Odklad školní docházky: pro a proti

06.03.2018 Radim Keith

Začínají zápisy pro prvňáčky a některé děti se do školy opravdu těší. I ty moje, i když mají ještě čas. Netuší, že místo hraní tam budou sedět v lavicích a budou se učit. Někdy si myslím, že to spíš prožíváme my, rodiče, nežli ti školou povinní. Ne vždy ale dítě přijme nový systém poznávání. Pojďme si říci, kdy je, nebo není dobré požádat o odklad.
Odklad školní docházky: pro a proti

Než proběhne zápis do školy

Už v mateřské školce  můžou pedagogové doporučit zvážení odkladu, pokud není vaše dítě natolik vyzrálé, aby bez problémů mohlo přejít na školní docházku. Paní učitelky spolu s psychology dokáží vypozorovat vývoj vašeho potomka. Přeci jen s ním tráví dost času. Proto první doporučení může přijít ještě před zápisem do školy. Samozřejmě je to chápáno jako doporučení a určitě si s vámi pověření pracovníci dají schůzku, aby nastínili klady i zápory ve vývoji vašeho potomka.

Odborníci dávají doporučení

Zdroj: Pixabay.com

U zápisu

Pedagogové, kteří jsou u zápisu, sami mohou doporučit odklad. Uvidí to na kresbách, výslovnosti jednotlivých sykavek, neudržení pozornosti, nebo dokonce tehdy, když se o sebe předškoláci nedokážou sami postarat (obléknout, najíst, napít a podobně). Samozřejmě i vy, pokud vypozorujete, že vaše dítě není dost vyzrálé pro školní docházku, můžete požádat o odklad. Musíte však mít dvojí souhlas. Jak pedagoga, tak pediatra, nebo dětského psychologa.

Kdy se odklad nedoporučuje

Pokud ještě dítě na školu nemá, je dobré ho nestresovat, anebo mu nesrážet sebevědomí tím, že ho dáte do školy, na kterou ještě není připraveno. Když totiž v pololetí odejde zpět do školky, může mu to hodně srazit sebevědomí. V budoucnu se s ním pak těžko pracuje. Naopak, kdyby rodič trval na odkladu, když se potomek zvládne v klidu učit ve škole, může tím jeho elán zcela utlumit. Dítě by mohlo ztratit zájem o učení.

Co když je odklad přínosem?

V případech, kdy se dítě neumí soustředit, nezvládá to, co se po něm chce, je lepší neuspěchat návštěvu školního zařízení. Z vlastní zkušenosti si vybavuji, jak jeden můj kamarád musel ze školy odejít zpět do školky, protože i o vyučování si hrál s autíčky a nedával pozor.

Souhrn pro a proti

Pro odklad:

  • zdravotní problémy
  • nezvládnutí soustředit se
  • špatná motorika
  • sociální nevyzrálost (dítě neumí navazovat kontakty, nespolupracuje a podobně)

Proč by odklad nemusel být dobrý:

  • ve školce se už nic nového už nenaučí
  • dítě si bude myslet, že nic nezvládá
  • nebude ve škole se svými kamarády a vrstevníky

Dětské nadšení z počítání

Zdroj: Pixabay.com

Pokud si nejste jisti, zda vaše dítě vše zvládá a má patřičné dovednosti, zkuste navštěvovat i dětské kurzy, kde si vše osvojí a pomalu naučí dobře zvládat. Podle mne je odklad školní docházky jen nejzazší možnost, jak můžou předškoláci zvládnout nastalou situaci a psychicky vyzrát. Pokud si sami nejste jisti, obraťte se jak na učitelky MŠ, kam vaše dítě dochází, ale klidně také na dětské psychologické pracovníky nebo pediatry. 

 

 

Zdroj (úvodní foto): Pixabay.com 

 

 

Máte zkušenosti s odkladem školní docházky? Napište nám je do fóra.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook