Pozor na jarní sluníčko


I když se v posledních dnech teploty podobaly spíše zimním, jaro je v plném proudu a už brzy se zase můžeme těšit na teplé dny. Právě takové počasí ale bývá nejzrádnější, před odchodem ven tak na něj dostatečně připravte nejen vaše děti, ale i sebe.
Pozor na jarní sluníčko

Jarní sluníčko je agresivní

Sluneční záření sice ještě není tak intenzivní, ale i tak musíte kůži dostatečně chránit. Po zimě je totiž citlivá a není na slunce ještě zvyklá.

Pokud budete delší dobu na přímém slunci a nenamažete se krémem s vysokým ochranným faktorem, hrozí vám až popáleniny prvního stupně. Ty se projevují zarudnutím kůže, pálením nebo malými pupínky a puchýřky.

Namažte se krémem s vysokým faktorem

Slunce opaluje i přes sklo a ve stínu

Neponechejte tedy nic náhodě a s prvními slunečními paprsky vytáhněte krém se SPF 50 nebo více. Postupně můžete faktor snižovat až na 20.

Před odchodem z domu si namažte i rty balzámem s vysokým faktorem. Můžete jím trochu potřít i zátylek a uši, které se velmi rychle spalují a při mazání se často vynechávají.

Nezapomínejte také, že slunce opaluje, i když sedíte v autě za oknem nebo ve stínu pod stromem.

Děti snáší jarní paprsky hůř

Dětská pokožka na intenzivní jarní paprsky reaguje ještě citlivěji. Zejména novorozenci nemají ještě vyvinuté všechny ochranné funkce a UV záření pro ně představuje velké riziko.

S dětmi tedy zůstávejte ve stínu a vyvarujte se přímému sluníčku. Mažte je krémy s dostatečně vysokým faktorem a volte raději ty, které při pobytu na slunci neztrácí účinnost a jsou voděodolné.

Pokud se dítě spálí, postižená místa zchlaďte a namažte je zklidňujícím krémem. V dalších dnech se pak paprskům úplně vyhýbejte.

Volte nejprve krétké procházky

Dodržujte pitný režim

Vyšší teploty s sebou mohou po zimě přinést i zdravotní potíže. Nezapomínejte tak ani na dostatečný pitný režim. Děti by měly vypít 2 litry tekutin, dospělí více než 3,5 litru.

Máte-li možnost, vyhýbejte se ze začátku pobytu na slunci mezi 11. a 15. hodinou. Pro doplnění vitamínu D po zimě úplně postačí, když se záření vystavíte na 15 minut denně.

K tomu, aby vám krásné počasí dodalo energii, tedy postačí krátká procházka, dlouhé opalování není nutné a může být spíše na škodu.

Zdroje: novinky.cz, tchiboblog.cz, tyden.cz

Foto: pixabay.com

Máte se spálením od prvního jarního sluníčka zkušenost? A jak se před jeho paprsky chráníte? Sdílejte své zkušenosti s ostatními.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook