Přerostlí trpaslíci v Brně!


Kdo z dospělých i dětí by neznal příběh o Sněhurce a sedmi trpaslících! V brněnském Městském divadle příběh pojali tak trochu po svém a výsledek stojí za to! Hudební pohádka o hodné Sněhurce, netradičně pojaté zlé maceše a přerostlých trpaslících pobaví celou rodinu! Zároveň jde o společenskou událost, kde se mohou děti lecčemu přiučit.
Přerostlí trpaslíci v Brně!

Když se blížilo první vysvědčení mých holčiček, přemýšlela jsem, jak to s nimi oslavit. Chtěla jsem, aby to bylo opravdu slavnostní a jedinečné. A co může být slavnostnějšího než návštěva velkého divadla!

Vhodné oblečení je základ

Naše první cesta vedla do obchodu, abychom se na divadlo správně připravily. Divadlo je společenská událost a bez vhodného oblečení do něj jít nelze, je to vlastně i osobní vyjádření úcty k umění a práci všech, kteří se na tvorbě představení podílí. Vhodným společenským oblečením tak dáváme najevo, že i my jsme se na představení připravovali. Navíc mi přijde důležité i to, aby děti vnímaly, že je to společenská událost, nejen běžný program na odpoledne. Takže pěkné šaty jsou prostě základ.

Prerostli-trpaslici-v-brne-mom4moms-2

Společenské konvence

Fakt, že se v divadle není možné chovat jako na hřišti, už sám o sobě vychovává. Dámy s sebou nesou společenské boty na přezutí, kabáty se nechávají v šatně, všichni jsou nastrojení, nikdo nekřičí, výkony herců se odměňují potleskem, to vše dětem vštěpuje důležité konvence společenského chování. Obrovské hlediště plné lidí je ohromuje, a když se v sále zhasne, rozhrne se opona, rozsvítí se jeviště a zazní první tóny nástrojů z orchestřiště, dětem září oči nadšením!

Hudební pohádka plná vtipu

Klasická pohádka o Sněhurce je pojatá opravdu s humorem. Už po chvíli se na scéně objeví zlá macecha a sálem zaševelí: „Mamíí, to je pán!“ A smích už nebere konce. Aleš Slanina je v roli absolutně dokonalý. Není v tom ani trocha trapnosti nebo zesměšňování, je to prostě geniálně vtipné. A to zlo, vyřčené hlubokým mužským hlasem, má pak o to větší sílu. Písnička střídá písničku, melodie jsou chytlavé a slova brilantní. Další, kdo okamžitě získává sympatie publika, jsou trpaslíci. A když písničkou povypráví o svém smutném osudu, jak na ně zlá macecha uvrhla kletbu a oni vyrostli, a teď vypadají jako normální lidi, jediné oko nezůstane smíchy suché!   

Scéna je krásně pohádková, a přitom ne nijak okázalá, prostě tak akorát. Hluboký les dotváří tanečnice v kostýmech žaludů, kaštanů a muchomůrek, což krásně evokuje oživlý les po setmění.

Nechybí ani krásné jazykové vtípky typu: „Málem jste při honu na vysokou, trefili člověka, jak nízké!“ Jednoduše řečeno baví se všichni, a tam, kde už děti nechápou, rodiče se tlučou smíchy.

Prerostli-trpaslici-v-brne-mom4moms-3

Intenzivní zážitek s dlouhotrvajícím účinkem

Z divadla jsme odcházely opravdu plné dojmů, které velmi brzy vystřídala nezvladatelná únava. Takže určitě je potřeba dodat, že pro mladší děti než prvňáčky by to už bylo příliš. Přece jen je to představení o standardní délce, tedy dvě a půl hodiny, což ne každé mladší dítě zvládne. V každém případě to byl zážitek velmi intenzivní, ještě po dvou dnech mi holky na dobrou noc hrály právě tuhle pohádku a nestačila jsem se divit, co všechno jim uvízlo v hlavách.

Divadlo je nejen slavnostní společenskou událostí, ale i důležitý výchovný nástroj. A když se představení opravdu povede, právě jako v případě brněnského divadla, pak je to skvělý zážitek pro celou rodinu.

Chodíte s dětmi do divadla? Jaké jsou vaše zkušenosti a zážitky s divadlem?

Zdroj (foto): Pixabay.com

 

Už jste viděli přerostlé trpaslíky, co vypadají vlastně jako lidi? https://www.mom4moms.cz/forum/uz-jste-videli-prerostle-trpasliky-co-vypadaji-vlastne-jako-lidi_fv526

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook