S novým rokem přišlo i navýšení rodičovského příspěvku!


Více než rok naši zákonodárci jednali o vyšším příspěvku pro rodiče a podmínkách jeho čerpání. K 1. lednu 2020 vešlo navýšení konečně v platnost. Jaké jsou tedy přesné podmínky? Je nutné o navýšení žádat a kdo má na něj nárok?
S novým rokem přišlo i navýšení rodičovského příspěvku!

Výše rodičovského příspěvku

Změn týkajících se rodičovské dovolené je víc, ale tou hlavní je již zmíněné zvýšení celkové sumy příspěvku z původních 220 000 Kč na 300 000 Kč, v případě vícerčat na 450 000 Kč. Navýšení se jednoznačně týká rodičů, kteří od 1. 1. 2020 příspěvěk teprve začnou čerpat. Týká se také rodičů, kteří k 1.1. 2020 aktivně čerpají rodičovský příspěvek na dítě, které ještě nedosáhlo 4 let. Znamená to tedy, že pokud k uvedenému datu vaše dítě sice ještě neoslavilo 4. narozeniny, ale vy jste již příspěvek v původní výši vyčerpali, na navýšení již nemáte nárok. Touto skutečností, která samozřejmě spoustu rodin znevýhodní, se zabývají senátoři KDU-ČSL. Jsou připraveni změnu zákona napadnout a celou situauci řešit u Ústavního soudu. Sama ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová vyjádřila svou lítost nad tím, že se jí nepodařilo prosadit, aby na vyšší příspěvěk dosáhly všechny rodiny s dětmi do čtyř let. Takto nárok vzniká "jen" 80 % takových rodin.

Bohužel některé rodiny o navýšení příspěvku přijdou.

Rodičovská a další změny

Dochází také k navýšení měsíčního limitu čerpání rodičovské u rodin, které nemohly doložit příjem. Ať z důvodu, že před narozením dítěte byli rodiče nezaměstnaní, a nebo byli OSVČ či studenty. Maximální měsíční limit se tedy v tomto případě zvýší ze 7 600 Kč na 10 000 Kč.

Od 1. ledna 2020 může vaše dítě do 2 let navštěvovat jesle nebo dětskou skupinu až 92 hodin měsíčně, aniž byste přišli o nárok na rodičovský příspěvek.

Novinkou je také fakt, že v případě úmrtí jednoho nebo více dětí z vícerčat bude mít ministryně práce a sociálních věcí právo rozhodnout, že výše rodičovského příspěvku nebude přepočítána. K rodinám v takto závažné a citlivé situaci tak bude možné lépe pomoci a přistupovat k nim individuálně.

Navýšení příspěvku se týká 80 % rodin s dětmi do 4 let.

Jak tedy postupovat?

Příjemný je fakt, že navýšení rodičovského příspěvku s sebou nenese žádnou zbytečnou administrativu. Pokud tedy splňujete podmínky, není nutné o navýšení částky žádat, vše bude navýšeno automaticky. Navíc budou všechny rodiny, kterých se novela týká, písemně informovány. Na základě navýšení příspěvku si budete moci navýšit měsíční částku čerpání, což vám zákon umožňuje každé 3 měsíce. O toto již zažádat musíte, a to buď osobně na příslušném úřadu práce, elektronicky pomocí formuláře a nebo písemnou žádostí zaslanou poštou. 

Anketa

Týká se vás navýšení rodičovského příspěvku?
77.27 %
22.73 %

Jak snadno zjistit, zda máte na navýšení nárok?

Je to snadné. Stačí si pouze odpovědět na otázku, zda máte nárok na lednovou splátku rodičovské, která je vyplácena v únoru. Pokud odpovíte ano, pak máte nárok i na navýšení. Jediné úskalí spočívá v tom, zda částku, o kterou se příspěvěk zvyšuje, stihnete vyčerpat do 4. narozenin vašeho dítěte. Je potřeba potom zvolit maximální měsíční čerpání, což je u každého jinak, maximálně je to výše peněžité podpory v mateřství. Přesto se ale může stát, že celou částlku již vyčerpat nestihnete.

Zaměstnanci ÚP ČR budou připraveni v této věci všem vstřícně poradit a správně nasměrovat. Byla zřízena i speciání emailová adresa rodicak@uradprace.cz, kam se můžete v případě dotazů obracet.

 

Zdroj: idnes.cz, mpsv.cz

Foto: pixabay.com, unsplash.com

Jakou jste zvolili délku rodičovské dovolené? Spěcháte zpět do práce? Sdílejte své příběhy s ostatními.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook