Jak naučit děti na nočník?


Existuje na to tisíc a jeden postup, ale žádný bohužel není univerzální. Když se zeptáte svojí kamarádky, maminky, nebo babičky, jak to učila vlastní děti, pokaždé si vyslechnete jiný příběh. A stejně jako je každé dítě jiné, tak jsou jiné „fígle“, které na ně budou při učení na nočník platit. Máme pro vás několik rad, jak se na toto období připravit, a jak se nenechat odradit prvotními nezdary.
Jak naučit děti na nočník?

Kdy začít s prvními pokusy?

Každé dítě k přechodu z plen na nočník dozrává jindy, ale obecně tato změna nastává v průběhu druhého roku života. V tomto období totiž dítě záčíná chápat propojení souvislostí mezi nutkáním a vnímáním potřeby a jejím vykonáním. Není ale výjimkou, že se batole k plenám během učení ještě párkrát vrátí. Naučili jsme se to sice nakonec všichni, ale rodiče by měli být i přesto v učení důslední, aby nedošlo k výraznému opoždění. Ve třech letech už děti mohou začít chodit do školky a jednou z podmínek je právě fakt, že umí chodit samostatně na záchod.

Ideálním obdobím pro odplenkování je samozřejmě léto, protože občasná "nehoda" není takový problém a také jsou v horku pleny samy o sobě pro dítě nepříjemné. Pomocníkem vám budou při venkovním říkání si o vykonání potřeby i speciální plenky, které se dají snadno stáhnout jako spodní prádlo a zase snadno obléct. 

Seznámení s nočníkem

Pro začátek je důležité dítě s nočníkem seznámit, aby ho doma nebralo jako cizí předmět. Nejlepší je ho zapojit už do nákupu a nechat ho vybrat například nočník s oblíbenou postavičkou nebo v jeho oblíbené barvě. Na trhu je nepřeberné množství nočníků všemožných barev i tvarů, dokonce i takových, které hrají, když dojde k vykonání potřeby. Pečlivě mu vysvětlete, k čemu slouží, a společně vyberte místo, kde bude v bytě k dispozici. Umístění by se nemělo měnit, aby dítě vždy vědělo, kam má zamířit.

Jak-naucit-deti-na-nocnik-mom4moms-02

Sedání na nočník

Trénujte, jak se na nočník sedá. Někteří rodiče dělají tu chybu, že děti nejprve dávají na nočník oblečené. To pak může vést k problémům, kdy sice chodí na nočník, ale přeskakují fázi svlékání. Některé děti se sezení na nočníku brání nebo se ho bojí. Nenuťte je. Raději počkejte pár dní a zkuste to znovu. Myslete také na to, aby děťátko během učení nosilo doma oblečení bez složitého zapínání nebo knoflíků, které si zvládne v případě potřeby svléknout.

Když si ještě neumí říct samo, dávejte batole na nočník vždy ráno, po každém jídle, a těsně před spaním. Nechte ho sedět několik minut, a pak zkontrolujte. Pokud vykoná potřebu, nezapomeňte na pochvalu, utřete ho, vyčistěte nočník, a společně si umyjte ruce. Celý proces mu vysvětlujte, aby jej chápalo jako každodenní věc, která není nepříjemná, a za kterou se nemusí stydět.

Až vám vydrží dítko celý den suché, a dokáže si říct, že potřebuje na nočník, nebo si na něj dokonce sedá samo, můžete ho nechávat bez plen i přes noc. Od dvou a půl let věku ho můžete postupně začít přeučovat na záchod.

Jak si poradit s problémy?

Pokud nastane v průběhu učení nehoda a dítě se doma pomočí, nebo vykoná potřebu mimo nočník, hlavně zůstaňte v klidu. Pro vás je toto období stejně stresující jako pro něj. Netrestejte, nezvyšujte hlas, ale vysvětlujte. Tohle se nedělá, takhle je to správně…

Jak-naucit-deti-na-nocnik-mom4moms-03

Dítka jsou šibalové, a některá se velice brzy dovtípí, že chození na nočník je daleko pracnější než nošení plen. Jestli máte pocit, že váš potomek na nočník umí, ale raději vás takto sabotuje z čisté lenosti, zkuste mu odepřít něco co má rád (např. sladkost) s důvodem, že „to není pro miminka v plenkách." Hned bude mít motivaci se učit.

Až do věku šesti let se může sem tam stát, že se děti pomočí. Nejčastěji se to přihodí v zápalu hry, kdy cestu na záchod odkládají, a pak už to prostě nestihnou, nebo v noci během spánku. Pokud se to nestává opakovaně, je to úplně normální. Dítě v takovém případě netrestejte, a raději se ho zeptejte, jestli ho něco netrápí, nebo se mu nezdálo něco strašidelného. Pravidelné noční pomočování může být v takovém věku znakem stresu nebo zdravotních potíží, a je vhodné je řešit s lékařem, popřípadě dětským psychologem.

Nenechte se vyvést z míry kamarádkami a příbuznými, kteří vám budou tvrdit, že něco děláte moc brzo, moc pozdě, nebo úplně špatně. Každé dítě je jiné, a zvládli jsme to dříve nebo později všichni.

Zdroj: www.evalabusova.cz, idnes.cz
Zdroj (foto): Pixabay.com, archiv redakce 

 

 

Jak jste naučily na nočník vaše dítě? Inspirujte ostatní maminky.

Jedná se o revizi článku ze dne 09.10.2017 od autorky Martina Š..

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook