I maminka je žena, oslavujte!


S příchodem dětí se celý dosavadní život změní, a to zejména maminkám. Najednou je tu nekončící maraton péče, starostí, radostí i strachu. Svět změní směr otáčení a točí se pod taktovkou dětí. Není vůbec snadné zachovat si sama sebe, najít si prostor i pro vlastní existenci a nezapomenout, že maminka je pořád také žena. Mezinárodní den žen je ideálním okamžikem, kdy si tohle uvědomit.
I maminka je žena, oslavujte!

Svátek MDŽ má u nás ještě pořád tak trochu pachuť rudých karafiátů a průvodů, která téměř přehlušila jeho samotnou podstatu. Svátek je historicky spojen s bojem žen za rovnoprávnost. Ještě začátkem 20. století bylo postavení žen ve společnosti podstatně jiné, než je tomu dnes. Byly znevýhodňovány na trhu práce, ale i v běžné životě, bylo jim odpíráno hlasovací právo.

Ženy už nechtěly být méněcenné

Zásadní zlom přinesla stávka newyorských švadlen v roce 1908. Tyto pracující ženy vyrazily do ulic, aby vyjádřily svůj nesouhlas. Požadovaly kratší pracovní dobu, vyšší mzdu, hlasovací právo a konec zaměstnávání dětí. O dva roky později byl v Evropě na konferenci žen v Kodani zaveden Mezinárodní den žen jako připomínka těchto událostí. V roce 1975 tento den uznalo OSN a byl stanoven na 8. březen.

Mezinarodni-den-zen-mom4moms-2

Vysoké nároky na ženy i matky

Dnes už ženy za svá základní práva bojovat nemusí. Na druhou stranu dnešní společnost klade na ženy hodně vysoké nároky. Žena musí obstát v práci i doma, a ještě vypadat skvěle a přitažlivě. A to vše platí i ve chvíli, kdy žena vstoupí do role maminky. Udržet pak laťku vlastní úspěšnosti a dokonalosti je nesnadný úkol.

Maminky na mateřské se ocitají v určité, minimálně psychické, izolaci od okolního světa. Základním cílem celého dne je obstarat děti, aby jim nic nechybělo, což je práce na 24 hodin denně. Najednou pak není vůbec podstatné, kdy ona sama skutečně obědvala nebo zda vůbec jedla. Nebo že ty legíny, co má na sobě, už má možná i několikátý den. A kdy si naposledy myla vlasy? Kdy naposledy mluvila s dospělou osobou? To ale není dobrá cesta.

Mezinarodni-den-zen-mom4moms-3

Nezapomínejte samy na sebe

Je jasné, že v prvních měsících po narození je miminko na prvním místě. Pak ale nesmíte zapomínat ani sama na sebe. A není v tom nic sobeckého. I dítě potřebuje maminku, která se usmívá, je klidná, vyrovnaná a spokojená. Stejně tak váš partner ve vás pořád potřebuje vidět ženu. Tak se čas od času proměňte! Stačí rtěnka, řasenka, pudr, upravit vlasy a na chvíli sama nabrat dech.

Slavíme a soutěžíme!

Na oslavu dne žen a jejich síly máme pro vás na facebooku připravenou soutěž! Můžete se těšit na balíčky dekorativní kosmetiky Gabriella Salvete, která ještě podtrhne vaši ženskost.

Není snadné zkrotit čas a vymezit si prostor pro sebe, ale ženy jsou silné a zvládnou to. Už zvládly těžší věci. Třeba boj o vlastní rovnoprávnost!

Zdroje: Zenskaprava.cz, Tyden.cz

Zdroj (foto): Pixabay.com, Pexels.com

Jak slavíte MDŽ vy? Jste obdarovávány? Sdílejte své dojmy a zkušenosti s ostatními.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook