejdůležitější, a to mít svou rychlost pod kontrolou. Tato kompetence se bohužel s vodítkem naučit nedá. Proto je dobré nepoužívat je soustavně a obecně ne pro dítě mladší pěti let.

Vodítko jako pomůcka pro výuku lyžování.

Těžké dilema matky

Pokud si na ulici všimneme dětí na vodítku, je to nejčastěji v případě dvojčat či vícerčat. I pro maminky těchto dětí jde však o dilema, které není snadné vyřešit. Se svou úvahou se nám svěřila Tereza, maminka dvou holčiček, dvojčátek: "V období zhruba od jednoho do tří let jsem mnohokrát zvažovala, zda si pro holky vodítko nepořídím. Nakonec ve mně vždy převládl pocit, že vodítko je prostě moc, že je to nepatřičné. Situaci jsem nakonec vyřešila tak, že jsem koupila golfky. V náročných okamžicích, kdy jsem měla strach, že děti neuhlídám, jsem je prostě zacvakla do kočárku. Jezdila jsem s dětmi často vlakem a právě na nástupišti vlaku jsem měla strach největší." Jak vidno rozhodování o používání dětského vodítka není pro matku jednoduché. Dítě na vodítku vypadá na první pohled jako omezované a nesvobodné. Na druhou stranu nikdo ho netahá za ruku, má obě ruce volné a rozběhnout se může stejně daleko jako dítě bez vodítka, po kterém tak jako tak „chňapá“ ostražitá matka.

Imagem

 

 

 

Diono vodící kšíry Sure Steps

Vodící kšíry pro bezpečnost při prvních krůčcích i do silného provozu velkoměst.

Akční cena 159 Kč

KOUPIT

 

 

 

Dnešní maminky se často snaží o „maximalistickou“ výchovu a nastavují dětem mantinely co nejširší. A do takové výchovy vodítko nezapadá. Naproti tomu bezpečnost dítěte je pro rodiče vždy na prvním místě. Přehnaná obava o bezpečí dítěte se však může stát kontraproduktivní. Je jistě dobré s nebezpečím počítat, ale není rozumné dělat z něj životní program, leitmotiv výchovy. Tak jako tak budeme jednou muset dítě z vodítka „vypustit“ a nechat je samotné poznávat svět. Protože jinak se stejně žít nenaučí.

Zdroje: zena-in.cz, www.idnes.cz, www.dvojcata.org, video.aktualne.cz/dvtv, www.ski-voditka.cz, www.nasvah.cz

Foto: Pixabay.com, zena-in.cz, Fler.cz

Jak koukáte na používání vodítka na děti vy? Diskutujte na toto kontroverzní téma s ostatními rodiči.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook