Podnikání při rodičovské dovolené: kdy a jak na něj?

31.05.2018 Radka Kawuloková

Dnešní doba přeje příležitostem a dobrým nápadům. Není tedy divu, že také spousta maminek na rodičovské dovolené začne podnikat a zrealizuje si tak svůj dávný sen.
Podnikání při rodičovské dovolené: kdy a jak na něj?

Dá se to?

Vše záleží na našich schopnostech, odhodlání a časových možnostech. Obecně se ale dá říci, že to jde. Než se do podnikání pustíme, je vhodné v rámci rodinné rady popřemýšlet nad tím, jak vše uspořádáme. Protože ruku na srdce, péče o dítě je mnohdy už tak pěkná makačka, co teprve, když se k ní přidá další práce. Určitě je důležité správné načasování v době, kdy máme zavedený pravidelný režim, můžeme dát dítě na hlídání, případně máme prostor na práci v době, kdy spí.

Pobírání rodičovského příspěvku podnikání nijak nebrání. Tato dávka bude mamince nadále vyplácena, pokud zajistí péči o dítě jinou dospělou osobu či institucí, neporadí-li si sama. Děti mladší dvou let mohou trávit v jeslích nebo jiných zařízeních maximálně 46 hodin měsíčně.

Maminka si také nemusí dělat starosti, pokud je nadále zaměstnancem a chtěla by se třeba do své původní práce v budoucnu vrátit. Jediné, na co je potřeba myslet, je typ podnikatelské činnosti. Pokud bude stejný, jako povolání ženy, potřebuje souhlas svého zaměstnavatele.

M4M - Podnikání můžete mít při rodičovské jako vedlejší živnost

Zdroj: Pixabay.com

Co je potřeba vyřídit?

Jestliže se v hlavě zrodil geniální plán, je vhodné jej zrealizovat. K tomu, aby mohla maminka skutečně začít podnikat, je nutné zřízení živnostenského oprávnění. Ve většině případů se jedná o volnou živnost, která zahrnuje činnosti, jež nevyžadují odbornou způsobilost. Patří sem většina výrobních a obchodních činností, ale také služeb.

Oprávnění k podnikání lze vyřídit na živnostenském úřadě, který spadá pod obecní úřady. Takže jej najdeme na magistrátech, městských úřadech a úřadech městských obvodů a městských částí.

Ohlášení živnosti je zpoplatněno částkou 1 000 Kč za každou činnost. Osoba pak musí splňovat další podmínky, mezi které patří věk vyšší než 18 let, plná svéprávnost a bezúhonnost, tedy čistí trestní rejstřík. Touto jednou návštěvou živnostenského úřadu dojde k ohlášení na všechny další úřady a instituce, které by o podnikání měly vědět (zdravotní pojišťovna, Finanční úřad, Okresní správa sociálního zabezpečení).

Maminky pobírající rodičovský příspěvek, zakládají automaticky živnost vedlejší. Ta má oproti té hlavní řadu výhod. Kupříkladu není potřeba odvádět zálohy na zdravotní pojištění a v určitých situacích ani na důchodové a sociální pojištění (když roční vyměřovací základ nepřesáhne 71 950 Kč). V prvním roce podnikání není potřeba zálohy platit. Případný doplatek se vypočte podle výše daňového základu.

M4M - Zřízení živnostenského oprávnění není složité

Zdroj: Pixabay.com

Na co si dát pozor?

Když je živnostenské oprávnění vyřízeno, je možné se  s chutí vrhnout do vybrané činnosti. Určitě je doporučováno mít pořádek ve fakturách, výdajích a dalších záležitostech, vhodné je také zřízení podnikatelského účtu. Se samostatně výdělečnou činností, i když jen vedlejší, totiž vzniká povinnost podat daňové přiznání. To je nutné odevzdat Finančnímu úřadu vždy za rok, v němž jsme živnost provozovali. Termín odevzdání daňového přiznání je prvního dubna.

Na začátku možná působí všechny informace a povinnosti hrozivě, když se však člověk do kolotoče dostane, začne mu být rutinou. Pokud si netroufáme na podání daňového přiznání, nebo celkovou daňovou evidenci, můžeme oslovit zkušeného účetního či daňového poradce. Kdykoliv jde podnikatelskou činnost pozastavit, nebo úplně zrušit. Vše opět jednoduše vyřídíme na živnostenském úřadě. Pokud nás však nová práce začne bavit natolik, že ani po skončení rodičovské dovolené nebudeme chtít přestat, tak se můžeme buďto vrátit do zaměstnání a podnikat nadále jako doposud, nebo pracovní poměr ukončit a z vedlejší činnosti udělat činnost hlavní.

 

Zdroj (úvodní foto): Pixabay.com

Zdroje: Příručka pro rodiče Nebojujte se zákony, Cssz.cz, Jakpodnikat.cz, Podnikatel.cz 

 

Co si myslíte o podnikání při rodičovské dovolené vy? Vyzkoušeli jste si na vlastní kůži, jaké to je, nebo o tom uvažujete? Podělte se o svůj pohled na věc v našem fóru.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook