Pohled do minulosti: posvátné šestinedělí

04.12.2018 Renáta Šejnová

Žijeme v době orientované na výkon. Šestinedělí mnohdy vnímáme nejen jako období sžívání se s miminkem, ale také jako kolotoč nestíhání, nevyspání, rozladěnosti. V minulosti bylo v mnoha kulturách šestinedělí považováno za posvátné a ženě věnována péče a pozornost. Posuďte samy.
Pohled do minulosti: posvátné šestinedělí

Porodem vše začíná

Ať už je porod lehký či nikoliv, jedno je jisté - ženě dá zabrat a nepochybně ji změní. Ne nadarmo se říká, že narozením dítěte vše začíná.

Někde mezi třetím a pátým dnem po porodu, je nově zrozená žena propuštěna domů. Ano, čtete dobře, nerodí se jen miminko, ale i nová žena - matka. Místo zaslouženého odpočinku a podpory dostane z porodnice tašku letáčků a vzorků, které v lepším případě souvisí s mateřstvím. A teď se matko ukaž.

Novo-matky se setkávají s celospolečenským tlakem, aby se vrátily do normálních činností ideálně hned. Chybí nám péče předávaná z generace na generaci.

Šestinedělí v minulosti

Od pradávných dob je v mnoha kulturách, na rozdíl od západní společnosti, vnímáno šestinedělí jako posvátné. Nově zrozená žena - matka je zranitelná a je nutné o ni pečovat.

Dříve byla žena po porodu umístěna do tzv. kúta a zůstávala ve společenství dalších žen v rámci rodiny. Ty se automaticky začaly starat, o přípravu jídla, o starší děti. Byly tu i pro případ, že si novopečená maminka chtěla povídat a sdílet svoje dojmy a obavy.

Přechodové rituály v šestinedělí

S těhotenstvím a zejména pak se šestinedělím bylo spojeno mnoho rituálů. V nezápadních kulturách se předávají z generace na generaci dodnes.

A není divu, porod a šestinedělí je jakýmsi přechodem mezi starou a novou ženou. Neplatí to zdaleka jen pro prvorodičky. S narozením každého dalšího dítěte nějaká část ženy umírá a rodí se nová. Žena je několik týdnů až měsíců po porodu extrémně otevřená, náchylná a potřebuje péči. Věřilo se, že je otevřená brána mezi dobrem a zlem. K tomu, aby se uzavřela, bylo třeba přechodových rituálů.

Imagem

Čínský rituál Zuo Yuezi

V překladu název znamená doslova prosedět měsíc. Je to propracový systém pro rekonvalescenci ženy po porodu. Ženy nesmí vycházet z domova. Je zakázáno mýt si vlasy, čistit si zuby, v podstatě jakýkoliv kontakt s vodou. Mají se chránit před únikem tepla, proto i okna v místnosti, kde žena leží, musí být zavřená. Rovněž by matka neměla číst a dívat se na televizi, protože to může na stáří negativně ovlivnit její zrak. Po tuto dobu se také nepřijímají návštěvy a nevykonávají žádné fyzické aktivity. Dítě je matce nošeno pouze na kojení, jinak péči o něj zajišťuje chůva či tchyně.

Strava je brána jako alfa a omega zdraví. Pro šestinedělí je zásadní. Důležité jsou masové vývary, které tělo hydratují a dodávají živiny. Rybí polévka prý napomáhá produkci mléka. Velmi oblíbené jsou prasečí klouby se zázvorem a černým octem. Klouby dodají matce vápník a zázvor přispěje k obnově imunity, která je oslabená. V šestinedělí se Číňanky vyhýbají ovoci, zelenině a mléku.
Tohle všechno má smysl i dnes. Jakkoli se může čínské šestinedělí zdát úsměvné, má své opodstatnění. V minulosti se ženy koupaly v řece či rybníce, kde hrozilo zanešení infekce do poporodních zranění. Dlouhé vlasy mohly schnout až několik dnů a hrozilo nachlazení.

Číňané žijí ve skromných poměrech. Vzduch v zemi, vzhledem k množství obyvatel, nepatří mezi nejčistší, navíc do něj mohou unikat různé výpary. Kvůli stavbám se všude práší. Pro novorozené miminko a oslabenou matku je tedy mnohem lepší zůstat doma za zavřenými dveřmi.


Africké uctívání a péče

Africkým ženám se po porodu dostává úcty a péče. Novopečená maminka je zkrášlena henou a na tělo se jí malují obrazce, které ji mají ukotvit zpátky ve středu jejího těla. Péče ostatních žen je tu samozřejmá - pečují o matku, češou jí, nosí jídlo a starají se o její domácnost.

Proč tolik péče?

Úkolem matky během šestinedělí je prohloubit vztah mezi ní a dítětem. Její tělo i duše potřebují čas k tomu, aby obnovily svou sílu, důvěru v sebe sama, a vrátily se zpět do stavu před těhotenstvím.

Rituál zavinování / zavírání kostí

Starý slovanský rituál zavinování je velmi podobný mexickému rituálu zavírání kostí pomocí šátků rebozo. Znovu se dostává do povědomí hlavně v Rusku a na Ukrajině, pomalu se už dostává i k nám.

Jak vznikl?

Staří slované brali zrození jako bránu mezi dvěma světy. Porod samotný byl jakýmsi otevřeným labyrintem, v němž žena šla naproti duši svého dítěte. Z brány mezi dvěma světy musí žena zase vyjít a vše uzavřít, aby energetické síly neutíkaly tam nebo zpět.
Během prvních 40 dnů po porodu by matka měla odpočívat a nechat o sebe pečovat. Poporodní zavinování se většinou provádělo 40. den po porodu, kdy se měla brána uzavřít a žena i dítě mohly naplno existovat v tomto světě.

Rituál zavinování dovršuje přechod z panny na matku a zcelí její duši a tělo. Věřilo se, že to, jak žena prožije šestinedělí, má vliv na celý její další život.

Proč je rituál důležitý?

Zavinovat neboli uzavírat lze cokoliv, co není v životě vyřešené. Nemusí to být jen emocionální porod, ale také jakákoliv bolestná zkušenost v našem životě, se kterou jsme se nevyrovnali. Protože to, co není uzavřené, nás neustále ovlivňuje a brání nám žít tady a teď.

Chcete se dozvědět ještě více o rituálu zavinování? Doporučuji stránky průvodkyně ženy.

Imagem

Ceremoniál “Úvod”

I českým ženám se dostávalo speciální poporodní péče. O ceremoniálu „Úvod” se píše ještě v první polovině dvacátého století. Byl započat v kostele, kde probíhala mše za novopečenou matku. Ta měla zbavit ženu temných sil, které byly spojovány především s očistky po porodu (všimněte si slova očistky = očištění těla). Zakončen byl velkou hostinou pro celou vesnici a oficiálním představením nové maminky.

Než byl rituál proveden platilo, že všechny ženy ze vsi, nehledě na to, jak chudé byly, přišly za „novomatkou” domů, poklonily se jí a něco jí přinesly. Zpravidla to byla mandlová nebo pivní polévka, chléb, smetana nebo slepičí polévka.

Myslíte, že dnešní ženy po porodu zůstávají příliš samy? Uvítaly byste obnovu některých rituálů nebo si myslíte, že by vás taková pozornost spíše obtěžovala?

Zdroj (foto): Pixabay.com

Víte, že dříve bylo šestinedělí posvátné? https://www.mom4moms.cz/forum/vite-ze-drive-bylo-sestinedeli-posvatne_fv446

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook