Moučnivka: co to je a jak s ní zatočit?


Odhalit příčinu potíží plačícího kojence není mnohdy snadný úkol. Příčin může být nespočet. Může za tím být jen potřeba kontaktu s maminkou, ale také nějaké onemocnění. Miminko může hodně potrápit například moučnivka. O co se přesně jedná, jak ji bezpečně poznat a jak se s ní vypořádat?
Moučnivka: co to je a jak s ní zatočit?

Co je to moučnivka?

Moučnivka (soor) neboli orální kandidóza je plísňové onemocnění. Způsobují ho kvasinky Candida albicans. Ty se v těle každého člověka přirozeně vyskytují, jsou součástí ústní i střevní mikroflóry.  Ovšem při oslabení imunity dojde k jejich přemnožení a kandidóza (kvasinková infekce) je na světě.

Toto onemocnění postihuje především kojence do jednoho roku, kteří ještě nemají dostatečně vyvinutý imunitní systém. Zřídkakdy děti starší. Může se vyskytnout také u dospělých s oslabenou obranyschopností organismu.

Mom4moms - Moučnivka na jazyku

Foto: En.wikipedia.org

Moučnivka u kojenců

Projevuje se bílým, někdy lehce nažloutlým povlakem na jazyku. V závažnějších případech se rozšíří také na sliznici tvrdého i měkkého patra a tváří. Postižená místa mohou i lehce krvácet. Dítě je plačtivé a neklidné. Pokud se kvasinky přemnožily v ústech, s velkou pravděpodobností je jich nadbytek také v zažívacím traktu dítěte. To způsobuje miminku bolesti bříška a problémy s plynatostí. Moučnivka u dětí se může projevit také zčervenáním až výskytem puchýřků v oblasti konečníku.

Nejnáchylnější k rozvoji kandidózy jsou předčasně narozené děti, kojenci s nízkou porodní hmotností a novorozenci, zejména ti, u kterých je nutné nasazení antibiotik. Miminko se také může nakazit při průchodu porodními cestami v případě, že jeho maminka během těhotenství nedoléčila kvasinkovou infekci.

Jde opravdu o moučnivku?

Občas si maminky nejsou jisté, zda se u jejich děťátka opravdu jedná o moučnivku, nebo jen o zbytky mléka. Jak to poznat? Jednoduše. Zkuste se miminku podívat do pusinky těsně před krmením. Zbytky mléka z předchozí krmení by v tuto chvíli již v ústech být neměly. Pokud je povlak vypadající jako rozsypaná zvlhlá mouka i na vnitřní straně tváří či na patře, půjde o soor. Moučnivku navíc na rozdíl od mléka nejde z jazyka snadno setřít.

Pozor na bradavky při kojení

Pokud kojíte a u vašeho miminka se rozvinula orální kandidóza (kvasinková infekce v ústech), měla byste se mít na pozoru. Plíseň může postihnout i vaše bradavky. Nákaza se projeví jejich svěděním až pálením, které se zhoršuje právě při kojení, a změnou barvy prsního dvorce. Buď zčervená, nebo se na něm objeví bělavý povlak, který se může i olupovat.

M4M - Moučnivka u dětí může přejít i na matku

Foto: Pixabay.com

Léčba moučnivky

O probíhajícím onemocnění je dobré informovat vašeho pediatra. Jestliže se plíseň vyskytuje pouze na jazyku, lékaři často nenasazují léčbu a ponechávají na imunitním systému dítěte, aby se s chorobou vypořádal. Zároveň v takových případech lékaři doporučují podávaní doplňků stravy, které obsahují laktobacily – mikroorganismy, které obnovují rovnováhu mikroflóry ve střevech a tím podporují imunitu.

Připravili jsme pro vás výběr laktobacilů všeho druhu v akci. Najdete zde vhodnou formu pro každého člena rodiny.

Imagem

Vybrat laktobacily v akci


Pokud moučnivka na jazyku do 3 až 4 dnů spontánně nevymizí, případně když postihne celá ústa a dítě odmítá krmení, je na místě návštěva lékaře, který předepíše vhodnou léčbu.

Soor se léčí pomocí antimykotických přípravků (roztoky, masti a tyčinky). Řada lékařů u nás nedá dopustit na použití genciánové violeti (fialová vodička), v poslední době se však od ní spíše ustupuje. Objevilo se totiž dosud neprokázané podezření, že by mohla být karcinogenní.

Skvělou volbou léčby je nystatin (antimykotikum), který je účinnou látkou v řadě fungicidních přípravků. Pediatr vám také může napsat recept na přípravu  roztoku v lékárně.
Při kojení je nezbytné léčit dítě i maminku, tedy aplikovat léčivý prostředek nejen do pusinky dítěte, ale také na bradavky maminky.

Zde jsme pro vás připravili výběr antimykotických a dezinfekčních přípravků v akci.

Imagem

Výběr antimykotických přípravků

Hygiena hraje zásadní roli

Důležité je také následné dodržování hygieny – vyvaření všech lahviček, saviček a dudlíků (nebo pořízení nových), ale také hraček či kousátek, které si dítko vkládá do úst. Tím zabráníte návratu moučnivky, která má tendenci se opakovat.
Moučnivka je nepříjemné onemocnění dětského věku. Po vhodném zaléčení se jí ale snadno zbavíte. Při správné prevenci pak zamezíte jejímu návratu.

 

Imagem

Zdroj: Mojezdravi.cz, Pediatriepropraxi.cz

 

Anketa

Jak jste léčila moučnivku u svého dítěte?
46.9 %
45.13 %
7.96 %
Jedná se o revizi článku ze dne 20.06.2018 od autorky Alexandra Fiedlerová.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook