Srdíčka kam se podíváš

27.01.2020 Redakce

Den svatého Valentýna, svátek zamilovaných, je u nás stále lehce skepticky vnímán jako převzatý svátek. Možná vás právě proto překvapí, že historické kořeny vedou zcela neomylně na evropský kontinent. Kdo tedy byl svatý Valentýn? Na druhou stranu, ať už to bylo jakkoli, proč neudělat milované osobě radost?
Srdíčka kam se podíváš

Svatý Valentýn

Kdo tedy vlastně byl sv. Valentýn, jehož mučednickou smrt si právě 14. února připomínáme? Na tuto otázku však nedokážou jednoznačně odpovědět ani historikové. Nejpravděpodobněji šlo o katolického kněze či biskupa z Terni, který žil ve 3. století. Vůbec ale není jasné, co je důvodem jeho mučednictví. Legendy jsou hned dvě.

První legenda nejlépe vysvětluje spojitost mezi sv. Valentýnem a zamilovanými, říká totiž, že byl popraven kvůli lásce. Války byly na denním pořádku a vojáci museli být stále v pohotovosti, proto císař Markus Aurelius Claudius zvaný Germanikus raději zrušil manželství, aby se jeho muži soustředili pouze na povinnosti vojenské. Valentýn ale přesto zamilované páry tajně oddával. Navíc muže přesvědčoval, aby kvůli bojům své ženy neopouštěli. To už bylo na císaře moc a 14. února roku 269 ho nechal popravit.

Druhá legenda tvrdí, že byl sťat kvůli léčitelským schopnostem. Tak dlouho se modlil za nemocného chlapce, až se zázračně uzdravil. Opět to bylo příliš, protože jej římští senátoři obvinili z podivných nečistých praktik.

Valentýnské tradice

I tradice spojené se svátkem sv. Valentýna nejsou v žádném případě výplodem moderní doby. Už biskup Valentýn obdarovával zamilované páry květinami. Nejstarší dochovanou „valentýnku“ mají uloženou v knihovně v Londýně, jde o milostný dopis odeslaný 14. února 1477. Na začátku 19. století pak už anglická pošta doručila 60 tisíc valentýnských pohlednic.  

Anketa

Slavíte Valentýna?
33.33 %
66.67 %
0 %

Valentýnské tipy na dárky

Amorův šíp

Svátek svatého Valentýna je svátek zamilovaných. Milování k němu proto rozhodně patří! Amorův šíp Vám představuje exkluzivní balíček pro milovníky smyslných, intimních a erotických masáží. Speciální kolekce 5 druhů masážních olejů: Afrodiziakální, Intimní, Královský, Orientální a Smyslný.

Imagem 

 

 

PROHLÉDNOUT 

 

 

 

Holandské květiny

Každou ženu potěší krásná kytice! Není potřeba čekat na narozeniny, svátek nebo významnou životní událost. Kytice z lásky potěší dvojnásob! 

Imagem

 

 

 

 

 

PRODEJNY

 

 

 

 

 

Čoko-shop.cz

Výběr těch nejlepších produktů z pravé belgické čokolády potěší mlsné jazýčky. Většině ženám se pořádným kusem čokolády zavděčíte, věřte nám! 

Imagem

 

 

 

 

PROHLÉDNOUT

 

 

 

 

ViP - Vino Partner

Bude nám potěšením, budete-li s pomocí vinotéky Pšeja Zlín poznávat svět vína. Završením výborné sváteční večeře je bezesporu pár skleniček vína. A slouží i na kuráž!

Imagem

 

 

 

 

 

POZNÁVAT SVĚT VÍNA

 

 

 

 

Donela.eu

Jakékoliv třpytivé šperky jsou pro každou ženu tím pravým dárkem. Vybírejte z nepřeberného množství šperků nebo zkuste svoje štěstí v naší soutěži

Imagem

 

 

 

PROHLÉDNOUT

 

 

 

Domácí marmelády Nikoleta-Maria.cz

S láskou dělané domácí marmelády, kterým neodoláte! Nejednou bylo v historii řečeno, že láska prochází žaludkem. Zkuste to a uvidíte.

Imagem 

 

 

 

PROHLÉDNOUT 

 

 

 

Zdroj: www.frekvence1.cz, radiozurnal.rozhlas.cz

Foto: Pixabay.com

Kupujete svému protějšku drobnosti ve tvaru srdce? Diskutujte o svátku zamilovaných s ostatními.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook