Na co mají nárok rodiče samoživitelé? 1. část

03.12.2018 K. A. Vyternová

Pokud jste se ocitla v roli samoživitelky, jistě víte, že tím nejtěžším není, jak zvládnout výchovu dětí sama, jako spíš kde vzít peníze na všechny ty potřeby. Avšak právě kvůli péči o dítě není možné trávit tolik času v práci a vydělávat dost na vše, co je třeba, a tak je nutné si vypomoci i jinak. Jak?
Na co mají nárok rodiče samoživitelé? 1. část

Naštěstí existují možnosti, jak se dostat k nějakým těm korunkám. Jistě, nikdy jich asi nebude mnoho, pokud se o to rodič samoživitel sám nepřičiní, ale v nouzi nejvyšší i stát pomůže. Koneckonců některé maminky mají roli samoživitelky jistou už v době, kdy má jejich dítě teprve přijít na svět, a skloubit péči o mimino s prací není možné ani pro většinu zadaných žen. Jak se potom divit samoživitelkám?


Výživné pro sebe i pro děti

Výživné na děti se žádá po otci dítěte i tři roky zpětně, a to u soudu v místě trvalého bydliště dítěte. I kvůli přiznání sociálních dávek je lepší, když o ně má rodič samoživitel zažádáno (a společně s tím i o oficiální svěření dítěte do péče), pokud je druhý rodič uveden v rodném listě. Jinak je druhý rodič považován za osobu, která společně s vámi musí vykazovat své příjmy. Pokud je má vysoké, nemusíte mít na některé příspěvky od státu nárok. Proto je lepší mít vše potvrzené soudem, i když se na výši výživného dohodnete. Věřte, že soudy mají z takových dohod fakt radost, protože nemusí nic moc řešit. Pokud byste tím přišla o den v práci, můžete si u soudu požádat o náhradu mzdy v daný den.

Imagem

Výživné pro neprovdané matky je třeba u soudu v místě bydliště otce vyžádat dřív, než váš nejmladší společný potomek oslaví druhé narozeniny, jinak vám nárok nemusí být uznán. Pokud nebydlíte ve stejném městě, můžete u soudu zažádat o proplacení cestovného. Toto výživné soud vyměřuje pouze na dva roky. Kromě samotného výživného můžete požadovat i proplacení nákladů spojených s těhotenstvím a porodem. Dále můžete toto výživné chtít už v době, kdy jste těhotná, otec dítěte vám bude přispívat po dobu, kdy by vám měla být vyplácena peněžitá pomoc v mateřství.

Výživné pro bývalé manželky je vyměřeno maximálně na tři roky, aby vaše životní úroveň byla stejná jako ta bývalého manžela. Máte na ni nárok, pokud jste na rodičovské dovolené a nemůžete pracovat, pokud se vám díky rozvodu zhoršila životní úroveň, pokud vyděláváte méně nebo nemůžete pracovat ze zdravotních důvodů. Jestli jste svého manžela fyzicky napadala, nárok na toto výživné nemáte.

Pomoc najdou i ty, kterým partner zemřel

Málo se mluví o samoživitelích a samoživitelkách, kteří se do nelehké situace dostanou kvůli úmrtí partnera a na péči o děti zůstanou sami. I pro ně existuje malá pomoc.

Vdovský důchod je vyplácen pouze tehdy, pokud jste byli ve stavu manželském, cokoli jiného se nepočítá. Dále je nutné, aby zemřelý pobíral starobní nebo invalidní důchod, či splňoval podmínky pro pobírání jednoho či druhého. Vdovský důchod bývá vypočítán na jeden rok, na delší dobu jen tehdy, pokud pečujete o nezaopatřené dítě, nebo dítě závislé na péči další osoby II. a III. stupně., pokud pečujete o své rodiče nebo rodiče zemřelého, kteří s vámi žijí ve společné domácnosti a jsou taktéž závislí na péči jiné osoby. Dále mají nárok osoby invalidní ve III. stupni nebo lidé, kteří dosáhli důchodového věku. Výše vdovského důchodu je součtem 9 % průměrné mzdy v národním hospodářství a 50 % důchodu, na který by měl váš partner nárok.

Imagem

Sirotčí důchod se vyplácí maximálně do 26 let dítěte, pokud se potomek po tuto dobu soustavně připravuje na budoucí povolání, nebo této přípravy ani práce ze zdravotních důvodů není schopen. Má na něj nárok, pokud si rodič starší 28 let aspoň 1 za rok platil důchodové pojištění (buď coby zaměstnanec nebo osoba samostatně výdělečně činná), nebo pokud si rodič starší 38 let platil důchodové pojištění alespoň po dva roky, a to během 20 let před dnem úmrtí. Dále je zde nárok v případě, že rodič zemřel následkem pracovního úrazu, nebo pobíral starobní nebo invalidní důchod. Výše sirotčího důchodu je součtem 9 % průměrné mzdy v národním hospodářství a 40 % důchodu, na který by měl zemřelý rodič nárok.

V dalších částech si probereme sociální dávky, ale i další možné příspěvky, obědy pro děti zdarma, přivýdělky pro samoživitelky i možnosti oddlužení. Tak nás nezapomeňte sledovat.

Jak na vlastní podnikání?

Chcete získat maximum potřebných informací pro založení vlastního podnikání? Využijte online kurzu, který na toto téma pořádáme. Dozvíte se, co všechno obnáší stát se podnikatelem a nezaskočí vás tak nepříjemná překvapení.

Online kurz "Jak rozjet vlastní podníkání (i s dětmi)"

To mě zajímá

Zdroj: www.vasevyzivne.cz 

Ocitla jste se v roli samoživitelky? Podělte se o vlastní zkušenosti.

Zdroj (foto): Pixabay.com

 

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook