Nepusťe plíseň přes práh!

16.01.2020 Jana Novotná

Objevit v domácnosti plíseň je nepříjemná věc, zároveň bohužel poměrně častá. Riziko spojené s plísní je ale mnohdy podceňované. Kde všude ji doma můžete najít a jaký má vliv na lidské zdraví? Jak proti výskytu plísně bojovat?
Nepusťe plíseň přes práh!

Plísně jsou mikroskopické vláknité houby, které nám dokáží zničit cokoliv, na co se dostanou. Existuje mnoho druhů plísní, některé z nich se objevují v domácnosti častěji než jiné. Nejčastěji se setkáte s druhy Aspergillus, Penicillium, Alternaria, zygomycety Rhizopus a Muco neboli plíseň hlavičková. Mají různé formy, barvy i textury a vzhledem často připomínají skvrny. Z podhoubí plísně (mycelium) vyrůstají rozmnožovací orgány a produkují tzv. spory, tedy částečky velikosti 3 až 12 mikrometrů, kterými se poměrně rychle rozmnožují. Spory se šíří vzduchem a jsou přítomny prakticky ve všech domácnostech a vnitřních prostorách. Pro oko jsou neviditelné. Mohou růst na stěnách, oblečení, knihách, nábytku a samozřejmě na potravinách. Některé druhy mají pozitivní přínos, obecně ale škodí.

Kde se plísně vyskytují nejčastěji?

Plísním se daří ve vlhkém prostředí, to znamená, pokud spora plísně dopadne na vlhké místo, začne růst. Vyklíčí vlákno a za příznivých podmínek vzniká plísňové ložisko. Jedná se o známý plísňový povlak na povrchu. Do domácnosti se dostane většinou otevřeným oknem a ventilací nebo si ji můžeme na oblečení a botách přinést do domu samy. Ke svému růstu nepotřebují světlo, nejsou náročné na živiny, optimální teplota pro jejich růst je mezi 18-28 stupni Celsia.

Nejčastější výskyt je v okolí oken, kde dochází ke srážení vlhkosti vlivem špatného odvětrání, a na místech, kde vzduch dostatečně necirkuluje. Například za nábytkem, na chladných zdech nebo tam, kde je zvýšené množství vlhkosti. Koupelny a kuchyně jsou pro ně ideální prostředí. Najdete je ve spárách kolem linky, ve sprše, na protiskluzových podložkách, velice rychle se množí i na houbičkách na nádobí. Rájem pro plíseň jsou také vlhké celulózové materiály – tapety, lepenky, stropní dlaždice a různé izolační materiály. Plíseň často trápí i obyvatele zaplavených nemovitostí nebo bytů, kde se stala havárie vody, případně byly vytopeny sousedy.

Plíseň se nevyhýbá ani dětských hračkám.

Kde plíseň nenápadně číhá na děti?

Děti milují gumové hračky do vody, ale je dobré vědět, že se po čase i na hračkách vytvoří černá plíseň. Množí se uvnitř a často je viditelná na spodní hraně hraček. Co s tím? Po každém hraní z hraček vymačkejte veškerou vodu a nechte je oschnout na topení. Pokud se plíseň objeví, namočte hračky do vody se sodou nebo s octem, důležité je, abyste nasáli vodu i dovnitř. Pokud necháte hračky odmočit celý den, vůbec jim to neuškodí. Další variantou je použití chemických čističů na plíseň. Hračky lze i vyprat, stejně dvoře vám poslouží i myčka na nádobí. Nejlépe uděláte, pokud pořídíte dětem hračky bez otvoru.

Plísním se daří i v plastových kojeneckých lahvích. Pokud se láhev důkladně nevyčistí nebo v ní delší dobu zůstane nápoj, v okolí hrdla může začít růst plíseň. Zejména systém pítek dětských hrníčků množení bakterií a plísní nahrává. Nápoj by v lahvi nebo hrnku neměl zůstat déle než dvacet čtyři hodin, pak je vhodné nádoby vyvařit nebo vysterilizovat.

Voda se může dostat i do dudlíku. Pokud není pravidelně čištěn nebo měněn, plísně zaútočí i zde.

Nezapomeňte pravidelně kontrolovat a čistit i láhve malých a velkých školáků.

Anketa

Ruku na srdce, otevřeli jste někdy marmeládu , pod víčkem se objevila plíseň a vy jste ji jen z povrchu odebrali lžičkou?
81.82 %
9.09 %
9.09 %

Jak nám plísně škodí?

Nejen že plíseň může znehodnotit cenný majetek, přináší také zdravotní riziko. Jaké účinky může mít plíseň na tělo člověka? Výtrusy plísní, které se uvolňují do vzduchu mohou způsobit potíže s dýcháním, podráždění očí, bolesti v krku a kýchání. Plíseň patří vedle roztočů a pylů k významným alergenům. Alergie způsobená plísní se může projevovat zánětem spojivek, oči jsou podrážděné a zarudlé, svědí. Objevuje se rýma, problémy s dýcháním, dokonce až průduškové astma. Závažnost reakce alergika se odvíjí od množství plísňových spor v ovzduší, délce pobytu v tomto prostředí a samozřejmě jeho imunitě. Cíleným alergologickým vyšetřením lze alergie na plísně snadno zjistit. Poté je nutné co nejvíce minimalizovat původce. Zvláště nebezpečné jsou plísně pro děti a lidi s oslabenou imunitou. Spory se u oslabeného jedince mohou usadit na plicích a vyvolat rozsáhlý zánět. Některé druhy plísní způsobují také vyrážku nebo onemocnění kůže.

Některé druhy plísní produkují jedy přímo do potravin, dochází ke snížení obranyschopnosti a může dojít i ke vzniku zhoubného onemocnění. Důležité je vyvarovat se nákupu už zkažených potravin, uchovávat je v čistém prostředí, které nesmíte zapomenout pravidelně uklízet. Pokud jsou potraviny zasaženy plísní, vždy je vyhodit celé, odebrání plísně z povrchu zavařeniny není řešení. Plísně nemusí být ani vidět a už je podhoubí prorostlé již celou potravinou. 

V boji proti plísní pomáhá časté větrání.

Jak na plísně?

Prevence výskytu a jejich množení se je základ. Jeden z nejlepších způsobů, jak bojovat proti plísním v domácnosti je vytvoření nevhodného prostředí pro jejich život. Tedy dostatečné a pravidelné větrání a udržování ideální vlhkosti vzduchu. Optimální vlhkost by se měla pohybovat mezi čtyřiceti až padesáti procenty vlhkosti vzduchu. Nikdy nevětrejte, pokud venku prší, v zimě se ve vlhčích domácnostech nedoporučujeme ani sušit mokré prádlo. Ke snížení vlhkosti napomůže i prostá redukce pokojových květin, případně pořízení ventilátorů nebo přímo odvlhčovačů. Nechte dýchat stěny a pro zajištění dostatečné cirkulace vzduchu mějte nábytek min 5 cm od zdi. Jako prevenci lze v koupelnách a rizikových místech použít i protiplísňové barvy.

Dražším, ale velice účinným, bojovníkem proti plísni je i čistička vzduchu s HEPA filtrem. S účinností více než 99,9 % dokáže v domácnosti odstranit spory plísní ze vzduchu, pohlcuje prach, pyl, kouř i zvířecí alergeny.

Mnoho starostí ušetří pravidelný úklid vhodnými prostředky, a především včasné odhalení různého typu zatékání, netěsnění rozvodů vody nebo vlhnutí zdiva.

Proti samotnému šíření plísní se lze bránit důslednou dezinfekcí. Výběr přípravku záleží na materiálu, místě výskytu a rozsahu.  Pokud se ale chcete plísně zbavit trvale, je nutné zjistit primární příčinu výskytu a zaměřit se na odstranění této příčiny. Při větším rozsahu se můžete využít specializovanou firmu nebo se obrátit na odborníky na hygienické stanici.

Nezapomeňte, že plísně milují vlhkost, takže udržování vlhkosti mimo váš dům pomáhá udržovat i plísně mimo váš dům.

Zdroje:

www.szu.cz, www.mesicnikzdravi.cz, www.rehabilitace.info, www.proalergiky.cz

Foto: Pixabay.com, Freepik.com

 

Máte zajímavé tipy a rady na boj s plísní? Sdílejte své zkušenosti s ostatními.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook