Je vaše dítě pravák nebo levák?


Blíží se čas zápisu do školy, během kterého pedagog zjišťuje, co všechno dítě umí a zná. Rodiče pak dostanou konkrétní doporučení, na co se před nástupem do první třídy zaměřit. Jednou z důležitých věcí, kterou by měl předškolák zvládat, je pravolevá orientace a koordinace ruky a oka. Jak ale poznat, zda je dítě pravák nebo levák? Na co všechno má tato skutečnost vliv?
Je vaše dítě pravák nebo levák?

Dominantní ruku lze poznat již ve 3 letech

Nervová soustava se postupně vyvíjí a děti v prvních letech života využívají obě ruce stejně. Pokud už v brzkém věku jedna z nich převládá, stále to nemusí znamenat, že to bude ta dominantní. Ve 3 letech je nervová soustava již dostatečně vyvinutá na to, aby dítě samo určilo svou preferenci. Toto upřednosťování jednoho z párových pohybových nebo smyslových orgánů se nazývá lateralita.

Občas se ale stává, že i v předškolním věku používají děti obě ruce stejně nebo ještě preferenci změní. Není to žádný velký problém, i když dominance by měla být při nástupu do školy jasně určena a dítě se tak mohlo bez problémů začít učit psát.

Pravak-nebo-levak_mom4moms_02

Jak určit vedoucí ruku?

Chcete-li odhalit, zda máte doma praváka nebo leváka, pozorujte své dítě, když si staví z kostiček, kreslí, hází míčem nebo jí. Připravte dítěti papír a pastelky, povídejte si třeba o oblíbené pohádkové postavičce a potom ho vyzvěte, ať ji nakreslí. Instinktivně uchopí pastelku do dominantní ruky. I při běžných činnostech můžete odhadnout, kterou ruku používá častěji a která je šikovnější.

Pro určení dominantního oka stačí, když necháte dítě podívat se do dalekohledu, klíčové dírky nebo jiného menšího prostoru. Bude se koukat okem, které je dominantní, a druhé oko připře nebo častěji úplně zavře.

Co dělat, když si nejste jistí?

Využívá-li dítě i před nástupem do školy obě ruce stejně nebo není dominantní ruka stále vyhraněná, domluvte si vyšetření v psychologicko-pedagogické poradně. Dětský psycholog na základě vyšetření, které zahrnuje i sledování motorických dovedností dítěte, určí vedoucí stranu a zjistí tak, která ruka je šikovnější. Základní testování u odborníka trvá obvykle 2-3 hodiny.

Lateralita může ovlivnit výkon ve škole

Pro školáčky je nejvýhodnější vyhraněná pravostranná dominance, jelikož je jí přizpůsoben celý proces psaní. Pokud je dítě levák s dominantním levým okem nebo je u něj vedoucí pravá ruka a levé oko a naopak, tzv. zkřížená lateralita, psaní pro něj může být více komplikované a složitější na koordinaci.

Písmo bývá špatně čitelné, neuspořádané a často s opačným sklonem. Někteří školáci mohou psát pomaleji či mít potíže s prostorovou a časovou orientací. Problémy se ale neobjevují u všech dětí s nevýhodným typem laterality a je možné, že právě vaše dítě zvládne psaní ihned.

Pravak-nebo-levak_mom4moms_03

Přeučování způsobuje neurotické poruchy

Dítě se v žádném případě nesnažte přeučovat. Mohli byste tím zasáhnout do spolupráce pravé a levé hemisféry a zapříčinit tak komplikace v rozvoji myšlení a řeči či dokonce neurotické poruchy jako koktání a tiky. Dítě by navíc mohlo být po přeučení méně obratné a motivované.

Dříve se leváci běžně přeučovali a byl vyvíjen tlak na to, aby se přizpůsobili většinové společnosti. V Česku se tyto praktiky zrušily v roce 1967 a leváctví už dávno není vnímáno jako handicap. Jen je potřeba tomu přizpůsobit vybavení do školy a upozornit učitele.

V dnešní době existuje celá řada pomůcek pro leváky i praváky. Podle preference můžete dítěti pořídit vhodná pera, nůžky i pravítka. V některých městech dokonce existují kamenné prodejny s pomůckami pro levoruké.

Zdroje:

Epochaplus.cz, cpzp.cz, zsmarianske.cz, karvinsky.denik.cz, pppuo.cz

Zdroj (foto):

Pixabay.com

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook