Kolik dárků bude pod stromečkem?

13.12.2018 Lucie Salová

Jako milující rodiče chceme svým dětem dopřát bohatého Ježíška. Kolik dárečků je tak akorát a kolik už je příliš? Existuje vůbec nějaká norma, která nám říká, kolik balíčků pod stromeček nadělit?
Kolik dárků bude pod stromečkem?

Někdy méně znamená více

U dětí do dvou let bohatě postačí tři až čtyři hračky, protože jejich mozečky se prozatím vyvíjí a větší množství dárků už nejsou schopné pořádně vnímat. Mrňouskům se možná víc než nová hračka zalíbí zvuk trhání papírů nebo stuha, krásně dlouhá a lesklá. Pro takto malé děti je dávání dárečků spíše symbolické, zkrátka „aby pod stromečkem něco našly“.
Při vyprávění kamarádek jsem se několikrát setkala se situací, kdy takto malé děti zahrnuly větším množství dárků. K jejich překvapení děti rozbalily dva až tři balíčky a o další již zájem nejevily. Zklamané ženy zbytek balíčků schovaly a obdarovávaly jimi své děti v průběhu roku na narozeniny nebo svátek.

Imagem

Hračky můžeme kombinovat s potřebnými věcmi

Pro větší děti je nakupování dárečků o něco pestřejší. Dokážou vám samy říci, co si přejí. Zvládnou napsat nebo nakreslit, co by pod stromečkem chtěly najít. Je vhodné pak hračky kombinovat s věcmi, které potřebují. Ať už do školy nebo pro doplnění šatníku. Pokud má vaše dítě v oblibě třeba kočičku, bude jistě nadšené, když rozbalí parádní kousek oblečení právě s motivem kočky. Jistě potěší nové pouzdro s vysněným koníkem nebo složka na sešity od Minecraft.

Kolik dárků je akorát?

Přesné číslo nelze určit. Každý má své možnosti a názory někde jinde. Pokud ale dítě dostane dražší dárek než obvykle, potom by se měl celkový počet dárků snížit. Děti by od nejútlejšího věku měly být vedeny k tomu, aby na Vánoce pohlížely jako na výjimečný svátek, kdy může být celá rodina pohromadě. Tatínek nemusí odejít brzy ráno do práce, děti mají prázdniny a maminky si konečně odpočinou. Jistě, dárečky jsou krásné, ale neměly by být na prvním místě.

Imagem

 

TIP redakce

Jak vysvětlit dítěti hodnotu dárků, které nosí Ježíšek?

Každý rok naše holky s napětím očekávají, kdy v poštovní schránce najdou onen předvánoční letáček oblíbeného hračkářství. Pořádně ho sama nestihnu prostudovat a už mi jej berou z ruky. Jejich úkol je každý rok stejný a ony ho moc dobře znají. Úkol zní: Každá si smí zakroužkovat pět hraček, které si opravdu moc přeje. Já pak celý leták převezmu a s tatínkem ho podrobujeme přísné kontrole. Poté z těch pěti obřích kruhů vybereme tři, na kterých se shodneme.
Když přede mne asi před dvěma týdny položily onen letáček, málem mne trefil šlak. Zakroužkovaly úplně všechno, asi tak sto dvacet pět položek. Vynechaly hračky pro miminka a pro kluky, to je musím pochválit.
Nakonec mne odrovnala mladší dcera, když mi oprskle svůj čin obhájila „svými“ slovy: „Nechápu, prrroš, ti to jako vadí, dyž ty dárrrky nosí Ježížek? Tebe to nestojí ani korrrunu.“ Bylo jasné, že tentokrát ani posvátné protožejsemtořekla a protožeproto, nepomůžou. Bylo nutno vytáhnout pořádné eso z rukávu. Pokleknu tedy na kolena. Když chci znít vážně, musím přeci být v úrovni jejich očí.
Pronesu velmi, velmi, velmi vážně: „Holky, jste už dost velké a myslím, že vám už můžu svěřit tajemství.“
Holky vytřeští oči, zatají dech a nastřeží uši.
Mám jejich plnou pozornost.
Snad poprvé za dnešní den. „Máš pravdu,“ říkám, „ dárečky sice nosí Ježíšek, ale my s tatínkem mu na ně musíme dát naše penízky. On taky potřebuje korunky.“
Děti mou stand-up comedy přijaly. Hrdě se mi podívaly do očí a s pocitem, že už jsou „dost velké" na to, aby chápaly, přikývly. Časopis mi vyrvaly z rukou a jinou barvou začaly každá čmárat svých pět koužků.
Byl to dobrý tah vzít jím polovinu dětské iluze o dokonalém Ježíškovi? Který i přes svou mrňavou výšku a nízký věk dokáže obejít za jeden večer milióny dětí? Podle mne ano, děti si o trošku více začaly vážit dárků. A já se přiznávám, že mne v tu chvíli nic lepšího nenapadlo. :-)

Jak to máte s množstvím dárků vy? Ostatní maminky jsou zvědavé na vaše názory.

Zdroj (foto): Pixabay.com

 

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook