Mohou děti ven i v mrazivém počasí?


I když už asi máme ty největší mrazy za sebou, výrazný pokles teplot nás ještě může v následujících týdnech překvapit. Velmi chladné počasí je pro malé děti nebezpečné, v zimě jim hrozí prochladnutí i pokud jsou dostatečně oblečené. Procházkám byste se ale vyhýbat neměli, čerstvý vzduch je pro ně prospěšný. Jak dlouho byste se svými ratolestmi měli být venku? A můžete v zimě vyrazit na výlet nebo na lyže?
Mohou děti ven i v mrazivém počasí?

Při delším pobytu v mrazech hrozí prochladnutí

Miminka nemají ještě správně vyvinutou termoregulaci a nedokáží si udržet tělesnou teplotu. I větší děti jsou ale ohroženy různými nemocemi. Hrozí jim nachlazení, rýma, omrzliny, i různé virózy. Pokud to není nezbytně nutné, doporučujeme venku nepobývat příliš dlouho v kuse.

Deti-a-mrazive-pocasi-mom4moms-2

Ve velkých mrazech vůbec nevycházejte

V zimě byste měli delší pobyt venku omezit. S kojenci v takovém počasí raději vycházejte pouze v nejnutnějších případech, s batoletem byste neměli být na procházce déle než hodinu.


Ven choďte až po desáté hodině dopolední, kdy už nebývá taková zima. Nejvhodnější dobou je poledne, to jsou teploty nejvyšší a nevadí být s většími dětmi v přírodě i dvě hodiny. V chladném počasí tedy můžete vyrazit do lesa nebo do města, ale delší výlet raději nechte až na jaro.


Ve městě jsou teploty většinou o trochu vlídnější, ale na svahu na lyžích jsou zejména rána velmi chladná. Hranicí pro pobyt venku je -10 °C, u menších miminek a novorozenců pak pět stupňů pod nulou.

Dobré oblečení je základ

Rodiče by měli dbát na to, aby jejich potomci v zimě neprochladli, ale ani se nepřehřáli. Oblečte jim o jednu vrstvu více, než byste dali sobě. Důležité je vybrat vhodné oblečení, boty, doplňky a nezapomínat na vrstvení.


Rukavice, šála a čepice v zimě nesmí chybět. Rukavice zvolte nejlépe nepromokavé, abyste si mohli hrát bez starostí, i když je venku sníh. Čepice také vrstvěte, dítěti dejte jednu bavlněnou a druhou pletenou. Šálu nikdy neomotávejte kolem úst a nosu. V chladném počasí se pod ní totiž začne srážet pára z dechu a může způsobit omrzliny.

Deti-a-mrazive-pocasi-mom4moms-1

Vrstvení ochrání děti před nepřízní počasí

Pokud se chystáte na procházku s dítětem, měli byste při jeho oblékání vrstvit. Platí, že první vrstvu by mělo tvořit termoprádlo. V případě alergie na příměsi ve funkčním prádle ho můžete nahradit kvalitní bavlnou. Následně byste měli dát fleecové oblečení a až na něj vlněné kousky.


Na tělo tedy navlékněte košilku a punčochy, u kojenců dupačky. Dále by měla přijít na řadu třeba fleecová mikina a tričko. Z vlněných kousků můžete využít teplý svetřík či rolák. Na to vše oblečte zimní kombinézu nebo nepromokavou bundu.

Pokožku mažte mastným krémem

Malé děti a zejména miminka jsou na mráz velmi citlivé, protože jejich termoregulace ještě není zcela vyvinutá. Dětská pokožka by proto měla být dostatečně chráněná. Nejméně 30 minut před tím, než půjdete ven, použijte krém. V lékárnách prodávají přípravky určené přímo pro děti, ale postačí jakýkoli hodně mastný krém.

Jak na omrzliny

Pokud přece jen v nejzazším případě k omrzlinám dojde, je potřeba vědět, jak na ně. Omrzliny jsou definované jako akutní místní poškození tkáně způsobené chladem při teplotách pod bodem mrazu za současné nízké vlhkosti vzduchu. Při silném větru, kdy je pocitová teplota podstatně nižší než skutečná, k nim může dojít i pře teplotě poměrně vysoké. Náchylné k omrznutí jsou převážně okrajové, nechráněné částí těla (prsty, nos, uši). Dochází k tvorbě ledových krystalů ve tkáních, a také ke stažení cév a srážení krve. V první řadě je nutné zabránit dalšímu ochlazování a zvolna zahřívat postižená místa. Například rozhodně nenamáčejte omrzlé ruce přímo do horké vody, ale do studené a postupně přidávejte teplou. Zahřívání nesmí působit bolest! V případě těžších omrzlin je nutné sterilní krytí a zajistit odborné ošetření. Nejlepší ale je se takovým dramatickým koncům raději vyhnout!

Zdroje: Lidovky.cz , Česká televize, Prvni-pomoc.comKurzy první pomoci Mom4moms

Foto: Pixabay.com

Chodíte s dětmi na procházky i v mrazech? Podělte se s ostatními, jak se v zimě chráníte vy!

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook