Rotavirové infekce, postrach všech maminek

08.12.2019 Tereza Hradecká

Sychravé počasí s sebou přináší i spoustu nemocí. Rotavirové infekce jsou strašákem každého rodiče a právě v zimních měsících příchází jejich hlavní sezóna. Postihují zejména malé děti. V akutních případech končí hospitalizací a v krajních případech i smrtí. Jak se před rotaviry chránit a jak onemocnění probíhá?
Rotavirové infekce, postrach všech maminek

Původce rotavirové nákazy

Nejčastější příčinou těžkých průjmů u dětí jsou rotaviry. Jak už sám název napovídá, jedná se virové onemocnění. K přenosu dochází fekálně-orální cestou, viry se vylučují stolicí a k infekci dochází požitím virů ústy. Rotaviry jsou odolné, běžná hygiena a standardní desinfekce mnohdy nestačí. K přenosu rotavirové infekce tak postačí i velmi málo. Na rukou se rotaviry udrží několik hodin a na kontaminovaných předmětech dokonce i několik dní. I proto se snadno šíří v dětských kolektivech – např. ve školkách. Inkubační doba je 1-3 dny. Ohroženou skupinou jsou děti do pěti let. Pozor bychom si však měli dát zejména u kojenců, u kterých může vzhledem k nízké váze dojít velmi rychle k dehydrataci.

Rotavirové infekce nelze léčit antibiotiky.

Příznaky rotavirové infekce

Rotavirová infekce obvykle začíná zvracením a horečkou, pokračuje těžkým vodnatým průjmem a bolestmi břicha. Onemocnění trvá 3-9 dní. Nemocný však může být nakažlivý i po odeznění příznaků. Často tak nevědomky šíří nákazu dál.

Léčba

Infekce brání střevu absorbovat vodu a minerály. Proto je důležité jejich neustálé doplňování. Doporučuje se užívání rehydratačního roztoku. V akutních případech je nutné tekutiny podávat nitrožilně. Antibiotika jsou v případě rotavirových nákaz zcela nevhodná a mohou spíše uškodit a prodloužit léčbu. Používají se na infekce bakteriální, kdežto rotaviry jsou virového původu. Nejen tedy, že jsou proti onemocnění neúčinná, ale naruší i střevní mikrobiom, což je za daných okolností velmi nežádoucí. Jako doplňkovou léčbu můžete zvolit probiotika. Pomáhají udržet střevní mikroflóru v rovnováze, podporují naši imunitu a virová infekce bude ve střevech rychleji potlačena.

Dieta se v poslední době už nedoporučuje. Dítě by mělo dostat stravu, na kterou je zvyklé. Rotavirová infekce může děti postihnout i opakovaně, zpravidla však mívají mírnější průběh.

Nejmenším dětem hrozí rychlá dehydratace a pak je hospitalizace nutná.

Prevence proti rotavirům

Nejúčinnější ochranou proti rotavirové infekci je očkování. V současné době jsou k dispozici dvě očkovací látky:

  • Rotarix
  • Rotateq

Očkovat lze od 6. týdne života. Vakcína se podává ústy a je zcela bezbolestná. Během očkování by mělo být dítě naprosto zdravé. Tato vakcína může být kombinována i s jinými typy očkování. Úspěšnost je zpravidla vysoká. V případě, že se i přes očkování onemocnění u dítěte vyskytne, nemívá silný průběh a pravděpodobně se vyhnete hospitalizaci. Tento typ očkování není povinný a nehradí ho zdravotní pojišťovna, u většiny si však můžete zažádat alespoň o příspěvek.

Anketa

Nechali jste své děti očkovat proti rotavirům?
42.86 %
57.14 %

Zdroj: Ockovacicentrum.cz, Danieldrazan.cz 

Foto: Pixabay.com

Prodělalo vaše dítě rotavirovou infekcí? Jak jste toto úmorné onemocnění zvládli? Podělte se o své zkušenosti s ostatními.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook