Jak dětem připravit hezké Velikonoce?

29.03.2018 Radim Keith

Za několik dní tu jsou Velikonoce, děti, ale i dospělí, budou mít nejméně čtyři dny volna. Co během nich můžete podniknout? Pamatujete si alespoň některé z velikonočních tradic? V tento čas, kdy je ještě počasí nestabilní a vy nevíte, zda tyto svátky budete trávit venku nebo vevnitř, se najde pár způsobů zábavy i pro ty nejmenší.
Jak dětem připravit hezké Velikonoce?

Vajíčka

K Velikonocům jednoznačně patří. Jsou symbolem jara a plodnosti. Barvení vajíček přísluší děvčatům. Můžeme je barvit přírodně nebo uměle. Z přírodních materiálů jmenujme třeba slupky od cibule, kurkumu nebo červenou řepu. Umělá barviva, pro děti pak samolepky kuřátek a zajíčků nebo staré vzory, kterými se dříve vajíčka zdobila, nakoupíme v drogeriích. Pokud si ještě pamatujete na zdobení voskem, postačí k tomu tužka a nabodnutý kovový špendlík, který namáčíme v rozehřátém vosku a ten jím nanášíme na vajíčko. Pro nejmenší doporučuji voskové pastelky nebo temperové barvy. Pak spolu můžete vytvářet krásné kraslice. Vyfukování vajíček už dělá málokdo, ale třeba byste jednou mohli udělat výjimku a dopřát koledníkům opravdový velikonoční skvost.

Vajíčka a jejich malování jsou tradice

Zdroj: Pixabay.com

Tradice

Děti mají rády hluk. Řehtačky jsou v tento čas povoleny, tak proč jim je nedopřát. Nemusíte je složitě vyrábět. Stačí, když si zajdete na farmářské trhy. Tam určitě zručného řemeslníka najdete. Co třeba pomlázka? Vrbové proutky se naštěstí dají snadno v přírodě najít. Stačí pak zručný tatínek, nebo maminka. Pokud někdo umí plést copánky, umí i pomlázku. Jestli je venku krásně, můžete své potomky na Velký pátek zabavit hledáním pokladů. Údajně se v tento den dají nalézt i věci dávno ztracené. Jestli nechcete hledat cenné poklady, můžete navštívit různé velikonoční dílny, kde si děti vyzkouší pletení košíků, zdobení kraslic nebo pečení beránků.

Společné pečení

Navrhněte dětem, že si společně upečete mazanec nebo beránka, popřípadě jidáše. Zvláště holčičky rády pomáhají mamince v kuchyni a když jim k tomu řeknete i malý příběh, třeba při pečení beránka, budou pozorně naslouchat a ještě stačíte v klidu upéct. Beránek je v křesťanské mytologii symbolem Ježíše, který se obětoval za spásu světa. Mazanec zase znázorňuje slunce a na vrchu by měl být kříž.

Výzdoba

Děti a výzdoba, to patří k sobě

Zdroj: Pixabay.com

Děti se rády zapojí také do velikonoční výzdoby. Z papíru můžete dělat zajíčky, kuřátka nebo jen barevné kytičky. Často se doma na stromky věší i barevné mašle a do váz se dávají proutky vrby jívy, kterým se říká kočičky. Nebo nechte děti, aby si samy připravily jarní motivy, kterými ozdobíte klidně celý dům. Velikonoce jsou krásným a radostným svátkem. Jaro už začíná a vše se ze zašedlé zimy pomalu mění do zářivých barev.

 

Zdroj (úvodní foto): Pixabay.com 

  

Jaké velikonoční zvyky děláte se svými ratolestmi vy? Napište nám do fóra.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook