Matka a otec? Ve Francii už jen rodič 1 a 2


Parlament ve Francii schválil zákon, který změní školní formuláře. Nebudou se v nich už objevovat slova jako „matka” a „otec”, ale nahradí je termíny „rodič 1” a „rodič 2”. Nutnost změny přineslo zavedení homosexuálního rodičovství do školského zákona. Snaha o snazší začlenění takových rodin do společnosti ale přinesla velmi kontroverzní reakce.
Matka a otec? Ve Francii už jen rodič 1 a 2

Zákon za školu plnou důvěry

Návrh školského zákona byl v poslední době poměrně kontroverzním tématem mezi francouzskou veřejností. Dodatek, o kterém se hovořilo jako o „zákonu za školu plnou důvěry”, byl ale schválen hned v prvním čtení.

Kolonky „rodič 1” a „rodič 2” ve školních formulářích by měly podpořit rodinnou diverzitu dětí a reagovat na vývoj společnosti.

Rodic1-rodic2-mom4moms-02

Školní dokumenty neodpovídaly novým zákonům

Ve Francii byl nedávno přijat zákon, který umožňuje manželství homosexuálních párů. Tito manželé mohou v zemi také vychovávat děti, s čímž formuláře ještě donedávna nepočítaly.

Změna by tak měla zamezit diskriminaci stejnopohlavních párů. I jejich děti navíc bývají kvůli odlišnému rodinnému modelu ve školách často šikanovány.

Řeší se otázka hierarchie a identity

Odpůrci ovšem upozorňují, že označení může v rodičích vyvolat smíšené pocity. Budou totiž muset určit, který z nich bude uveden jako číslo jedna, a tak i své postavení v rámci rodičovství.

Mezi dalšími odmítavými názory se objevuje argument, že dodatek je dehumanizující a odmítá občanská práva. Termíny prý neberou v potaz identitu jedinců.

Rodic1-rodic2-mom4moms-03

Odsouhlasila se také povinná školní docházka od tří let

V rámci zákona poslanci odsouhlasili i povinnou docházku do mateřských škol. Ta by měla platit bez rozdílu pro všechny děti od tří let a podpořit jejich právo na vzdělání.

Zákon se ale zaměřil i na středoškolské vzdělávání. Od roku 2020 bude pro mladé lidi ve věku od 16 do 18 let povinné studovat střední školu nebo odborné učiliště.

Existuje ještě možnost, že návrh v současném znění zamítne Senát a vrátí ho poslancům zpět. Přesto ale chystaná změna vyvolala mnohé diskuze o tom, zda jsou tato označení správná, nebo se jedná o odlidštění rodičovství.

Zdroj: lidovky.cz, echo24.cz

Foto: pixabay.com

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook