Jak správně přivítat nový rok


Dnes jsme se probudili do zbrusu nového roku. Zase nám bude asi chvíli trvat, než si zvykneme psát na konci devítku, ale už je to tak. Většinou si všichni přejeme, aby ten nový rok byl lepší než ten minulý. Jak to zařídit? Pojistěte si nový rok podle starých tradic a pověr.
Jak správně přivítat nový rok

Naši předci, tedy staří Slované, slavili Nový rok kolem zimního slunovratu, tedy 25. prosince, protože se řídili tzv. lunisolárním kalendářem, kde se délka roku určovala podle Slunce a délka měsíců podle fází Měsíce. Nejdříve se 1. leden jako Nový rok začal v českých zemích slavit až v dobách Přemysla Otakara II. a Václava II., to se pak dále šířilo v 15. a 16. století a tento začátek roku se definitivně ujal vlivem římského práva a také díky tisku kalendářů.

Imagem

Co dělat?

Stěžejní je pro Nový rok všeobecně známé pořekadlo: Jak na Nový rok, tak po celý rok. Takže, co budete dělat první den v roce, jak se budete chovat k ostatním, jak se budete sami cítit, to vše bude mít potom vliv na celý právě začínající rok!

Určitě se proto vyvarujte hádek a mrzutostí, ať nemáte takové nepříjemnosti na denním pořádku po celý rok.

Do Vánočky se dříve zapékalo hrachové zrnko, a kdo kousek s hráškem dostal, ten byl v nastávajícím roce dítkem Štěstěny.

Kdo by si rád zajistit dostatek peněz na celý rok, měl by si pochutnat na čočce nebo jiných luštěninách, obecně na jídle složeném z množství malých kousků.

Imagem

Je potřeba se pořádně připravit, abyste nový rok začali bez restů a v nedostatku čehokoli. Zkontrolujte zásoby, vyneste smetí, převlečte povlečení.

Nový rok také přeje věštění. Můžete si užít trochu tajemna a věštit budoucnost třeba z hrníčků.

Čeho se vyvarovat!

Jedno pořekadlo varuje hospodyně před tím, aby na Nový rok věšely prádlo, aby se do roka neusoužily. Všechno prádlo schovat, kam patří!

Nepůjčujte si žádné peníze, pak byste se mohli potýkat s nedostatkem peněz. Platí to i opačně, nepůjčujte peníze! Znamenalo by to, že vás po zbytek dnů nového roku někdo o peníze obíral.

Rozhodně nejezte nic okřídleného. Kuře ani krůta v žádném případně na Nový rok na stůl nepatří. Odlétlo by vám všechno štěstí a celý rok by nestál za nic.

Pranostiky

Dny se od zimního slunovratu začínají prodlužovat, proto říkáme: Na Nový rok o slepičí krok. Tento rok připadá 1. ledna na úterý a k tomu se pojí další pranostika. Zima bude ještě krutější, ale bude úrodný rok!

Předsevzetí

Na Nový rok si lidé dávají různá předsevzetí, aby byli v novém roce lepšími. Určitě si dejte ale cíle, které jsou dosažitelné!

 

Krásný rok 2019 a hlavně hodně zdraví! Všechno ostatní už nějak přijde.

 

Jakých tradic se držíte na Nový rok vy? Podělte se s námi.

Zdroj (foto): Pixabay.com

 

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook