Jak připravit děti na první jízdu na lyžích


Zimní sporty prostě baví většinu dospělých i dětí. Letošní zima zatím sice moc sněhu nepřinesla, přesto bedlivě sledujete situaci na horách, abyste věděli, kam s dětmi konečně vyrazit? Jak se na první lyžování s dětmi připravit? Jaká je nezbytná výbava malého lyžaře?
Jak připravit děti na první jízdu na lyžích

Naprosto stěžejní pro první lyžování vašich dětí bude vaše téměř bezbřehá trpělivost. Zvláště pak, jestli jste sami nadšení lyžaři, kteří už vidí svoje ratolesti brázdit sjezdovku dokonalými obloučky. Vaše pevné nervy jsou tedy na prvním místě. Pak musíte připravit a zajistit další potřebné věci.

Věk malého lyžaře a lyžařky

Důležitým aspektem, který musíte vzít v úvahu, je, zda už je vaše dítko vůbec lyžovat schopné. Jednoduchá poučka říká, že pokud dítě zvládá chůzi ze schodů, pak zvládne i lyžovat. Takže nejde ani tak o věk, jako spíš o schopnosti a fyzickou zdatnost, nicméně věková hranice je 2 až 3 roky. Jestli dítě lyžovat skutečně zvládne, je pak na posouzení vás, rodičů, protože jste to právě vy, kdo ho zná nejlíp. Rozhodně se ale vyplatí nic neuspěchat, abyste síly svého dítěte nepřecenili a lyže mu tak spíš neotrávili.

První lyžařská výbava

Pro první seznámení se sjezdovým lyžováním úplně postačí, když si výbavu jen půjčíte přímo u sjezdovky. Personál půjčovny vám se správným výběrem ochotně pomůže. A pokud holt první sjezd hned vašeho potomka nenadchne, můžete zase vše vrátit. Přece jen lyžařské vybavení nepatří zrovna k levným záležitostem. Nebo si konkrétně vyzkoušíte, co jak sedí, do čeho raději zainvestujete, a tím se pak budete řídit při nákupu. Vzhledem k tomu, jak rychle děti rostou, se docela vyplatí koupit komplet výbavu z druhé ruky. Před další sezónou pak vše bez problémů zase prodáte.

Poprve-na-lyze-mom4moms-2

Délka lyží

Obecně platí, že délka lyží by měla být o 10 až 20 cm kratší, než je výška malého lyžaře. Lyže by měly sahat přibližně po bradu. Menší děti snesou i třiceticentimetrový rozdíl. Čím jsou lyže kratší, tím jsou snadněji ovladatelné. Lyže se ve většině případů prodávají i s vázáním. Montáž a nastavení vázání raději nechejte na odbornících.

Velikost lyžáků

Lyžařské boty v žádném případě nepořizujte příliš velké s mylnou představou, že dítěti vydrží i na další rok. Když bude dítěti nožka ve velké botě plavat, docílíte jen toho, že lyžovat nebude chtít. Nebude se mu dařit pořádně nakleknout, protože mu bude pata příliš volná a z bot bude vypadávat. Kontrola nad lyžemi bude pak nulová a tím pádem i nadšení. Dětské lyžařské boty tedy vybírejte o centimetr větší, než kolik měří noha dítěte. Ideální je při zkoušení vyndat z boty stélku, postavit na ni nohu dítěte a hned uvidíte, kolik místa ještě zbývá před prsty. Zkoušejte samozřejmě i s teplou ponožkou. Pro menší děti jsou vhodné jednopřezkové boty se zadním nástupem, které si dítě s trochou šikovnosti zvládne obout i samo. Větším dětem už vyberte boty s předním nástupem s více přezkami pro lepší oporu nohy, aby mohly snáze zdokonalovat lyžařskou techniku.

Anketa

Dali jste děti po prvotním seznámení s lyžemi do lyžařské školičky?
80 %
20 %
0 %

Hůlky – s nimi nebo bez?

Děti se dlouho obejdou bez hůlek, i když o ně budou jistě žadonit, protože s nimi jezdí máma s tátou. Není ale kam spěchat, hůlky by se při učení zbytečně pletly a není problém je přidat, až už dítě zvládá zkrotit lyže. „U dětí začátečníků se hůlky nepoužívají. Děti bez hůlek se lépe soustředí na výuku lyžování a snižuje se nebezpečí úrazu,“ říkají odborníci.

Poprve-na-lyze-mom4moms-3

Lyžařská školička

Určitě je dobré na začátku využít i odborné zkušenosti instruktorůlyžařské školičky. Přiznejme si, že děti často lépe poslechnou cizí autoritu než vlastní rodiče.

Hlavně mějte neustále na mysli, že nejdůležitější je, aby bylo lyžování zábavou pro vás i děti. Nelámejte nic přes koleno nebo děti zlomí hůl nad lyžováním!

 

Foto: Pixabay.com

Zdroj: www.nasvah.cz, skikuncice.cz, www.idnes.cz

Jak probíhaly první lyžařské krůčky vašich dětí? Podělte se o své zkušenosti a tipy s ostatními.

Jedná se o revizi článku ze dne 08.01.2019 od autorky Tereza Šilhanová.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook