Příkrmy - první tři měsíce krok za krokem


Nevíte si rady s tím, kdy začít zavádět první příkrmy do jídelníčku vaší ratolesti? S čím začít a čeho se vyvarovat?
Příkrmy - první tři měsíce krok za krokem

Mateřské mléko je pro novorozence tou nejlepší možnou potravou. Obsahuje veškeré látky, které jsou potřebné pro správný vývin organismu dítěte. Proto není dobré začínat s nemléčnými příkrmy příliš brzy. Postupně ale jen samotné mléko přestane stačit.

Kdy s příkrmy začít?

Na konci 4. měsíce se začínají příkrmy zavádět u dětí, které už nejsou plně kojené (dostávají umělé mléko). U dítěte, které je bez problémů kojeno se začíná s příkrmy až od ukončeného 6. měsíce.

Předčasné zavedení příkrmů (před ukončením 4. měsíce) s sebou nese mnoho rizik. Trávicí a imunitní systém dítěte není v této době ještě zcela vyvinutý, vzniká tak nebezpečí podvýživy, průjmových onemocnění, alergií a také celiakie.

Pozdní zavedení příkrmů také není vhodné. Dítěti přestane pouze mateřské mléko stačit, dochází k nedostatečnému přísunu energie a živin. Může se zpomalit růst dítěte nebo mu chybí některé prvky jako zinek a železo.

Důležité je zmínit, že příkrmy nenahrazují kojení. Na začátku příkrmy fungují jako seznámení dítěte s novými chutěmi a také jako setkání se s potencionálními alergeny. Vždy tedy sledujte, jak vaše dítě na příkrm reaguje (zda se neosype nebo nenastane průjem).

Příkrmy se přidávají k mateřskému mléku jako doplněk, jejich množství postupně přibývá.

Zkoušejte druhy potravin postupně kvůli případným alergiím

Jak začít?

Zde platí, že není kam spěchat. Začněte s jedním druhem zeleniny, který přidáte k polednímu kojení.

Vhodná zelenina: cuketa, brokolice, brambor, pastiňák, dýně. Je dobré nezačínat hned mrkví, protože její chuť je sladká a ostatní druhy zeleniny by pak dítě mohlo odmítat.

Zvolenou zeleninu nakrájejte na malé kousky, zalijte horkou kojeneckou vodou a nechte dusit. Po změknutí zeleninu rozmixujte na co nejjemnější kaši. Tu můžete zjemnit přidáním kojeneckého nebo mateřského mléka. Nesolte ani nekořeňte. Nejprve podávejte pouze 2-3 lžičky před poledním kojení, další dny zkuste počet lžiček zvýšit. Cílem je během tří týdnů toto jedno kojení úplně nahradit zeleninovou kaší.

Skvělým pomocníkem při výrobě domácích příkrmů jsou speciální parní mixéry. Připravili jsme pro vás akční nabídku těchto mixérů.

Parní mixér

 

Akční výběr mixérů

 

 

Zkoušejte každý druh zeleniny zvlášť, abyste případný problém snadno přiřadili. Pokud dítě nemá alergickou reakci, podávejte tuto kaši 3-4 dny, poté vyzkoušejte další druh zeleniny. Pokud dítě zeleninu dobře přijímá, vyzkoušejte i dvousložkové příkrmy. Například mrkev s bramborem, dýňové pyré s bramborem nebo brokolicové pyré s bramborem.

Zeleninu po uvaření rozmixujte.

Druhý měsíc příkrmů

Když už je dítě zvyklé na chuť zeleniny je načase stravu trochu zpestřit a začít kombinovat. Ve druhém měsíci po zavedení zeleniny do stravy dítěte je vhodné začít zkoušet i maso a další potraviny jako rýži nebo těstoviny. Vhodné maso je především libové kuřecí, hovězí, vepřové, telecí, králičí nebo rybí. Maso přidávejte k zeleninové směsi.

Třetí měsíc příkrmů

Třetí měsíc po zavedení příkrmů, kdy dítě v poledne jí zeleninovomasové pokrmy, je čas na přidání ovoce. Ovocné kombinace také podávejte v podobě rozmixovaného pyré. Toto pyré podávejte dítěti před dopolední mléčnou dávkou. Tuto dávku podobně jako u obědové dávky postupně zvětšujte, dokud nedojde k naprostému nahrazení mléka ovocnou kaší. Začněte s mixem jablka a banánu. Jablka je vhodné nejdříve podusit, aby u miminka nezpůsobila plynatost. I ovoce přidávejte postupně pro snadné odhalení případné alergie. Odpolední dávku mléka také začněte nahrazovat ovocem. Směs můžete smíchat ještě s bílým jogurtem nebo tvarohem.

Pokud vyrazíte ven nebo prostě nestíháte, je dobré mít po ruce hotové příkrmy ve skleničkách. Připravili jsme pro vás výběr různých dětských výživ v akci.

 

Imagem

 

 

           Dětské příkrmy v akci

 

 

 

K večeři stále podávejte dávku mléka. Pokud ale vaše dítko začne projevovat známky hladu a toho, že mu pouze mléko nestačí, přidejte ke kojení mléčnou rýžovou nebo obilnou kaši. Lepek je dobré přidávat postupně. V prvních dnech můžete postupně míchat mléčné nebo rýžové kaše s kaší obilnou/krupicovou v poměru 2 : 1.

Výsledkem zavádění příkrmů by měl být pravidelný jídelní režim v podobě: snídaně, dopolední svačina, oběd, odpolední svačina, večeře.

 

Imagem

Zdroj: kojeni.cz, porodnice.cz, Feedo.cz

Foto: pixabay.com, pexels.com, archiv redakce

 

Kdy jste zaváděli příkrmy vy? A čím jste začínali? Podělte se o své zkušenosti s ostatními.

Anketa

S jakým příkrmem jste začínali u vás?
70.46 %
4.98 %
24.56 %
Jedná se o revizi článku ze dne 05.05.2017 od autorky Redakce.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook