Přítomnost otce u porodu

23.05.2020 Jana Novotná

Porod je pro ženu velmi silný zážitek, vlastně ten úplně nejsilnější vůbec. Mnohé jej chtějí sdílet se se svým partnerem, který jim nabízí útěchu a podporu. Ne každý partner to ale zvládne. Jaký vliv na rodičku jeho přítomnost má? A jaký dopad má, pokud přítomnost otce u porodu ovlivní pandemie a zákaz ministerstva?
Přítomnost otce u porodu

Život v době pandemie je sám o sobě stresující, o to více, pokud čekáte miminko. V České republice 18. března začal platit plošný zákaz blízkých osob u porodu. Jednalo se o mimořádné opatření, které mělo zamezit šíření koronaviru mezi zdravotníky, maminky a novorozence. Lidé i porodnice se k tomu stavěli různě. Některé porodnice měly zákaz doprovodu již před plošným nařízením. Někdo souhlasil, jiní sepisovali petice. Ve společnosti rezonoval také spor o to, zda je přítomnost otce u porodu základní lidské právo, nebo nikoliv.

O měsíc později, 16. dubna, byla přítomnost blízkých osob opět povolena. Vše za dodržení určitých opatření – otec musí mít při porodu chirurgickou roušku, teplotu nižší než 37 stupňů a porod proběhne na samostatném pokoji nebo boxu s vlastním sociálním zařízením. Vše tak, aby nedošlo ke kontaktu s ostatními rodičkami. K porodu však nemohl kdokoliv, ale pouze osoba žijící s rodičkou ve společné domácnosti.

Je přítomnost otce u porodu základní lídské právo nebo ne?

Jak vnímala nařízení maminka, která v době zákazu doprovodu rodila?

  • Plánovali jste, že bude otec přítomný u porodu?

Vzhledem k plánované sekci otec být přímo u porodu nemohl, každopádně jsme počítali s tím, že bude moci být alespoň na chodbě, odkud by ihned mohl jít za synkem (jako u prvního porodu). Toto bohužel také nebylo možné. Vzhledem k tomu, že se jednalo o začátek karantény, nějak jsme nepostřehli, že nás bude tatínek moci v porodnici pouze “předat”. Byla jsem trochu v šoku, ale nedalo se nic dělat.

  • Pokud by se nejednalo o plánovanou sekci, chtěl by být přítel u porodu?

V případě, že by se jednalo o klasický porod, byli jsme s partnerem domluveni, že u porodu bude.

  • Mohl vás v porodnici navštívit partner? Kdy prvně viděl miminko?

Návštěva partnera ani nikoho jiného z rodiny nebyla možná. Partnerovi jsem mohla poslat pouze fotografie. Sestřička byla velmi milá, takže fotku pořídila velmi brzy po porodu. Fyzicky tatínek viděl synka, až když nás vyzvedl po propuštění (po 5ti dnech).

  • Jednalo se o první porod? Pokud ne, v čem jste jej vnímala jinak, co se týče pocitu osamění a podobně?

Byl to již druhý porod. Paradoxně jsem pocit osamění nevnímala hůře než u staršího synka. Ten měl porodní váhu 2240 g, takže byl okamžitě převezen na úsek patologických novorozenců do inkubátoru, kam jsem za ním první 3 dny docházela. Na pokoj jsme se spolu dostali až po dalších 4 dnech. Tehdy pro mne byly návštěvy partnera velmi důležité, zmírňovalo to pocit odloučení od našeho miminka. Mladší synek měl 3040 g, takže byl u mne na pokoji prakticky hned. S partnerem jsme komunikovali prostřednictvím SMS a věděla jsem, že jsou se starším synkem v pořádku. Zároveň mohu říci, že toto odloučení posílilo naše vztahy, především tatínka se starším synkem. Každopádně kdybych si mohla vybrat, byla bych radši, kdyby za námi tatínek či kdokoliv z rodiny na návštěvu mohl. Vnímala jsem spíše lítost nad tím, že byl tatínek ochuzen o první okamžiky s naším právě narozeným synkem.

  • Cítila jste, že nařízení ministerstva ovlivňují vaši psychiku?

Toto jsem necítila, popravdě jsem různá opatření a nařízení ani moc nevnímala. Tedy až na zákaz návštěv. V tu chvíli jsem si spíše užívala společné první chvíle se synkem a pocit štěstí, že jsme 4 a jsme všichni zdraví.

Anketa

Byl váš partner s vámi během porodu?
44.44 %
11.11 %
44.44 %

Otec u porodu nebyla vždy samozřejmost

Přítomnost otce u porodu nebyla vždy samozřejmostí. Historicky byl porod výlučně ženskou záležitostí, které se muži nezúčastňovali. Často pomáhala pouze zkušená žena z okolí nebo porodní bába, lékař pouze při komplikacích. Potřeba mít u sebe blízkou osobu se objevila, jakmile se porody přesunuly do porodnice. Maminka se při tak náročné chvíli nachází v cizím prostředí s cizími, byť zkušenými, lidmi. V Čechách se otci účastní porodu až od 90. let.

Pro mnohé maminky je představa rodit sama nepříjemná. Partner často bývá prostředníkem při komunikaci se zdravotním personálem, pomáhá vyřizovat dokumenty, na které se maminky nemohou soustředit, podává nápoje a snaží se být oporou. Je s ní. Po narození může přestřihnout pupeční šňůru a strávit první hodiny spolu s maminkou a dítětem. Nevadí-li to partnerce, pořizuje fotografie z prvních chvil života miminka.

Díky množství informací, které jsou dnes dostupné, je většina žen poučena, co v jednotlivých dobách porodních dělat. Je vhodné, aby předporodní kurz absolvoval i partner. Poté se bude i on sám cítit jistěji, protože má představu, co ho může čekat. Doporučujeme zejména pro prvorodičky, pro které je porod zcela novým zážitkem.

Být u porodu není pro každého.

Přítomnost tatínka u porodu musí být vždy dobrovolná

Dnes je přítomnost otce vnímána jako společenská odpovědnost. Ale cítí to tak i muži? Být u porodu není pro každého. Muž při porodu vidí ženu ve velice intimních chvílích, často ne příliš lichotivých. Může být zaskočen reakcemi ženy, které jsou nyní ovládány spíš pudově. Někdy zasáhne osud a tatínek porod nestihne.

Hlavním úkolem partnera by měla být emoční podpora maminky. Často se stává, že nakonec muž podporuje větší podporu lékařů než žena. Obecně přítomnost partnera u porodu posílí pouto k ženě, i miminku. Maminky také vnímají porod s doprovodem jako kratší méně bolestivý.

Pomáhá přítomnost otce u porodu?

Vždy záleží na konkrétním páru. Některým ženám pomáhá přítomnost partnera cítit se příjemně a uvolnit se. Jiné se naopak v jeho přítomnosti nedokáží soustředit na porodit a naladit se na miminko. Což je pro klidný porod klíčové. Často se maminky také bojí, že je partneři již nebudou vnímat tak přitažlivě. Že uvidí více, než by měli.

Chybou je, pokud se otec postaví do role kontrolora a negativně narušuje práci lékařů. Samozřejmě vše v zájmu partnerky. Vzniká tak zbytečné, a především nežádoucí, napětí. Na druhou stranu jsou známé i příběhy spících tatínků na porodním boxu.

Švédská studie definovala pět typů otců u porodu:

  • Otec přítomný u porodu
  • Otec obhajující potřeby matky
  • Otec podporující matku, dodávající sílu a odvahu
  • Otec tvořící s matkou jeden tým
  • Otec dítěte a jeho partnerka tvoří rodinu

Tyto role se prolínají a ideálně vedou k pocitu, že otec vašeho dítěte je nyní opravdu důležitý.

Domluvte se předem

Vždy je důležité si s partnerem předem promluvit o tom, jak to oba cítíte. Nikdo nemůže otce nutit být u porodu, stejně tak nikdo nemůže mamince bránit tuto chvíli prožívat o samotě. Pro oba by to měl být příjemný a pozitivní okamžik. Bez zbytečného stresu a obav. Ať už bude otec na porodním sále, vyčkávat na chodbě nebo doma.

Zdroje: www.mzcr.czwww.idnes.czwww.prolekare.cz,   

Foto: Pixabay.com

Imagem

Byl s vámi partner během porodu? Nebo jste ho naopak u porodu nechtěla? Sdílejte své názory a zkušenosti s ostatními maminkami!

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook