Do práce půl roku po porodu?


Ne vždy maminky mohou nebo chtějí zůstávat na rodičovské dovolené tři roky. Brzký návrat do práce není ničím neobvyklým. V dnešní době lze práci i mateřství skloubit mnohem lépe, než před několika lety. Zaměstnavatelé začínají vycházet vstříc zkráceným úvazkem, občasnou prací z domova a flexibilní pracovní dobou. Maminky zase často využívají pomoc od babiček, otce dítěte, chůvy nebo jesliček.
Do práce půl roku po porodu?

Jaká je ideální doba na rodičovské dovolené?

Délku rodičovské dovolené si můžete určovat samy. Zaměstnavatel vám vyhoví až do tří let věku dítěte. Po tuto dobu má podle zákoníku práce povinnost vás po skončení rodičovské dovolené zařadit na pozici podle vaší pracovní smlouvy. Měla byste si ale také uvědomit, že zvolená doba úzce souvisí s rychlostí čerpání rodičovského příspěvku. Čím delší období si zvolíte, tím menší částka vám bude měsíčně vyplácena.

Pokud se rozhodnete pouze pro půlroční pauzu, rychle se vrátíte do starých kolejí a v oboru se toho příliš nezmění. Po roce už hrozí riziko změn jak u zaměstnavatele, tak u vás. Stává se, že se změní vedení nebo potřeby firmy a vaše pozice již může být zrušená. V tomto případě byste ale stále měla možnost nastoupit na obdobnou funkci, třeba jen na jiném oddělení.

Po dvou a více letech na mateřské bývá návrat jednodušší z hlediska věku dítěte. Není na vás už tak závislé a vy máte více času sama pro sebe. Dvouletá nebo dokonce tříletá pauza ale znamená, že jste v práci promeškala mnoho nových věcí a možná jste i zcela vypadla ze svého oboru.

Proč nastoupit do práce už půl roku po porodu?

Ženy, které se rozhodnou brzy vyměnit mateřské povinnosti za pracovní, k tomu mají různé důvody. Před porodem mohly být zvyklé hodně pracovat a věnovat se své kariéře. Mají dobrou pozici, klienty nebo své vlastní podnikání a nechtějí s návratem do práce po porodu tolik otálet.

Mnohdy je důvodem finanční situace. Ne vždy je na tom rodina tak dobře, aby si mohla dovolit fungovat pouze s jedním platem. Jiné maminky zase touží po kontaktu s lidmi, a to jim poskytne právě práce při rodičovské.

Pokud se vrátíte do zaměstnání hned po mateřské dovolené, máte nárok na svou původní pozici. Můžete si navíc říct o zkrácení úvazku a váš šéf by vám měl vyjít vstříc.

Návrat do zaměstnání proberte doma

Při nástupu do práce je důležitá i podpora partnera a rodiny. Některé věci, které jste do té doby dělala vy, budou muset převzít ostatní. Váš partner by měl souhlasit s tím, že někdy zajde na nákup, uklidí, uvaří večeři nebo se postará o dítě.

Již nebudete mít čas se plnohodnotně starat o dítě a domácnost. Ujistěte se, že máte ve svém okolí lidi, kteří vám situaci ulehčí. Pomoc od partnera, babiček a kamarádek vám umožní v klidu a naplno pracovat i při mateřské.

Do-prace-pul-roku-po porodu_mom4moms_02

Dítě je třeba připravit na změnu

I s půlročním miminkem byste se měla na nástup do zaměstnání dobře připravit. Dítě bylo zvyklé, že jste stále u něj a teď ho začne hlídat někdo jiný. Mělo by si na chůvu či babičku postupně navyknout.

Pokud se rozhodnete pro chůvu, měla byste si ujasnit, koho přesně hledáte a jak často budete pomoc potřebovat. Najít dobrou chůvu je těžké, ale můžete se zeptat na doporučení známých, porozhlédnout se po inzerátech na internetu a v novinách nebo oslovit agenturu, která se na hlídání dětí specializuje.

Další možností je využít jesličky. V některých z nich přijímají už šestiměsíční kojence. Věnujte pozornost tomu, jaká je v zařízení atmosféra a zda v něm pracuje milý personál. Nejlepší je vybírat na základě pověsti a zkušeností z vašeho okolí.

Čím dříve si začnete vy i dítě na hlídání zvykat, tím jednodušší to bude. Už několikaměsíční miminko vnímá, že s ním tráví čas někdo jiný. Buďte proto opatrné na to, kolik chův se mu bude věnovat.

Do-prace-pul-roku-po porodu_mom4moms_03

A jak byste se měla připravit vy?

V práci jste už dlouho nebyla a nevíte, co se ve firmě děje. Zajděte před svým návratem do zaměstnání na oběd s kolegy a zjistěte, co se změnilo. Se šéfem si domluvte, jak bude spolupráce probíhat. Umožní vám home office, když bude vaše dítě nemocné, a flexibilní pracovní dobu, pokud si občas budete potřebovat něco vyřídit? Všechny dohodnuté podmínky si nechte potvrdit pracovní smlouvou.

Svou zkušenost s nástupem do práce již pár měsíců po porodu nám popsala zubní lékařka MDDr. Alena Minářová: „Odstěhovala jsem se z velkého města do hor, do pohraničí, kde jsem si otevřela zubní ordinaci. Ve stejném okamžiku jsem také zjistila, že čekáme miminko. Na mateřskou jsem odešla po sedmi měsících provozu ordinace. Přerušení praxe je ale možné maximálně na 1 rok. V dané lokalitě není snadné najít zastupujícího lékaře, bylo proto nutné se do práce vrátit co nejdříve. Začala jsem tedy částečně pracovat půl roku po narození dcery. Bylo těžké, pro mě bolavé, nechat své malé miminko s cizím člověkem. Měli jsme ale velké štěstí a našli jsme skvělou chůvu, ze které se rychle stala kamarádka, naše i naší holčičky."

Rozhodnutí, zda se vrátíte do práce šest měsíců nebo tři roky po porodu, je pouze na vás. I když vaše okolí může vnímat negativně, že dáváte přednost kariéře, důležité je, abyste byla spokojená vy a vaše dítě.

Jak na vlastní podnikání?

Chcete získat maximum potřebných informací pro založení vlastního podnikání? Využijte online kurzu, který na toto téma pořádáme. Dozvíte se, co všechno obnáší stát se podnikatelem a nezaskočí vás tak nepříjemná překvapení.

Online kurz "Jak rozjet vlastní podníkání (i s dětmi)"

To mě zajímá

Zdroje: suip.cz, denik.cz, penize.cz

Foto: pixabay.com

 

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook