Monitor dechu: pro a proti

01.03.2018 Radim Keith

Každý vám bude tvrdit něco jiného. Jak výrobci, tak ti, co ho měli. Je to tak padesát na padesát. Hned na začátku si však řekněme, že monitor dechu není žádná povinnost. Je to ale taková malá pojistka, která uklidní rodiče. Používá se hlavně kvůli syndromu náhlého úmrtí kojence, tzv. SIDS.
Monitor dechu: pro a proti

Co je SIDS?

Je to náhlé, chcete-li, neočekávané úmrtí kojence do jednoho roku věku. Nejčastější je v prvním půlroce života, ale také mezi 8. a 9. měsícem. Příčina syndromu ještě není zcela známa, ale jednou z pravděpodobných možností je nedostatečná vyzrálost dechových center. Dítě se zapomene nadechnout, anebo dýchá málo. Bohužel lékaři připisují SIDS i taková úmrtí, kdy je dítě zalehnuto nebo má hlavičku zabořenou do polštáře, a tak  nemůže dýchat. V České republice postihuje přibližně 25 dětí ročně.

Imagem

Zdroj: Pixabay.com

Jak funguje monitor dechu?

Když se dítě dusí a upadá do bezvědomí, může i umřít. Díky monitoru dechu ale nemusí být pozdě. V tomto případě funguje tak, že snímací deska vyhodnocuje, zda se miminko hýbe. Tedy i to, že dýchá, je myšleno jako pohyb, a tím se ze základní desky monitoru přenáší signál do řídící jednotky. Pokud není zaznamenán žádný pohyb, spustí se poplach, který upozorní rodiče, že se něco děje. Jak uvádí český výrobce alarmů Jablotron, deska je koncipována tak, že je největší na trhu, a proto nemusíte kupovat podložek více. Je třeba s ní zacházet velmi opatrně, protože má senzory, které se již nedají dál kalibrovat. Jejich kontrolu a případné vyladění vám udělá zdarma přímo výrobce. Životnost monitoru je přibližně dva roky. Z tohoto důvodu nedoporučuji kupovat bazarový. Hlavně o něm nevíte, jestli již není nějak poškozený, a tak by i nesprávně fungoval.

Hlídá jen SIDS?

Hlavní je si říci, že je to jen upozornění, že se něco děje. Monitor vám dítě nezachrání, ale pomůže ohlídat. Je tu i možnost, že při alarmu se dítě vzbudí, protože se lekne a začne dýchat samo. V takovém případě můžete nabýt dojmu, že jde o planý poplach a snímací deska tedy nefunguje správně. Nicméně, třeba prostě jen zafungovala tak, jak má. V horším případě musí dítěti pomoci rodiče umělým dýcháním. Dalším nebezpečím je dávení dítěte po krmení. I zde nám může monitor dechu pomoci.

Pro a proti

Pro:

  • pomůže ohlídat miminko při zástavě dechu nebo dušení
  • rodiče jsou klidnější a potomek bude mít bezpečný spánek
  • pomůže i se staršími dětmi (když třeba spadnou na hlavu nebo mají rýmu či kašel)

Proti:

  • vyšší cena  (větší finanční zátěž pro vícerčata)
  • nemůžete ho používat, pokud s vámi miminko spí v jedné posteli
  • je zde možnost falešných poplachů z důvodu svalení se z monitoru, nízké hmotnosti a nebo třeba, pokud unaveni berete v noci dítě do rukou a zapomenete monitor vypnout, spustí se poplach, který je tak hlučný, že se budí celá rodina (v paneláku klidně i okolní byty).

Imagem

Zdroj: Pixabay.com

My měli monitory dechu u dvojčat až téměř do roka a čtvrt. A to jen díky ženě, která chtěla mít jistotu, že je vše v pořádku, protože se jedno z našich dětí, když bylo menší, dusilo při náhlém vdechnutí slin. Jelikož jsem byl s dvojčaty na rodičovské já, vstával jsem k nim i v noci. Jedno z dvojčat bylo při spánku hodně neklidné a svalilo se z monitoru, což se hned projevilo falešným poplachem. První mé vylítnutí z postele bylo rychlé. Když se to opakovalo několikrát, vstával jsem z peřin stále pomaleji a pomaleji. Pak už jsem monitor opravdu vypnul a ráno demontoval.

 

 

Pokud i vy máte zkušenosti s tímto hlídačem dechu, podělte se o ně ve fóru.

 

Zdroj (úvodní foto): Pixabay.com

 

 

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook