Obědy pro děti zdarma?


V posledních měsících média řeší téma obědů zdarma. Nejprve se měl zákon týkat všech dětí v mateřských školách a na prvním stupni základních škol. Nyní se návrh zúžil pouze na rodiny, které berou přídavky na děti. Kdo na obědy zdarma dosáhne a jaké jsou další náklady spojené se školou a školkou?
Obědy pro děti zdarma?

Obědy zdarma pro školáky z chudých rodin

Vláda aktuálně projednává návrh bezplatného stravování pro děti ze sociálně slabších rodin. Zatímco původní nápad plošného zavedení zamítla kvůli jeho neefektivnosti, aktuální varianta stravování se zdá být vhodnější i z hlediska jednodušší administrativy.

Pokud rodiče přídavky pobírají, bude stačit pouze ukázat potvrzení ve škole. Dítěti tak vznikne nárok na dotované obědy bez dalšího složitého zařizování. Tato možnost by měla platit jak v mateřských školách, tak na obou stupních základních škol.

Návrh se v takovém případě bude týkat přibližně 170 tisíc dětí. Je ale možné, že výsledný zákon bude vypadat jinak a zahrne třeba i děti z rodin, které na přídavek jen těsně nedosáhnou, ale jídlo ve školách si nemohou dovolit.

Obedy-zdarma-mom4moms-2

V některých krajích už podobný projekt funguje

Ministerstvo školství už podobný projekt pro školy má. Chudým rodinám přispívá na stravné již od roku 2016. Letos se do projektu zapojilo devět krajů a 6000 školáků. I když lidí v tíživé situaci přibývá, mnoho rodičů žádost nepodá, protože o této možnosti nebyli informováni nebo nechtějí, aby okolí o jejich situaci vědělo. Nezájem ale bohužel přichází i ze strany škol a školek.

Ve Středočeském kraji se v tomto pololetí zapojilo 45 škol, ale v některých z nich se o bezplatné obědy nepřihlásil ani jeden zájemce. Počet žádostí je o polovinu menší, než kraj očekával.

Královehradecký kraj se do projektu zapojil již potřetí, zde je ale problémem málo zúčastněných škol. Mnoho zařízení se do projektu nehlásí, a tak se potřebné rodiny nemohou k příspěvku na stravné dostat.

Výdaje spojené se školou rostou

Výdaje za školáka ale zdaleka nejsou jen obědy. Rodiče musí kupovat oblečení, školní pomůcky a platit družinu nebo kroužky. Jeden školní rok tak vyjde zhruba na patnáct tisíc korun.

Výbava na začátku školního roku na prvním stupni základní školy vyjde průměrně na 2500 korun. Kroužky stojí zhruba 3000 korun za pololetí a poplatek za družinu se pohybuje v průměru do 1000 korun za stejné období. Za školní obědy pak rodiče pololetně vydají přibližně 3700 Kč.

Pokud se jedná o prvňáčky, mohou se náklady na konci letních prázdnin vyšplhat i na 6000 korun. Rodiče totiž musí počítat s nákupem pomůcek do jednotlivých předmětů, pracovních sešitů, aktovky, vybaveného penálu, přezůvek a sportovní oblečení.

Obedy-zdarma-mom4moms-3

Ani výdaje za předškoláky nejsou zanedbatelné

Jeden školní rok ve státní školce vyjde až na 16000 korun. Měsíčně se za předškolní vzdělávání platí 400-1000 korun, strava stojí až 600 korun na měsíc. Děti ale se školkou chodí také často do divadla, jezdí na výlety a je potřeba přispívat na dárky a potřeby do školky.

Soukromá školka vyjde ještě dráž, rodiče za ni v Praze zaplatí i 20000 korun měsíčně. Školkovné v menších městech je sice poloviční nebo čtvrtinové, ale mnohá zařízení do této částky nezahrnují stravné.

Výsledná verze zákona je zatím nejasná. V jakém znění bude nakonec schválen, se ukáže až v následujících týdnech. Možná již příští školní rok zajistí stát stravování pro děti, které si doteď obědy nemohly dovolit.

Zdroje: berounsky.denik.cz, echo24, finexpert.e15.cz, hradecky.denik.cz, idnes.cz

Foto: pixabay.com

Jak jste na tom se školními výdaji vy? Co si myslíte o projednávaném návrhu? Diskutujte s ostatními maminkami!

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook