Mimoděložní těhotenství


Zpráva o tom, že čekáme miminko, je skoro vždy radostná a plná očekávání. Ale jsou i životní momenty, kdy tomu tak být nemusí. Jedním z nich je potvrzení mimoděložního těhotenství. Tento termín zná asi každá z nás, ale o co přesně jde, jak k němu dojde a co tento stav pro tělo vlastně znamená?
Mimoděložní těhotenství

Oplodnění vajíčka a uhnízdění zárodku

Cesta spermie za vajíčkem trvá jen pár minut. Během ní musí urazit vzdálenost od pochvy do vejcovodu. Cílem cesty je stěna vajíčka,, přes kterou se nejrychlejší spermii podaří proniknout dovnitř, tedy vajíčko oplodnit. Oplozením je položen základ nového života. Během prvních hodin po oplození projde oplozené vajíčko několikrát dělením. Výsledkem je vždy zdvojnásobení počtu buněk. Dělící se vajíčko neboli embryo ve stádiu moruly musí včas dorazit do dělohy. Pokud by k tomu nedošlo, vzniklo by mimoděložní těhotenství.

Embryo je v děloze, teď je třeba, aby se uhnízdilo. Z moruly se nejprve dalším dělením stává blastula, potom blastocysta. K uhnízdění dochází přibližně šestý den po oplození a doba k tomu potřebná je zhruba 40 hodin. Blastocysta v sobě nese jak zárodek plodu, tak i zárodek placenty, a právě tyto buňky začínají produkovat těhotenský hormon zvaný lidský choriogonadotropin (hCG). V krvi se tento hormon objeví zhruba po 7–9 dnech po početí a o další 1–2 dny později i v moči. Detekce hladiny právě tohoto hormonu v moči se využívá v těhotenských testech

Mimoděložní těhotenství

Jak už sám název napovídá, jedná se o těhotenství, které se nevyvíjí v děloze, ale mimo ni. Nejčastěji se jedná o uhnízdění vajíčka ve vejcovodu, ale může se tak stát i v jiných částech ženských pohlavních orgánů. Pro správný vývoj plodu je ale uzpůsobena pouze děloha, proto těhotenství mimo ni nemůže prosperovat. Naopak je pro ženu velkým rizikem.

Jedna z našich nejlépe hodnocených gynekoložek, na základě referencí na internetu, MUDr. Eva Kettnerová na toto téma říká: „Příčiny mohou být různé. Vajíčko je oplodněno nejčastěji ve vejcovodu, jelikož je pomalejší z důvodu, který konkrétně daná žena má. Každopádně se jedná ve většině případů o život ohrožující stav těla ženy a je nutné přerušení těhotenství.“

Anketa

Objednala jste se hned po pozitivním těhotenském testu ke gynekologovi?
90.91 %
9.09 %

Potvrzení mimoděložního těhotenství

Vzhledem k tomu, že i mimo dělohu se vyvíjející zárodek produkuje hormon hCG, není pro ženu nikterak jednoduché rozpoznat mimoděložní těhotenství. Příznaky těhotenství jsou z počátku stejné. I z tohoto důvodu je potřeba v okamžiku, kdy se na těhotenském testu objeví dvě čárky, navštívit gynekologa. V takto rané fázi těhotenství nemusí být na ultrazvuku v děloze nic vidět, určující je potom hodnota hcg v krvi. Pokud není dostatečně vysoká a ultrazvukové vyšetření v děloze těhotenství nepotvrdilo, je to signál, že je zde možnost mimoděložního těhotenství.

Není to příjemná diagnóza a každá žena, kterou tato situace potká, se s ní vyrovnává po svém. Zvlášť, pokud se již nějakou dobu snaží otěhotnět. Se svou bolestnou zkušeností se nám svěřila slečna Hanka: „Když jsem konečně po mnohých pokusech otěhotněla, tak se jednalo o těhotenství mimoděložní a musela jsem nejdříve na pozorování do nemocnice a později, když se vše potvrdilo, tak na umělé přerušení. Musím říct, že tenkrát jsem už ztratila naději. Ale po roce se mi podařilo opět otěhotnět a dnes máme dva kluky. Jsem moc ráda, že jsem to i po takhle nepříjemném zážitku nevzdala.“ 

Těhotenský test nerozliší normální těhotenství od mimoděložního.

Jaké jsou možné příčiny?

Příčin může být mnoho, zde jsou uvedeny některé z nich:

  • stavy po zánětech vejcovodů: zvláště opakované ataky zánětlivého onemocnění zhoršují stav vejcovodů
  • zavedené nitroděložní tělísko - v případě selhání této metody antikoncepce je vyšší riziko vzniku těhotenství mimoděložního
  • endometrióza (výskyt sliznice děložní mimo svou obvyklou lokalizaci ), především při lokalizaci ve vejcovodu
  • stavy po předchozích operacích na vejcovodech
  • při tzv. umělém oplodnění je též lehce vyšší riziko vzniku mimoděložního těhotenství

Další příčinou může být jednoduše fakt, že je vajíčko pomalé a uhnízdí se již ve vejcovodu. Také je tento druh mimoděložního těhotenství velmi častý. Dále mohou být příčinou i takzvané srůsty v pohlavních orgánech.

Existují, ale i různá specifika. Dokonce se ve velmi výjimečných případech může stát, že u standardního těhotenství, probíhá i mimoděložní.

Jaká jsou rizika a řešení?

Řešení je většinou jedno jediné, a to umělé přerušení těhotenství. Není ženám doporučováno v tomto stavu zůstávat delší dobu, jelikož při možném krvácení do dutiny břišní, ke kterému může dojít prasknutím vejcovodu, který k vývoji plodu není uzpůsoben. Je zde následné riziko hemoragického šoku a tím může posléze dojít i ke ztrátě vědomí. Velmi vzácně existují případy, kdy je plod ponechán se vyvíjet, až do chvíle, kdy může být životaschopný. V těchto případech vždy probíhá porod císařským řezem. Ovšem i v těchto vzácných situacích není závěr pozitivní, jelikož plod bývá deformován. Pokud se tedy mimoděložní těhotenství potvrdí, je ženě doporučeno okamžité přerušení, jelikož se žena může velmi brzy dostat do stavu, který ji ohrožuje na životě.

Paní Eva si prožila podezření na mimoděložní těhotenství a svou zkušenost popisuje takto: „Když jsem před rokem měla podezření na mimoděložní těhotenství, tak než přišly výsledky, což trvalo asi týden, se ve mě odehrávalo nekonečné množství pocitů. Ten pocit, který převažoval, bylo prázdno po miminku, jelikož v děloze nebylo, a zároveň strach, že budu muset jít na operaci a další scénáře, které s tím mohly souviset. Reakce okolí byly různé, ale nejčastěji převládala tato - Buď ráda, že máš dvě zdravé děti - což samozřejmě jsem, ale pocit ztráty nijak nezmizel, nezměnil se, jen časem se obrousili jeho hrany. Je fakt, že potom jsem si nesmírně oddychla, že budu v pořádku, ale ponesu si tuhle ztrátu už napořád.“

Po takto bolavé zkušenosti se nebojte říct si o pomoc.

Jaká je možnost léčby?

V Česku je metodou první volby chirurgické odstranění vejcovodu, pokud se plod ve vejcovodu začne vyvíjet. Tato invazivní metoda léčby je prováděná nejčastěji laparoskopicky. V akutních případech, například dojde-li k ruptuře vejcovodu, pak znamená velkou břišní operací, protože je nutné udělat kompletní revizi břišní dutiny. Nejedná se o úplně jednoduchý zákrok.

V případech, že se plod uhnízdí a začne vyvíjet jinde, je také nutná operace. V celkové narkóze je provedeno několik drobných řezů v oblasti podbřišku a pupíku. Do břišní dutiny je zaveden laparoskop s kamerou a světlem. Pak jsou pečlivě prohlédnuty všechny orgány, aby se zjistilo, kde se oplodněné vajíčko nachází. Po té jsou zavedeny dovnitř nástroje, kterými se vajíčko z nesprávného místa odstraní. 

Rekonvalescence po laparoskopické operaci trvá zhruba 1 týden a pacientka opouští nemocnici obvykle do tří dnů. Po velké břišní operaci trvá hospitalizace cca 1 týden a rekonvalescence dalších několik týdnů. Další pokusy o otěhotnění se doporučují nejdříve za tři měsíce po zákroku, nejlépe vyčkat až půl roku.

Jedna věc je znát termín mimoděložní těhotenství a věc druhá je tuto diagnózu zažít na vlastní kůži. Je ve vás vaše dítě, i když ne v děloze, a vy se budete muset vyrovnat s jeho ztrátou a jít dál. V této nelehké situaci určitě nezůstávejte sama. I zde platí, že je třeba se se svými pocity svěřit a popřípadě vyhledat odborníka, který poskytne pomocnou ruku. Přece jen se jedná o těhotenství a s ním jsou spojené hormonální výkyvy, které bolavou situaci zrovna neulehčují. Není to veselé téma a také se o něm moc nemluví, přesto je velkým strašákem mezi ženami. Jde o těžkou zkušenost a pro její překonání je třeba čas a opora.

Zdroje:

Konzultace s MUDr. Evou Kettnerovou - www.gynobs.czwww.mojezdravi.czwww.abctehotenstvi.czwww.nemjbc.cz

Ženy, které se k problematice v článku vyjádřily, chtěly zůstat anonymní.

Foto: Pixabay.com

Setkaly jste se někdy s podezřením nebo dokonce přímo s mimoděložním těhotenstvím na vlastní kůži? Sdílejte své zkušenosti s ostatními.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook