Jak zkrotit dětské rozmlsané jazýčky?

06.12.2018 Lucie Salová

Vybíravost v jídle je noční můrou snad každého rodiče, který si přeje, aby se jeho dítě stravovalo alespoň trošku zdravě a potomek dobře prospíval. Ano, cukrátka jsou dětská nejoblíbenější pochoutka. V žádném případě by ale neměla být hlavní složkou jejich stravy.
Jak zkrotit dětské rozmlsané jazýčky?

Opět zbyl jen rozvrtaný talíř

Od narození dítěte spokojeně sledujete, jak s chutí saje mléko, pochutnává si na dětských příkrmech s přídavkem špenátu a dýně, nebo se dožaduje přesnídávky. Pak najednou přijde zlom, z roztomilého děťátka pomalu vyrůstá osůbka, která nepotřebuje plenu, ani oporu při chůzi, mluvu již zvládá na jedničku a která má svou hlavu, takže paličatě odmítá poslušně jíst, co nachystáte. Začnete si všímat, že z talíře mizí jen vybrané kousky. V horším případě najdete na talíři vše smíchané dohromady a zjistíte, že neubylo vůbec nic. Následující dny už jen sledujete potomka, jak u každého jídla zadržuje slzy a křečovitě svírá vidličku. Trvá mu neobvykle dlouho, než něco pozře. Při vložení malého sousta do úst, vše vyplivne i se zbytkem obsahu žaludku.  Jak velká změna v jeho stravovacích návycích je v pořádku? Anebo máte doma prostě jen vybíravé dítě?

Imagem

Sourozence nesrovnáváme

Pokud máte více děti, máte automaticky tendenci malého nejedlíka neustále srovnávat se sourozencem. Říkáte si: „Ten mladší, dokáže sníst mnohem více, než starší. Nejsou stejně staří, přesto váží oba dva stejně. Jedno dítě si samo přijde říci o svačinku, druhé nikoliv. Je moje dítě nemocné?“ Nedělejte to. Každé dítě je jiné a vyvíjí se svým vlastním tempem.

Snažíme se zjistit možné příčiny

Co vašeho syna či dceru tedy vede k nechutenství? Rozumně si s dítětem sedněte a promluvte si. Jeho problém může být způsoben stresem, obzvlášť pokud nedávno začalo chodit do školy. Neubližuje mu tam někdo? Bojí se něčeho? Pokud tady problém není, je třeba dítěti vysvětlit, že jídlo je k životu důležité a nebude mít bez něj sílu na hraní, ani na učení.

Pokud si dítě dá bez problémů sladkost, ale nad jídlem kroutí hlavou, pravděpodobně nebudou za příčinou jeho nechuti žádné vážnější zdravotní komplikace.

Názor odborníka

Po konzultaci s dětským psychologem, kdy jsme tento problém také u dcery řešili, nám bylo doporučeno, abychom doma připravovali pouze jídla, o kterých víme, že je má ráda. Také není dobré nakládat na talířek vrchovatou porci. Bohatě postačí menší. Nebude ve strávníkovi budit dojem hromady, kterou požadujete, aby snědl.  Když si sám/a řekne, že už má dost, nenuťte k dalšímu jídlu. Pokud stolujete společně, dítě by mělo zůstat sedět u stolu a počkat až i ostatní dojedí. Potom teprve smí od stolu odejít.

Občas zkusíme změnu

 Někdy můžete zkusit nabídnout dítěti něco nového. Chutě u dětí se velmi často mění a to, nad čím ještě před týdnem ohrnovaly nos, jim dnes může zachutnat. Možná, že váš pokus o zpestření jídelníčku přijde na zmar. V tom případě zřejmě budete muset rychle připravit jedno z oblíbených jídel.  Velmi často se stává, že dítě odmítá rajskou omáčku, ale rajskou polévku si dá. Taktéž mu nemusí chutnat koprová polévka, ale koprovou omáčku miluje. Spousta dětí se nedotkne konzervovaného tuňáka, ve vlastní šťávě, ale nálev z něj vypijí.

Imagem

Sladkost jen za odměnu

Sladkosti nabízejte pouze v případě snězení dostatečné porce. V opačném případě si dítě navykne, že vydatná jídla jíst nemusí, přesto dostane sladkost. Dětský žaludek je o mnohem menší než náš. Nám dospělým se to zdá nemyslitelné, ale dítě se lehce dokáže na nějakou dobu zasytit i sušenkou. Tím ale získá pouze prázdnou energii v podobě cukru, což rozhodně není přínosem pro zdravý vývoj a s vyváženým energetickým příjmem to nemá nic společného. Ne nadarmo, všechny maminky zakazují před obědem sladkosti.

Je to nekonečný boj. Vaření jídel, vymýšlení, jak chutně připravit neoblíbenou surovinu, odmítání a neúspěch, a tak stále dokola.  Věřte, ale že to v žádném případě není marný boj. Správná skladba stravy a stravovací návyky jsou základem všeho. A ten malý človíček vám vše oplácí každým dnem, už jen tím, že tady je.

Má vaše dítko oblíbených pár jídel a nic jiného do pusy nedá? Poraďte se s ostatními maminkami.

Zdroj (foto): Pixabay.com

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook