Státní nebo soukromá školka: jakou a proč si vybrat?


Máte doma dítě kolem dvou až tří let a začínáte uvažovat o školce? Dáte ho do státní, nebo do soukromé?  Na co si dát při výběru pozor?
Státní nebo soukromá školka: jakou a proč si vybrat?

Státní školky

Umístit potomka do klasické školky nemusí být nijak snadné. Aktuálně je v nich méně volných míst než zájemců. Aby byli přijati, musí splnit několik kritérií. Přednostně bývají přijímány děti, které následující rok nastoupí do školy. Dále pak podle věku od nejstaršího po nejmladší. Nově mohou být přijímány již dvouleté děti, moc šancí uspět ale vzhledem k přetlaku nemají.  Další podmínkou je trvalý pobyt ve spádové oblasti školky a pomůže také, pokud už do ní chodí starší sourozenci.

Státní mateřská školka klade větší důraz na sebeobsluhu než soukromá. Dítě by mělo znát své jméno a umět si říct, co potřebuje. Výhodou je, pokud se umí samo najíst lžící a napít z hrnečku. Často je požadováno, aby bylo schopno se samostatně svléknout a obout, vysmrkat nebo si dojít si na toaletu (tedy nepoužívat pleny).

Mezi hlavní výhody státní školky patří její finanční nenáročnost a dodržování programu pro předškolní vzdělávání dětí, což je kontrolováno Českou školní inspekcí. V řadě z nich se snaží nabízet kroužky pro děti (včetně jazyků), smíšené třídy a zdravější stravování.

Nejpodstatnější nevýhodou státní školky je počet dětí, které připadají na jednu učitelku. Ve třídě může být 24 (výjimečně až 28) dětí na dvě učitelky. Kvůli tomu se nemohou dětem věnovat dle jejich individuálních potřeb. Rodičům také nemusí plně vyhovovat otevírací doba.

Imagem

Zdroj: Pixabay.com


Soukromé školky

Řada rodičů volí raději soukromou školku. Někteří proto, že se jejich dítě zkrátka nemá šanci do státní dostat. Jiní pak věří, že soukromá dokáže lépe naplnit jejich očekávání.

V současné době je výběr soukromých školek opravdu široký. Některé z nich jsou zaměřené na alternativní směry výuky. Sem spadá například velice populární Montessori mateřská školka a dále Waldorfská nebo Daltonská. Oblíbená je také jazyková nebo lesní školka.

Specifické postavení pak mají školky firemní. Ty jsou totiž soukromé, ale finančně ne tak náročné jako ostatní soukromá zařízení.

Největší předností soukromých školek je individuální přístup k dětem. Díky tomu, že je v nich méně dětí, mohou se jim vychovatelky více věnovat. Také vycházejí vstříc rodičům delší otevírací dobou a nástupem kdykoliv během roku. Většinou přijímají i děti mladší 3 let a ty s nějakým vývojovým problémem - hyperaktivitou, opožděným vývojem řeči a podobně, které by se do státní školky nedostaly. Na děti nejsou kladeny takové nároky co do sebeobsluhy.

Bohužel jsou finančně náročné, někdy za ně rodiče platí částku blížící se průměrnému výdělku. Navíc se mohou, ale také nemusí registrovat pod MŠMT. V druhém případě nad nimi pak není žádný dohled v oblasti vzdělávání dětí. To je problém zejména pro předškoláky, kteří musí chodit do oficiální školky. V některých je také komplikovanější stravování, které se platí ještě nad rámec již vysokého školného.


Jakou tedy vybrat?

Záleží na vašich očekáváních, možnostech a také na vašem dítěti.

Obě moje děti si vyzkoušely jak státní, tak soukromou školku. Začínaly v soukromé a myslím, že ten individuálnější přístup jim v nižším věku prospěl. Tety na ně byly hodné, pomáhaly jim, takže jako mezistupeň mezi domovem a školkou mi to přišlo super.

Přechod na státní školku je potom tolik nebolel. Hodně záleží na každém dítěti. Třeba dcera je vyloženě školkový typ, každý den se těší na paní učitelku, na kamarádky a jistá stádnost jí vůbec nevadí. To syn byl jiný případ, na školku si zvykal déle a ze začátku hodně pomohlo, že se mu tety individuálně věnovaly.
Školky se od sebe mohou hodně lišit bez ohledu na to, jestli jsou státní, nebo soukromé.

Máme nepříjemnou zkušenost se státní školkou, kam syn naštěstí chodil jen měsíc, ale i tak se tam hodně trápil. Domů chodil zamlklý a smutný. Bylo to kvůli přístupu paní učitelky, kterou už její práce nebavila (k tomu může samozřejmě dojít také v soukromém zařízení). Po přechodu do jiné školky syn zase začal lumpačit.

Byli jsme však i na prohlídce soukromé školky, na kterou byl pořadník, přitom se nacházela v suterénu staré budovy, měla vlhké zdi a ve vzduchu bylo cítit zatuchlinu.

Imagem

Zdroj: Pixabay.com


Ať už se tedy rozhodnete pro státní, nebo soukromou, do školky se vypravte a prohlédněte si ji. Na prostředí záleží, stejně tak na paní učitelce (to bohužel moc dopředu nezjistíte). Zkuste se poptat na zkušenosti maminek, které už děti v dané školce mají. Když ne osobně, tak třeba v různých facebookových skupinách. Rozhodujte se i podle temperamentu vašeho dítěte, jaké prostředí a přístup by mu nejvíce vyhovovaly. Pozorujte, zda se jeho chování nemění. Své dítě znáte nejlépe vy. Pokud by bylo něco špatně, zasáhněte. Nejdůležitější je, aby se ve školce vašemu dítěti líbilo a bylo tam spokojené.

 

Zdroj (úvodní foto): Pixabay.com

 

Je lepší soukromá nebo státní školka? Jakou s nimi máte zkušenost? Dejte nám vědět ve fóru.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook