Menstruační kalíšek vám pomůže být během svých dnů v pohodě!


Už jste slyšela o menstruačním kalíšku? Mně o něm řekla kamarádka Lenka, která s ním má ty nejlepší zkušenosti. Zaujalo mě to a rozhodla jsem se o kalíšku zjistit více informací. O tom, jak funguje a v čem spočívají jeho výhody i úskalí jsem si povídala s majitelkou e-shopu kalisek.cz paní Ilonou Bittnerovou.
Menstruační kalíšek vám pomůže být během svých dnů v pohodě!

Mohla byste nám menstruační kalíšek představit? O co se jedná?

Jde o hygienickou pomůcku pro období menstruace. Výhod menstruačního kalíšku je hned několik. Je velmi pohodlný, zdravotně nezávadný a také ekonomicky výhodný, protože používáte jen jeden po řadu měsíců. Kalíšky se vyrábí z materiálů certifikovaných pro použití v lékařství a sterilizují se vyvařením ve vodě. Existuje řada různých značek lišících se velikostí, tvarem i barvou.

 

V čem je kalíšek lepší nebo horší než vložky a tampony? Proč je o něm méně slyšet?

Máte pocit, že je o vložkách a tamponech hodně slyšet? Možná máte na mysli reklamy v televizi. Tak to je z toho důvodu, že prodejem jednorázových pomůcek lze hodně vydělat. Jeden kalíšek často vydrží ženě několik let a v Čechách není nikdo, kdo by na kalíšcích vydělával tolik, aby si zaplatil reklamu v televizi. Také velmi záleží na tom, v jaké sociální bublině kdo žije. Ženy, které se zajímají o zdravý životní styl a ekologii, o menstruačních kalíšcích vědí.

Kalíšek je ekologičtější než tampony a vložky, protože díky jeho používání vytváříte mnohem méně odpadu. Velké úskalí běžných vložek a tamponů ale spočívá v tom, že často škodí ženskému zdraví a podporují vznik nepříjemných onemocnění. Problematika je to celkem obsáhlá, takže bych spíše odkázala na články s informacemi o bělení chlorem, super absorpčních směsích a parfemaci. Tampony navíc odírají poševní sliznici a vytváří mikrooděrky a také se z nich uvolňují viskózová vlákna, která zůstávají v pochvě. To všechno podporuje vznik vaginálních zánětů. Ženy často bojují s chronickým onemocněním různou medikací, ale problém je v hygienických pomůckách, které používají (a často také v kosmetice a prádle ze syntetických materiálů). Mnoha ženám právě menstruační kalíšek pomohl se problémů zbavit. Zavádí se mokrý, neodírá, ani nevysušuje sliznici a nedrží se na něm bakterie. Navíc přesně víte, kdy jste ho sterilizovala a kdo se ho dotýkal.

M4M - Menstruační kalíšky jsou alternativou pro vložky a tampony

Zdroj: Kalisek.cz

 

Kalíšků existuje více velikostí, podle čeho si uživatelka vybere tu správnou?

Ženy by měly při výběru zohlednit svou postavu – štíhlé a drobné budou potřebovat menší kalíšek. Vodítkem může být také velikost používaných tamponů. Pokud ženy sportují a mají pevné svaly pánevního dna, potřebují spíše menší a pevnější kalíšky. Vliv může mít také vaginální porod i četnost sexuální aktivity. Některé ženy trefí velikost napoprvé, jiné vyzkouší více kalíšků a některým třeba vyhovuje používat na začátku menstruace jinou velikost než na konci.

 

Jak se kalíšek vlastně používá, je třeba osvojit si nějaké speciální grify pro zavádění?

Nejlepší je o tom dopředu moc nepřemýšlet a prostě to vyzkoušet. Pro některé ženy je zavedení snadné a od začátku s tím nemají žádné potíže, jiné na správný způsob přijdou až po mnoha pokusech. Doporučila bych zavádět kalíšek na kraj pochvy (ne hluboko). Někomu ale naopak hlubší zavedení může fungovat. Někdy ženy kalíšek zavádí kolem děložního čípku, jindy je potřeba jej zavést nakloněný ke straně.

 

Nemůže vypadnout?

Potíže tohoto typu nastanou, pokud žena zvolí nevhodnou velikost. Špatný kalíšek se ale mnohem častěji posouvá dovnitř než ven. Ani v případě, kdy se posouvá ven, ale nevypadne. Většinou se posune jen trochu, což je řadě žen nepříjemné.

 

Jak často je třeba kalíšek vyjmout?

To zcela záleží na síle menstruace. Výrobci doporučují po 4 až 8 hodinách. Většinou ženy zjistí, že kalíšek je potřeba vylévat méně často, než byly zvyklé měnit tampon.

 

Po vyprázdnění se kalíšek musí vypláchnout, co když k tomu nejsou příhodné podmínky (třeba v práci)?

V práci je to ještě snadné. Stačí mít malou pet lahev (nebo skládací kelímek), tu si naplnit u umyvadla vodou, a v kabince pak kalíšek vypláchnout. Podobně je dobré mít pet lahev s sebou i na výlety do přírody . Vody na vypláchnutí ale není potřeba mnoho. Navíc, pokud je výlet jen na pár hodin, stačí ženám s normální menstruací kalíšek vypláchnout před a po výletě. Jestliže vodu zapomenete, pak stačí kalíšek vylít a znovu zavést. Umyjete ho při nejbližší příležitosti. Velkou výhodou v přírodě je to, že nic nevyhazujete – tedy neřešíte kam to zahodit.

 

Jak dlouho kalíšek vydrží, kolik stojí a kde ho můžu koupit?

Vydrží několik let. Záleží hodně na tom, jak se o něj žena stará, například v jak tvrdé vodě ho vyvařuje a zda má zdravé poševní prostředí. Silikon, ze kterého je mnoho kalíšků vyrobeno, snadno pohlcuje pachy a molekul pachu se vyvařením nelze zbavit. Kalíšek se tak stává spolehlivým indikátorem, když něco není v pořádku.

Cenově se menstruační kalíšky pohybují od 290 do cca 900 korun – záleží na místě výroby, materiálu a tak dále. Mnoho různých značek a také rad ohledně výběru kalíšků naleznete na stránce www.kalisek.cz.

M4M - Menstruační kalíšek v sadě

Zdroj: Kalisek.cz

Jak uživatelka pozná, že potřebuje nový menstruační kalíšek?

Může se stát, že se změní situace ženy a stávající kalíšek jí už nevyhovuje – protéká, tlačí… Stačí, aby žena začala víc sportovat nebo naopak v zimě seděla doma místo letního výletování. Důvodem může být i to, že kalíšek je zašlý a již nejde zcela vyčistit.

 

Používáte vy sama menstruační kalíšek? Jaké jsou vaše zkušenosti.

Ano, používám. Vyhovuje mi hlavně když je teplo a také při jakémkoli sportu. Obzvláště při vodních sportech je nenahraditelný. Oproti tamponu totiž do sebe nenasákne vodu a neohrožuje tak zdraví. Ráda kombinuji kalíšek s jinými menstruačními potřebami. Na konci menstruace často používám menstruační houbu a doma pak látkové vložky, nedávno jsem objevila také menstruační kalhotky. Kamarádka, která má velmi silnou menstruaci, si je zase nemůže vynachválit v kombinaci s kalíškem, protože ten jí v nejsilnějších dnech vždy protéká. Kombinace dvou hygienických pomůcek jí zajišťuje takový komfort, že se neobává nepříjemného trapasu při protečení.

 

Máte na závěr nějakou radu pro ženy, které se právě rozhodly menstruační kalíšek vyzkoušet?

Snad už jen to, že kalíšek není pro každého. Není to žádný zázrak, který spasí všechny menstruující ženy světa a nikdo nic takového ani neslibuje. :) Zkušenosti ale ukazují, že je to velmi pohodlná pomůcka, díky které řada žen změnila názor na menstruaci – z problematického týdne se stal úplně normální. Často ženy také sdílí, že skrz kalíšek si našly cestu samy k sobě a ke svému tělu i ženství. Některé popisují zmírnění menstruačních bolestí nebo odeznění chronických zdravotních problémů. To všechno jsou důvody, proč se vyplatí menstruační kalíšek vyzkoušet!

 

Moc děkuji za rozhovor. Musím říci, že mě menstruační kalíšek opravdu zaujal. Vidím v něm řešení hlavně pro pobyt u moře, kdy bych si konečně mohla bez obav užít koupání. Na léto ho určitě vyzkouším. Pokud se mi osvědčí, ráda se stanu jeho nadšenou uživatelkou.

 

Zdroj (úvodní foto): Kalisek.cz

 

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook