Ošetřovné aneb kdo může zůstat doma


Chystáte se do práce, ale večer vašemu dítěti vyskočí horečka. Nemusíte panikařit, existují zákonem dané možnosti, jak s dítětem zůstat doma a zároveň neplýtvat dovolenou. Jak ošetřování člena rodiny funguje a jaké jsou alternativní možnosti hlídání nemocných dětí? Nárok na ošetřovné máte i v případě aktuálního uzavření škol.
Ošetřovné aneb kdo může zůstat doma

Aktuální dění kolem koronavirové pandemie nás staví do situací, které jsou mimo veškeré zvyklosti. Vyhlášený nouzový stav je skutečně situace mimořádná. Nařízením vlády v rámci bezpečnostních opatření jsou od 11. března uzavřeny školy, postupně se zavírají i některé školky. Pro pracující rodiče tak samozřejmě nastává problém. V tomto případě mohou rodiče dětí do deseti let žádat o ošetřovné. Formulář je po vyplnění potřeba nechat podepsat ve škole, kterou dítě navštěvuje.

Anketa

Kdo u vás zůstává s dětmi na "ošetřovačce" v aktuálním nouzovém stavu?
69.23 %
23.08 %
7.69 %

Kdy máte nárok na ošetřovné

Představte si situaci, kterou jste nejspíš už zažili. Večer zjistíte, že dítěti není dobře a druhý den se s ním nejspíš budete muset vydat k lékaři. Zákon na tuto situaci pamatuje a nabízí tzv. doprovod, tedy zaměstnavatel vás musí uvolnit z práce na nezbytně nutnou dobu, nejdéle však na jeden den. V tomto případě vám náleží náhrada mzdy ve výši vašeho průměrného výdělku. Co když ale nemáte komu nemocné dítě předat, babičky jsou daleko a vaše firma neumožňuje pracovat na home office? Využijte ošetřování člena rodiny (OČR), nebo-li tzv. paragraf. Pokud je vašemu dítěti nejvíce 10 let, je zdravé, ale zavřeli mu školku či školu (například z důvodu karantény), máte na paragraf také nárok. U starších dětí se předpokládá, že se o sebe dokáží postarat samy.

Osetrovne_mom4moms_02

Ošetřovné může využít zaměstnanec, který žije s nemocným ve společné domácnosti. Podle Dominiky Trutnovské, zdravotní sestry z pražské pediatrické ordinace, této možnosti obecně nejvíce využívají maminky dítěte, ale hodně záleží na finanční situaci rodiny, takže rodiče hodně počítají, která varianta je pro ně výhodnější. Doma může zůstat kromě tatínka třeba i babička, Dominika Trutnovská dodává, že nastává i situace, kdy si OČR vezme zletilý sourozenec malého maroda. Člen domácnosti může v hlídání zaskočit například i v případě, kdy je maminka na rodičovské dovolené, ale v péči o nemocné dítě jí brání nemoc, nebo je čerstvě po porodu v nemocnici. Záleží také na tom, v jakém pracovním poměru pracujete. Na peníze od státu nedosáhnete, pokud pracujete na DPP či DPČ, smůlu mají i podnikatelé jako OSVČ. Ti mohou od roku 2018 čerpat pouze dlouhodobé ošetřovné.

Délka ošetřovného a výše příspěvku

Ošetřovné vám stát bude proplácet po dobu 9 kalendářních dnů, pro rodiče samoživitele se studujícím dítětem do 16 let to může být až 16 kalendářních dnů. Plných 16 dní ale málokterý rodič využívá, protože právě samoživitelé jsou vystaveni mnohem většímu finančnímu tlaku a spěchají do práce, upřesňuje Dominika Trutnovská. Jednou ročně můžete požádat i o dlouhodobé ošetřovné, které je propláceno až 90 dní, vážou se k němu ovšem další podmínky, např. navázání na hospitalizaci ošetřované osoby v délce alespoň 7 dnů.

Osetrovne_mom4moms_03

Dobrou zprávou je, že ošetřovné se vyplácí hned od prvního dne, je ovšem redukované stejně jako nemocenská, tedy na 60 % denního vyměřovacího základu, který se počítá z vašeho průměrného hrubého příjmu. Na internetu najdete kalkulačky, díky kterým si můžete výši ošetřovného orientačně spočítat. Česká správa sociálního zabezpečení vám peníze vyplatí do 1 měsíce od obdržení veškerých podkladů od zaměstnavatele.

Když musí zaskočit placená chůva

Co když je ale dítě nemocné často, anebo prostě oba rodiče potřebují jít do práce? Nejjednodušší je samozřejmě povolat babičky, ale ne vždy je to z různých důvodů možné. Společnosti sdružující chůvy na hlídání dětí nabízejí i pohlídání malého maroda, mnohdy si za to ani neúčtují příplatek. Ve velkých městech vás jednorázové SOS hlídání vyjde zhruba na 140 až 180 Kč na hodinu, pokud využíváte hlídání dlouhodobě, můžete tuto částku o něco zlevnit. Některé společnosti se snaží být flexibilní a zajistit hlídání ještě ten den, případně hned ráno, když zavoláte večer předem.

Vždy je ovšem lepší, aby malého maroda hlídal někdo, na koho je dítě zvyklé. V případě placeného hlídání je tedy ideální zavolat chůvu, která již o dítě někdy pečovala. A pokud je pro vás tato alternativa finančně náročná, zažehnejte nejhorší období využitím paragrafu, klidně jen na pár dní, dokud se dítěti neuleví. Když je dítěti zle, potřebuje ze všeho nejvíc maminku.

Zdroje: www.cssz.cz, www.penize.cz, www.zakonyprolidi.cz, www.vlada.cz

Konzultace se zdravotní sestrou Dominikou Trutnovskou

Foto: Pixabay.com, Pexels.com

 

A jak řešíte hlídání nemocných dětí vy? Jste na to sami, pomáhají babičky anebo máte zkušenosti s chůvou? Poraďte se s ostatními maminkami.

Jedná se o revizi článku ze dne 05.03.2019 od autorky Martina Horová.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook