Když miminko trápí opruzeniny


Zarudlá lesklá kůže připomínající spáleninu – to je pohled, který nechce při přebalování vidět žádná maminka. Řeč je o plenkové dermatitidě, velmi nepříjemném a zároveň častém kožním onemocnění kojenců a batolat. Jaké jsou možnosti léčby a prevence?
Když miminko trápí opruzeniny

Dětská kůže

Kůže nejmenších dětí se od kůže starších dětí a dospělých liší jak anatomicky, tak i funkčně. Horní vrstva kůže neboli epidermis je tenčí, stejně jako rohová vrstva a kolagenová vlákna. Elastická vlákna u nejmenších dětí ještě nejsou vyvinuta. Množství podkožního tuku je nižší, stejně jako činnost mazových žláz. I kyselý ochranný plášť povrchu kůže není dostatečný. To vše má za následek, že je dětská kůže zranitelnější, podstatně propustnější a náchylná k infekci.

Plenková dermatitida a její příčiny

Jedná se o jedno z nejčastějších kožních zánětlivých onemocnění dětí novorozeneckého, kojeneckého a batolecího věku. Nejčastěji postihuje děti mezi 9. a 12. měsícem života. Až 50 % dětí, které nosí plenky, se s tímto onemocněním setká. Za vznikem opruzenin stojí kombinace fyzikálních, chemických, enzymatických a mikrobiálních faktorů.

Stěžejním okamžikem je mechanické podráždění pokožky v místech, kde dochází ke kontaktu s materiálem pleny a tam, kde se pokožka pod plenou zapařuje. Tím je pak odstartován sled působení jednotlivých faktorů a problém je na světě.

Chemické a enzymatické faktory

Kontaktem kůže s močí a se stolicí se začíná rozkládat močovina a uvolňuje se amoniak. To je látka, která zvyšuje pH na povrchu kůže, takže místo optimálního kyselého prostředí vzniká dráždivé zásadité. Vyšší pH zároveň aktivuje enzymy ze stolice – proteázy, tedy enzymy štěpící bílkoviny, a lipázy, což jsou enzymy rozkládající tuky. Tyto enzymy prohlubují narušení pokožky.  Z tohoto pohledu jsou ve výhodě kojené děti, protože pH jejich stolice je nižší, a navíc mají lépe osídlena střeva, takže je u nich nižší výskyt nežádoucích střevních bakterií. Pokud má dítě průjem, který může být způsoben i prořezáváním zoubků, je aktivita výše zmíněných enzymů vyšší, proto jsou za těchto okolností opruzeniny výrazně častější.

  Průjem zvyšuje riziko vzniku opruzenin.

Další příčiny vzniku opruzenin

Důležitým faktorem je také mechanické tření, které je tím větší, čím více se dítě pohybuje. Ochranný film citlivé dětské pokožky může být také poškozen nadměrným používáním mýdel a parfemovaných kosmetických přípravků. Nutno zmínit i fakt, že v poslední době přibývají i případy kontaktních alergií.

Ke klasickým opruzeninám ale nedochází jen v důsledku nošení plenek, ale na všech místech s vlhkou zapářkou. Tedy v podpaží, na krku pod bradou, v tříslech a všude tam, kde má dítě kožní záhyby a faldíky.

Možné komplikace

Nejčastěji průběh plenkové dermatitidy komplikuje druhotná kvasinková infekce, která má na narušené zapařené pokožce ideální podmínky. Původcem je většinou Candida albicans. Další možnou komplikací je také infekce bakteriální.

Anketa

Kdy se u vašeho miminka objevily opruzeniny.
66.67 %
33.33 %
0 %
0 %
0 %

Léčba opruzenin

Co tedy dělat, když při přebalování objevíte opruzeniny? Rozhodně není na místě přehnané mytí postižených míst a střídání různých přípravků proti opruzeninám. To vše pokožku miminka ještě více dráždí.

Nejdůležitější je co nejvíce snížit vlhkost kůže a zabránit dalšímu zapařování. Místo oplachujte čistou vodou, mýdlo použijte, jen pokud je to nezbytně nutné, a hlavně potom opatrně, ale důkladně vysušujte. Nechávejte dítě co nejdéle provětrat bez plenky. Potom aplikujte ochranný krém pod plenku v co nejtenčí vrstvě.

Měňte pleny co nejčastěji. V akutní fázi dermatitidy používejte pleny o velikost větší. Jednak se tak sníží tření pokožky o plenu, a navíc má větší plena i větší savé jádro. Pokud používáte pleny látkové, dbejte na to, aby byly vždy dokonale vymáchány a zbaveny pracích prostředků. Nepoužívejte aviváž a určitě pleny vždy i přežehlete.

V závažnějších případech, kdy došlo k druhotné infekci, je nutné na postižená místa používat i krémpastu s antimikrobiální účinnou látkou. Pokud jsou zasaženy hlubší vrstvy kůže, zřejmě se neobejdete bez krému s obsahem slabého kortikoidu. Takové případy už je samozřejmě nezbytné konzultovat s dětským lékařem. 

Buďte obezřetní při používání genciánové violeti, lidově řečeno „fialky“. Není vhodné ji používat dlouhodobě a často, protože je zde riziko vstřebávání poškozenou pokožkou a možnost vzniku lokálních nekróz.

Prevence

K tomu, aby opruzenina vznikla, stačí poměrně málo. Ale trápení pro miminko je to velké. Dítě je neklidné, pláče, špatně spí. Proto je samozřejmě lepší se snažit takovému problému předejít. Prevencí opruzenin je důsledná péče o namáhanou dětskou pokožku pod plenkou.

  • Optimální hygiena
  • Správná frekvence výměny plen
  • Používání ochranných krémů pod plenku

Alinan Happy krém pod plenku

Alinan Happy krém pod plenku

Alinan Happy krém pod plenku byl vyvinut ve spolupráci s dermatology a pediatry speciálně pro potřeby citlivé dětské pokožky. Účinně brání podráždění a intenzivně regeneruje pokožku dítěte. Velmi rychle hojí i opruzeniny, které již vznikly a zabraňuje jejich opětovnému vzniku. Hlavními účinnými látkami jsou Dexpanthenol (provitamín B5) a vitamín E. Dexpanthenol se v kožních buňkách přeměňuje na kyselinu pantothenovou neboli vitamín B5, který je nepostradatelný pro tvorbu a regeneraci kůže. Vitamín E podporu buněčnou obnovu a působí jako antioxidant. Složení krému doplňují přírodní látky jako lanolin, mandlový olej a včelí vosk. Tyto přísady hydratují a hojí pokožku miminka do hloubky a současně vytvářejí na povrchu pokožky ochranný film, který brání vzniku podráždění. Omezují působení dráždivých faktorů a umožňují regeneraci pokožky. Díky těmto účinkům poskytuje krém dětské pokožce intenzivní a dlouhodobou ochranu. Zabraňuje vysoušení a obnovuje hydrolipidickou rovnováhu pokožky. Řada maminek popisuje své zkušenost s krémem ZDE.

Alinan Happy krém pod plenku má lehkou, mírně mastnou strukturu. Díky tomu se snadno roztírá a nezanechává barevné skvrny na pokožce ani na oblečení.  Krém používejte po koupání nebo mytí, při každé výměně plenky nebo kdykoli je potřeba. Alinan Happy krém pod plenku ocení i maminky během těhotenství a kojení, protože opruzeniny se nevyhýbají ani dospělým.

Alinan Happy krém pod plenku je k dostání v dárkovém balení spolu s dětskými vlhčenými ubrousky Alinan s výtažky z Aloe Vera a lipového květu (56 ks v balení) pro kompletní hygienu vašeho děťátka.

Alinan Happy krém pod plenku v dárkovém balení

Koupit

 

Zdroje: www.alinan.cz, pediatrie.webnode.cz, www.dermatologiepropraxi.cz, www.pediatriepropraxi.cz

Foto: Pixabay.com, Alinan.cz

 

Bojovali jste s opruzeninami nebo se vám tento problém vyhnul? Podělte se o vaše zkušenosti i rady s ostatními.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook