Jak vybrat kočárek?


Kočárek je velice důležitou součástí výbavy pro dítě. Při výběru nejde jen o rozměry kočárku a jeho praktičnost. Jde i o váš životní styl a potřeby. To vše je potřeba zohlednit, aby vám správně vybraný kočárek život s miminkem skutečně usnadnil.
Jak vybrat kočárek?

Internetová nabídka je velmi pestrá a nabitá, přesto nic nepředčí vlastní zkušenost. Určitě si před koupí sami v kamenné prodejně kočárek vyzkoušejte. Přece jen to bude váš pomocník na následující zhruba tři roky.

Rozměry kočárku

Prvním a zároveň velmi zásadním kritériem pro výběr budou rozměry kočárku, a to jak v rozloženém, tak složeném stavu.  Je důležité zjistit, zda se s kočárkem vejdete do výtahu ve vašem domě, zda pohodlně vjedete do místnosti, kde budete kočárek nechávat. Samozřejmě myslete i na uložení kočárku do kufru auta. Pravděpodobně se tam samotný kočárek vejde bez problémů, ale jistě při cestování s miminkem budete potřebovat prostor i na další věci.

Dostatečný prostor pro dítě

Určitě koukejte i na rozměr hluboké korby kočárku, zvlášť pokud víte, že jste vy a váš partner vyššího vzrůstu. U sportovního kočárku pak také může nastat problém, když dítě doroste třeba jednoho metru a stále nechce moc chodit po svých, nebo jen ujde méně než vy. Existují kočárky, kam se průměrně velké dítě sotva vejde už v roce a půl. Vezměte si proto s sebou do obchodu metr a přeměřte kočárek od místa pro nohy po okraj opěrky, kde bude mít dítě hlavu. Pokud kočárek nebude dost velký pro metrové dítě, raději tam sporťák, případně celou kombinaci, nechte. Stává se to hlavně u kombinací určených k ježdění po městě, které mají vepředu dvě malá kolečka.

Hmotnost kočárku

Pokud víte, že budete kočárek často přenášet, například z důvodu bydlení v domě bez výtahu, kde je nutné jej nosit do schodů, pak je nízká hmotnost kočárku klíčová. Berte v úvahu i hmotnost dítěte, která je sice po narození relativně zanedbatelná, ale později jde rychle nahoru.

Správně vybraný kočárek je velkým pomocníkem.

Mechanismus skládání kočárku

Složité skládání a rozkládání, kdy musíte vyvinout velkou sílu nebo si nad ním lámat hlavu, vám každodenní život zrovna neulehčí. Záleží samozřejmě na tom, jak často jej budete potřebovat skládat. Pokud víte, že tato manipulace s kočárkem bude na denním pořádku, určitě usnadníte typy, které složíte jednou rukou. V druhé ruce budete držet zcela jistě dítě, takže takovou jednoduchost skutečně oceníte. Pomocí při rozhodování vám mohou být v tomto ohledu i videorecenze.

Do města, nebo do terénu?

Zásadní otázka, kterou byste si měli hned na začátku položit, je, kam s kočárkem budete jezdit. Budete se s ním procházet jen po městě nebo po vsi? Láká vás občas zajet do lesa nebo na louku? Chodíte rádi do terénu? Podle toho byste měli zvolit kočárek s vhodnými kolečky. Mohou se lišit velikostí, použitým materiálem i počtem.

  • Jaká kolečka se hodí do terénu?

Do terénu jsou nejlepší kočárky se všemi čtyřmi velkými koly, tedy žádný zúžený předek a malá kola vepředu! Nejlepší jsou nafukovací a odpružená, aby mělo dítě pohodlí. Takový kočárek můžeme vřele doporučit i do města. S ním vás prostě nic nepřekvapí. S rampami pro kočárky je také kámoš. V pohodě s ním zvládnete štěrk i kočičí hlavy. U nafukovacích kol je ale nutné mít na paměti optimálně servis, tedy zda jsou dostatečně nafouknuté a zda jste vybaveni pro případ, že kolo píchnete. I to se může stát.

  • Jaká kolečka se hodí do města?

Ve městě si můžete dovolit téměř jakýkoli kočárek. Na zcela rovné plochy, beton nebo asfalt se hodí malá kolečka. V obchodech jsou velice výhodná otočná kolečka, která ale při následné jízdě třeba po štěrku musíte zaaretovat. Oblíbené kočárky s užší přední částí, kde je vepředu jedno kolo nebo dvě malá kolečka, nemusí dobře držet stabilitu. U takového kočárku pak může hrozit i převrhnutí, když s ním budete ve spěchu překonávat nějakou prasklinu na chodníku. Z hlediska stability nezáleží tolik na počtu kol, ale na vyvážení kočárku.

Věnujte pozornost i těmto důležitým detailům

Funkci aretace si u kočárku opravdu dobře ohlídejte. Nezapomínejte, že jinak se na trochu nerovnějším terénu pořádně nadřete. Brzdy musí pracovat na sto procent. I v hromadných dopravních prostředcích vám pak skvěle poslouží. Nastavitelné madlo je snad už samozřejmost. Jestliže bydlíte na sídlišti a ke vchodu do domu vedou schody s nájezdy pro kočárky, musíte brát v úvahu jejich šířku. Problémem u těchto ramp jsou kočárky s užší přední částí nebo s dvojitými kolečky. Ne úplně zanedbatelnou vlastností je například i velikost úložného prostoru pod kočárkem. Samozřejmě budete vybírat i podle designu a barev. Máte raději světlé pastelové barvy? Pak se zaměřte i na to, zda se dají potahy čistit nebo prát, i třeba jak rychle jejich materiál schne.

Anketa

Co je pro vás rozhodující při výběru kočárku?
50 %
12.5 %
37.5 %

Trojkombinace

V poslední době jsou hodně moderní trojkombinace zahrnující kočárek pro miminka s hlubokou korbou, který se dá později přestavět na sportovní kočár, a k tomu i tzv. vajíčko, což je autosedačka pro nejmenší děti. Vajíčko můžete po jízdě autem nasadit přímo na konstrukci kočárku. To má tu výhodu, že nemusíte dítě složitě překládat z autosedačky do kočárku a jízdou uspané miminko vzbudit. Trojkombinace jsou tudíž výhodné především pro maminky, které často někam jezdí autem. Myslete ale na to, že vajíčko slouží opravdu jen na rychlý přesun od auta třeba do ordinace. Nemůžete jej považovat za plnohodnotnou náhradu hluboké korby.

Kočárek bez vajíčka nemusí být nevýhoda

Ke dvojkombinaci si můžete vybrat pěkné vajíčko do auta zvlášť a nemusíte se tak omezovat jen nabídku trojkombinací. Navíc vajíčko je většinou určeno pro dítě do hmotnosti 13 kilogramů, takže stejně budete brzy pořizovat autosedačku větší.

Kdy a jaké zvolit golfky?

Golfové kočárky jsou výhodné, když dítě už bezpečně sedí a ještě líp, když i chodí a potřebuje z kočárku samo vylézat. Snadno se skládají i rozkládají a vejdou se i do užšího prostoru. Jsou vhodné při cestování hromadnými dopravními prostředky. Nehodí se však do terénu a už vůbec ne do sněhu. Jejich kolečka by neměla být celá plastová, aby mělo dítě během jízdy alespoň minimální pohodlí bez třesení.

Zvažte, zda potřebujete kočárek do města nebo do terénu.

Čím se ještě můžete řídit při výběru?

Kvalitní materiál asi od pohledu nepoznáte. Procházejte tedy recenze dalších rodičů a podívejte se na výsledky dTestů. Je možné, že mnohdy si asi nebudete moci dovolit hned ten nejvychytanější kočárek na trhu, ale díky testům kočárků se aspoň vyhnete koupi, která by vás mohla zatraceně mrzet. A nebo nakupujte u prověřených prodejců a od prověřených značek. Jednou z nich je česko-slovenská značka Petite&Mars, kterou nabízí e-shop a prodejny FeedoⓇ.

Nejoblíbenější kočárky značky Petite&Mars

Značka Petite&Mars ví o dětech i věcech, které potřebují od prvního okamžiku až po dospívání, mnoho. Jsou to zkušenosti za 20 let existence v oboru i cenné zkušenosti osobní. Všechno, co rodičům a jejich dětem nabízí, prochází nejdřív pečlivým výběrem. Vždy to musí být kvalitní, dobře promyšlené, bezpečné a nepředražené. V hledáčku výběru jsou produkty z celého světa, a pokud není to pravé nalezeno, nebojí se věci pro děti a maminky sami vymyslet, navrhnout a otestovat. Na vývoji se podílí čeští i slovenští technici, zkušebny, výtvarníci a další profese. Společným výsledkem jsou výrobky, na které je absolutní spolehnutí.

V jednoduchosti je síla – kočárek Petite&Mars EASY

Kočárek Easy demonstruje, jak jednoduché to vlastně může být! Lehká, přesto velmi stabilní konstrukce, skvělá ovladatelnost, jednoduché skládání jednou rukou, praktický a velký nákupní koš, stylový design s černým rámem. Na druhou stranu prvky, které nabízejí dítěti pohodlí a bezpečnost při sezení nebo spánku, jsou propracované a promyšlené.

Petite Mars Easy

Více informací

Dynamické a skladné golfky – kočárek Petite&Mars MUSCA

Golfový kočárek Musca je nejen lehký jako muška, ale umí stejně jako ona skvěle manévrovat v prostoru a vejde se do kufru každého auta. Extra velká stříška se zipem pro ještě větší rozšíření, které uvnitř kočárku vytvoří opravdový stín, polohování nožiček a sklopení zádové opěrky do téměř rovného lehu Vás přesvědčí, že na komfort dítěte byl brán velký zřetel. Stejně tak na bezpečnost a moderní design s funkčními prvky, jako je velká kapsa na zadní straně stříšky, do které uložíte vše, co chcete mít po ruce.

Petite Mars golfový kočárek Musca

Prohlédnout

Radost z jízdy – kočárek Petite&Mars ROVER

Do města nebo náročného terénu – užívejte si komfort na cestách s kombinovaným kočárkem Petite&Mars 2v1, který doprovází miminko již od narození. Praktická odpružená konstrukce s gelovými kolečky dokonale ladí s elegantním designem s prvky perforované eko kůže. Výsledkem je oblíbený, jedinečný a praktický kočárek v čtyřech stylových barevných provedeních.

Petite Mars kombinovaný kočárek 2v1

Více informací

Z města rovnou do přírody - kočárek Petite&Mars STREET

Kočárek Street hravě zvládne jízdu nejen na ulici, ale poradí si s terénem i mimo město. Je maximálně praktický, skladný, jednoduše ovladatelný a bezpečný. Vyniká elegantním designem a kvalitním zpracováním.

Petite Mars kočárek Street

Detail kočárku

Cestování bude hračka - kočárek Petite&Mars UP

Kočárek Up se vyznačuje dokonalou praktičností a skladností. Jeho manévrovací schopnosti a bezproblémové ovládání si nebudete moct vynachválit. Pohodlně ho složíte a stejně jednoduše, tak jak prozrazuje jeho název, ho postavíte zpět na nohy. Váží jen 5,8 kg a ve složeném stavu (odejmutí madla) se poskládá do rozměrů 56x45x25 cm, což jsou přesné míry povolené příručního zavazadla na palubu letadla u většiny leteckých společností. Tyto vlastnosti ocení zejména moderní rodiče, často na cestách, ale kteří chtějí, aby jejich kočárek splňoval veškerou bezpečnost, funkčnost, měl jednoduché ovládání, a přitom byl maximálně skladný a přenosný.

Petite Mars kočárek UP

Do obchodu

Celý sortiment značky Petite&Mars můžete zakoupit na eshopu a v prodejnách FeedoⓇ.

 

Kompletní nabídka Petite&Mars

Foto: Feedo.cz 

Zdroj: Chytryvyber.cz, Feedo.cz 

Podle čeho jste vybírali kočárek vy? Napište nám své tipy.

Jedná se o revizi článku ze dne 04.07.2018 od autorky K. A. Vyternová.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook