Jak vyzrát na noční pomočování

09.03.2020 Tereza Hradecká

Máte pocit, že už je vaše dítě na noční mokré nehody velké? Tento problém řeší nejedna maminka. Kdy je potřeba vyhledat odbornou lékařskou pomoc? Co je vlastně příčinou těchto potíží a jaké jsou možnosti léčby? A proč za pomočování děti rozhodně netrestat?
Jak vyzrát na noční pomočování

Co je noční enuréza?

Noční enuréza je samovolný únik moči během nočního spánku u dětí starších pěti let, který není způsoben žádným jiným přirozeným podnětem či jiným onemocněním. Rozdělujeme ji na primární a sekundární.

  • Primární enuréza trápí děti každou noc. Je způsobená poruchou regulace noční produkce moči.
  • Sekundární enuréza je únik moči ve spánku po více než půlročním intervalu. Způsobit ji může např. stresující událost, infekce močových cest nebo zácpa.

Hranice mezi tím, kdy je ještě noční pomočování bráno jako normální a přiměřené věku a kdy už jde o zdravotní problém, je velice tenká. Její vnímaní se liší se i napříč různými státy světa. U nás je běžné, že se problém s občasným pomočováním akceptuje do věku pěti let, kdežto ve Spojených státech amerických je tato hranice posunuta až do věku sedmi let. Problém s enurézou není ojedinělý, trpí jím přibližně 30 % dětí ve věku 4-6 let. Častěji trpí nočním pomočováním chlapci. Do patnácti let většinou enuréza vymizí, výjimečně však může přetrvávat až do dospělosti. V případě neřešené enurézy hrozí trvalé psychické následky, proto rozhodně není dobré tento problém podcenit.

Dětí si s nočním vstáváním na wc časem poradí.

Příčiny nočního pomočování u dětí

Děti za noční pomočování nemohou, tudíž ho samy vědomě nemohou ovlivnit. Důvodů, proč je trápí, může být několik. Primárně je nutné vyloučit zánět močových cest. Pomočování ale může způsobit i zácpa. Stolice, která zůstává ve střevě, tlačí na močový měchýř a dráždí ho. Nucení na močení se dostaví dříve a následuje mokrá příhoda. V případě sekundární enurézy může být původcem i stresová situace v rodině nebo ve škole, například šikana, stěhování či narození dalšího sourozence. Příčinou primární noční enurézy je nejčastěji nevyzrálý močový měchýř. Ten během spánku nevysílá signál do mozku, že je plný, a nekontrolovaně pak dochází k jeho vyprázdnění.

Na vině však mohou být i geny. Pokud enurézou trpěl jeden z rodičů, je 40% šance, že jí bude trpět i potomek. V případě, že enurézou trpěli oba rodiče, riziko enurézy roste přes hranici 70 %. Rodiče pak mohou být skutečnou podporou. Dítě snáz pochopí, že na problém není samo, a že se jedná jen o přechodnou situaci.

Anketa

Nutíte děti, aby se před spaním šly vyčůrat?
100 %
0 %
0 %

Jakého lékaře navštívit?

Souboj s nočním pomočováním určitě začněte u pediatra. Problém se týká velké skupiny dětí a pediatři mívají s enurézou velké zkušenosti. V první řadě provede dětský lékař důslednou diagnostiku potíží a stanoví diagnózu. Na základě toho vás pak může poslat i k dalším specialistům. Enuréza úzce souvisí s vylučovací soustavou, takže vaše první kroky nejspíš budou směřovat na urologii nebo nefrologii. Zní to zvláštně, ale enurézu může způsobit i spánková apnoe, která se projevuje krátkou zástavou dechu během spánku, což mohou způsobovat zvětšené madle. Tento problém vám pomohou vyřešit na ORL. Namístě je i spolupráce s rehabilitačními odborníky, kteří vám ukáží cviky na posílení pánevního dna. A v neposlední řadě psychoterapeuti a psychiatři, a to obzvlášť u sekundární enurézy. Psychický stav hraje u tohoto onemocnění poměrně zásadní roli.

Léčba enurézy

Noční pomočování lze řešit několika způsoby. Důležité je však děti netrestat. Naopak, jako rodiče bychom je měli uklidnit a psychicky podržet. Dobré je i dítě motivovat systémem odměn. Samozřejmě nemůžete stavit odměnu rovnou za celou suchou noc, tak snadno to nepůjde. Můžete ale odměnit drobnosti jako třeba pomoc při převlékání postele nebo fakt, že dítě v noci samo přijde říct, že se počůralo.

  • Důležitý je režim -  Dítě by mělo přes den přijímat dostatečné množství tekutin. Oproti tomu večer je nutné jejich příjem omezit. Kofeinové a sladké nápoje do pitného režimu enuretika vůbec nepatří. Jsou močopudné a dítě má po nich větší žízeň. Dohlédněte, aby se váš potomek nezapomněl před spaním vymočit. Za zkoušku stojí i trénink močového měchýře. Stanovte si hodinu, kdy budete dítě budit na močení a opakujte to každou noc. Pomůžete tak dítěti ovládat močový měchýř.
  • Bojujte s enurézou pomocí alarmu - Existuje i enuretický alarm, který se spustí, když se dostane do kontaktu s močí. Volit můžete akustický nebo vibrační. Umístí se na horní část ruky dítěte, přičemž senzor je pevně přilepený k ložnímu prádlu. Postupem času se dítě naučí samo vzbudit dřív, než se alarm spustí. Tato metoda je poměrně účinná, ale také zdlouhavá, a ne vždy se ji podaří dokončit. Je dobré, pokud jsou rodiče v prvních chvílích používání alarmu s dítětem, aby se nepolekalo.
  • Noc bez nehody díky lékům - Nejpoužívanějším lékem proti nočnímu pomočování je Desmopresin. Přes noc snižuje tvorbu moči. Může se kombinovat i s jinými léky, např. anticholinergiky, které ovlivňují svalstvo močového měchýře a zvyšují jeho kapacitu, nebo s nootropiky, které pomohou dítěti, aby se v noci včas vzbudilo a šlo se vymočit.

Noční pomočování se dá léčit.

Jak probíhá léčba Desmopresinem?

Velmi důležité u Desmopresinu je dávkování. Hodinu před užitím léku nesmí dítě pít a stejně tak 8 hodin poté. Léčba trvá 3-6 měsíců, ale po vysazení léku se může enuréza vrátit. Desmopresin je vhodný k dlouhodobému užívání, ale lze ho použít i ojediněle kvůli přespání u kamarádů, na dětském táboře nebo u babiček. I při léčbě desmopresinem je velice důležitý režim. Desmopresin je vázaný na lékařský předpis, jeho použití je tedy možné pouze na základě konzultace s lékařem.

Co je mikční karta?

Každému enuretikovi je nutné vést mikční kartu, což je v podstatě takový deník, do kterého se zapisuje močení. To by mělo proběhnout jednou za 1-2 hodiny. Dále se zapisuje každa mokrá nehoda a nezapomíná se ani na močení před spaním. Ušetříte čas sobě i lékaři, pokud již před první návštěvou ordinace budete 2 dny mikční deník dítěti vést. Pro lékaře jsou to velmi podstatné informace. Mikční deník snadno stáhnete zde pro holky a zde pro kluky.

Buďte dětem psychickou oporou

Velmi důlžitá je psychická stránka. Děti, které trpí pomočováním, se za svůj problém stydí. U svých nejbližších by měly najít podporu. Naprosto nemístné jsou posměšky, ale i trestání za to, že se dítě přes noc počůralo. Bývá to psychicky náročné i pro rodiče, ale zkuste udržet své nervy na uzdě. Možná přemýšlíte, že byste dali dítěti na noc plenku. Toto řešení má svá úskalí. Je to sice pohodlnější, ale dítě může ztratit motivaci a důvěru. A to i ve vás. Zkrátka a dobře si může myslet, že mu nevěříte, že mokré nehody opravdu zvládne. Neustálé převlékání postele a praní prádla je samozřejmě náročné. Ale jde to. Matraci můžete navíc ochránit pomocí nepropustných, savých podložek či podložek z PVC, které jsou běžně dostupné ve zdravotnických potřebách nebo u prodejců matrací. Psychika malých enuretiků je velmi křehká, proto je třeba s nimi pracovat opatrně a citlivě.

Zdroj: Nocvsuchu.cz, cus.cz

Foto: Pixabay.com

 

 

Máte zkušenosti s nočním pomočováním u dětí? Co zabralo u vás? Sdílejte své zkušenosti a rady s ostatními.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook